Audiovizual Şura Qarabağda televiziya və radio yayımının genişləndirilməsini müzakirə etmişdir
03 iyun 2025-ci il tarixində Audiovizual Şuranın növbəti iclası keçirilmişdir. İclas tikilməkdə olan "Xankəndi" radio-televiziya yayım stansiyasından (RTYS) televiziya və radio yayımının təşkili məsələlərinə həsr olunmuşdur.
Hazırda Qarabağda televiziya və radio yayımı "Şuşa", "Şahyeri", "Həsənriz kənd" və bir sıra başqa RTYS-lərdən yayımın həyata keçirilməsi hesabına aparılır. "Xankəndi" RTYS istifadəyə verildikdən sonra Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda televiziya və radio yayımının əhatə dairəsi daha da genişlənəcək, o cümlədən Xankəndi, Xocalı, Ağdərə şəhərləri tam olaraq müasir standartlı rəqəmsal yerüstü televiziya və radio yayımı ilə, habelə analoq FM radio yayımı ilə əhatə olunacaqdır. İclasda işğaldan azad edilmiş ərazilərdə müasir teleradio yayım şəbəkəsinin qurulması istiqamətində infrastruktur operatoru olan "Radio Televiziya Yayımı və Peyk Rabitəsi" İB-nin, habelə həmin bölgələrdə istifadəyə yararlı, boş radiotezliklərin müəyyən olunub istismara verilməsi sahəsində Dövlət Radiotezliklər İdarəsinin gördüyü işlər qeyd edilmiş və təqdir olunmuşdur.
Müzakirələrdən sonra Dövlət Radiotezliklər İdarəsindən alınmış məlumatlar və infrastruktur operatorunun ehtiyacları nəzərə alınaraq tikilməkdə olan "Xankəndi" RTYS-dən istismara verildikdən sonra DVB-T2 standartlı rəqəmsal yerüstü televiziya yayımının, DAB+ standartlı rəqəmsal yerüstü radio yayımının həyata keçirilməsi üçün müvafiq radiotezliklərin "Radio Televiziya Yayımı və Peyk Rabitəsi" İB-nin istifadəsinə ayrılması haqqında qərarlar qəbul olunmuşdur.
Həmçinin, istismara veriləndən sonra ümumölkə radio yayımçılarının proqramlarının "Xankəndi" RTYS-dən analoq FM yayımının təmin edilməsi üçün müvafiq radiotezliklərin ümumölkə və həmin bölgədə fəaliyyət göstərən regional yerüstü radio yayımçıların istifadəsinə ayrılması ilə bağlı da qərar qəbul olunmuşdur.

Аудиовизуальный Совет обсудил вопрос расширения телевизионного и радиовещания в Карабахе
3 июня 2025 года состоялось очередное заседание Аудиовизуального Совета. Заседание было посвящено вопросам организации телевизионного и радиовещания с радиотелевизионной вещательной станции (РТВС) "Ханкенди", находящейся на стадии строительства.
В настоящее время в Карабахе телевизионное и радиовещание осуществляются за счёт трансляции с "Шуша", "Шахйери", "Гасанриз кенд" и ряда других РТВС. После ввода в эксплуатацию РТВС "Ханкенди" зона охвата телевизионного и радиовещания в Карабахе и Восточном Зангезуре значительно расширится. В частности, города Ханкенди, Ходжалы и Агдере будут полностью охвачены современным цифровым наземным телевизионным и радиовещанием, а также аналоговым радиовещанием в диапазоне FM.
На заседании была отмечена и высоко оценена работа, проделанная оператором инфраструктуры - ПО "Телерадиовещание и спутниковая связь" по созданию современной сети телерадиовещания на освобожденных территориях, а также меры, предпринятые Государственным Управлением Радиочастот в целях выявления и ввода в эксплуатацию пригодных для использования свободных радиочастот в этих регионах.
После обсуждений, с учетом информации, полученной от Государственного Управления Радиочаст, и потребностей оператора инфраструктуры были приняты решения о выделении соответствующих радиочастот ПО "Телерадиовещание и спутниковая связь" для реализации цифрового наземного телевизионного вещания стандарта DVB-T2 и цифрового наземного радиовещания стандарта DAB+ после ввода в эксплуатацию строящейся РТВС "Ханкенди".
Также принято решение о выделении соответствующих радиочастот в пользование общенациональным и региональным наземным радиовещателям, действующим в указанном регионе, для обеспечения аналогового FM-вещания их программ с РТВС "Ханкенди" после ввода последней в эксплуатацию.