Audiovizual Şura Qarabağda televiziya və radio yayımının genişləndirilməsini müzakirə etmişdir
03 iyun 2025-ci il tarixində Audiovizual Şuranın növbəti iclası keçirilmişdir. İclas tikilməkdə olan "Xankəndi" radio-televiziya yayım stansiyasından (RTYS) televiziya və radio yayımının təşkili məsələlərinə həsr olunmuşdur.
Hazırda Qarabağda televiziya və radio yayımı "Şuşa", "Şahyeri", "Həsənriz kənd" və bir sıra başqa RTYS-lərdən yayımın həyata keçirilməsi hesabına aparılır. "Xankəndi" RTYS istifadəyə verildikdən sonra Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda televiziya və radio yayımının əhatə dairəsi daha da genişlənəcək, o cümlədən Xankəndi, Xocalı, Ağdərə şəhərləri tam olaraq müasir standartlı rəqəmsal yerüstü televiziya və radio yayımı ilə, habelə analoq FM radio yayımı ilə əhatə olunacaqdır. İclasda işğaldan azad edilmiş ərazilərdə müasir teleradio yayım şəbəkəsinin qurulması istiqamətində infrastruktur operatoru olan "Radio Televiziya Yayımı və Peyk Rabitəsi" İB-nin, habelə həmin bölgələrdə istifadəyə yararlı, boş radiotezliklərin müəyyən olunub istismara verilməsi sahəsində Dövlət Radiotezliklər İdarəsinin gördüyü işlər qeyd edilmiş və təqdir olunmuşdur.
Müzakirələrdən sonra Dövlət Radiotezliklər İdarəsindən alınmış məlumatlar və infrastruktur operatorunun ehtiyacları nəzərə alınaraq tikilməkdə olan "Xankəndi" RTYS-dən istismara verildikdən sonra DVB-T2 standartlı rəqəmsal yerüstü televiziya yayımının, DAB+ standartlı rəqəmsal yerüstü radio yayımının həyata keçirilməsi üçün müvafiq radiotezliklərin "Radio Televiziya Yayımı və Peyk Rabitəsi" İB-nin istifadəsinə ayrılması haqqında qərarlar qəbul olunmuşdur.
Həmçinin, istismara veriləndən sonra ümumölkə radio yayımçılarının proqramlarının "Xankəndi" RTYS-dən analoq FM yayımının təmin edilməsi üçün müvafiq radiotezliklərin ümumölkə və həmin bölgədə fəaliyyət göstərən regional yerüstü radio yayımçıların istifadəsinə ayrılması ilə bağlı da qərar qəbul olunmuşdur.

The Audiovisual Council discussed the expansion of television and radio broadcasting in Karabakh
The regular meeting of the Audiovisual Council was held on 3 June 2025. The meeting focused on the organization of television and radio broadcasting from the under-construction "Khankendi" Radio-Television Transmitting Station (RTTS).
It should be noted that currently television and radio broadcasting in Karabakh is carried out through several RTTSs, including "Shusha", "Shahyeri", "Hasanriz kend" and others. Once the "Khankendi" RTTS becomes operational, the coverage of television and radio broadcasting in Karabakh and Eastern Zangazur will expand further, fully providing the cities of Khankendi, Khojaly, and Aghdere with modern-standard digital terrestrial television and radio broadcasting, as well as analog FM radio broadcasting. During the meeting, the work carried out by the infrastructure operator "Radio Television Broadcasting and Satellite Communication" Production Union to establish a modern television and radio transmission network in the liberated territories, as well as the efforts of the State Administration of Radio Frequencies to identify and put into use available, unused radio frequencies in these regions, was acknowledged and appreciated.
Following the discussions and taking into account the data provided by the State Administration of Radio Frequencies, as well as the needs of the infrastructure operator, decisions were made to allocate the appropriate radio frequencies to the "Radio-Television Broadcasting and Satellite Communication" PU for the implementation of DVB-T2 standard DTT broadcasting and DAB+ standard digital terrestrial radio broadcasting from the "Khankendi" RTTS once commissioned.
Additionally, a decision was made to allocate the appropriate radio frequencies for the use of the nationwide and regional terrestrial radio broadcasters operating in the region in order to ensure analog FM broadcasting of their programs from the "Khankendi" RTTS after its commissioning.