Bankın keçirdiyi lotereyanın reklamının məzmununda qanunvericiliyin tələbinin pozulması ilə bağlı televiziya kanallarına xəbərdarlıq edildi
Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının 11 dekabr 2023-cü il tarixində keçirilmiş iclasında cari ilin oktyabr ayı ərzində ümumölkə yerüstü televiziya kanallarında yayımlanmış reklam materiallarının monitorinqi müzakirə olunmuşdur.
Audiovizual Şura ilə Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin birgə həyata keçirdiyi monitorinqlər nəticəsində Azərbaycanda fəaliyyət göstərən kommersiya bankının reklam materialında bank tərəfindən keçirilən lotereya ilə bağlı natamam informasiyanın verilməsi ilə "Reklam haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 15.2-ci maddəsinin tələblərinin (əmtəə satışını stimullaşdıran tədbirlər haqqında reklamda lotereyanın, müsabiqənin, oyunun və digər tədbirlərin keçirilməsinin şərtləri, vaxtı və müddəti, uduş fondu, uduşların verildiyi yer və vaxt, alınması şərtləri, onların təşkilatçısı barədə məlumatlar əks olunmalı yaxud səsləndirilməlidir) pozulması qeydə alınmışdır.
Bir çox televiziya kanallarının efirində nümayiş olunan həmin reklam materialının yayımı noyabr ayında da davam etmişdir. Qeyd olunanları nəzərə alaraq, aparılan müzakirələrdən sonra Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası yayımçılara belə pozuntunun təkrarlanacağı təqdirdə inzibati sanksiyaların tətbiq ediləcəyi ilə bağlı xəbərdarlıq etmişdir.

Телевизионным каналам вынесено предупреждение в связи с нарушением требований законодательства в содержании рекламы банковской лотереи
На состоявшемся 11 декабря 2023 года заседании Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики обсуждались результаты мониторинга рекламного контента, транслируемого в эфире общенациональных наземных телевизионных каналов в октябре текущего года.
В результате совместного мониторинга, проведенного Аудиовизуальным Советом и Государственной Службой по Антимонопольному Контролю и Надзору за Потребительским Рынком, в рекламных материалах коммерческого банка, действующего в Азербайджане, были выявлены нарушения требований статьи 15.2 Закона Азербайджанской Республики "О Рекламе" (условия, время и продолжительность проведения лотереи, конкурса, игры и других мероприятий, призовой фонд, место и время выдачи выигрышей, условия их приобретения, а также информация об их организаторе должны быть отражены или озвучены в рекламе о мероприятиях, стимулирующих продажу товаров) в связи с тем, что была  предоставлена неполная информация о проведенной банком лотерее.
Трансляция этого рекламного материала, показанного в эфире многих телеканалов, продолжилась и в ноябре месяце. Учитывая вышеизложенное, после проведенных обсуждений Аудиовизуальный Совет Азербайджанской Республики вынес вещателям предупреждение о применении в их адрес административных санкций в случае повторения подобного нарушения.