08 may 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının iclası keçirilmişdir.
İclasın əvvəlində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ildönümü münasibətilə onun əziz xatirəsi dərin ehtiramla yad edilmişdir. İclasda çıxış edən Şura sədri və üzvləri dahi rəhbər Heydər Əliyevin mənalı həyat yolundan danışmış, onun Azərbaycan xalqı qarşısında, müasir Azərbaycanın güclü və demokratik dövlət kimi bərqərar olmasında, media üzərində senzuranın ləğv olunmasında, Azərbaycan mətbuatının, televiziya və radiosunun inkişaf etməsində göstərdiyi misilsiz xidmətlərdən bəhs etmişlər. Ulu Öndərin həyatı, fəaliyyəti, xalq və dövlət qarşısındakı tarixi xidmətlərinin Azərbaycan mediasında, o cümlədən televiziya və radio yayımında geniş işıqlandırılması təqdirəlayiq hal kimi qiymətləndirilmiş, tarixi şəxsiyyətin zəngin irsinin öyrənilməsində belə materialların çoxluğunun əhəmiyyəti vurğulanmışdır.
Daha sonra gündəlikdə olan iki məsələyə baxılmışdır. "İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti"nin müraciəti əsasında və Dövlət Radiotezliklər İdarəsindən alınmış məlumatlara uyğun olaraq Şuşa rayonu ərazisində yerləşən "Turşsu" radio-televiziya yayım stansiyasından "İctimai Radio"nun proqramlarının yayımı üçün 91,3 MHs radiotezliyinin "İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti"nin istifadəsinə ayrılması haqqında müvafiq qərar qəbul olunmuşdur.
İclasda daha sonra "Səhiyyə TV" televiziya kanalının adının dəyişdirilməsi ilə bağlı "Səhiyyə TV" MMC-nin Audiovizual Şuraya müraciətinə baxılmışdır. Müzakirədən sonra kanalın adının "Saf TV"-yə dəyişdirilməsi haqqında qərar qəbul edilmişdir.

Состоялось очередное заседание Аудиовизуального Совета
В начале заседания с глубоким уважением была почтена светлая память Общенационального Лидера Гейдара Алиева по случаю 102-й годовщины со дня его рождения. Выступая на заседании, председатель и члены Совета отметили значимый жизненный путь великого лидера Гейдара Алиева, его неоценимые заслуги перед азербайджанским народом, вклад в становление современной, сильной и демократической Азербайджанской Республики, отмену цензуры в отношении медиа, а также развитие азербайджанской прессы, телевидения и радио. Широкое освещение в азербайджанских медиа, в том числе на телевидении и радио, жизни, деятельности и исторических заслуг Великого Лидера перед народом и государством было оценено как достойное уважения. Была подчеркнута важность наличия большого количества подобных материалов для изучения богатого наследия этой исторической личности.
Затем были рассмотрены два вопроса, включённые в повестку дня. На основании обращения "Общественной Телерадиовещательной Компании" и в соответствии с данными, полученными от Государственного Управления Радиочастот, было принято соответствующее решение о выделении в пользование "Общественной Телерадиовещательной Компании" радиочастоты 91,3 МГц с радиотелевизионной вещательной станции "Туршсу", расположенной на территории Шушинского района для вещания программ "Общественного радио".
Далее на заседании был рассмотрен запрос ООО "Sahiyya TV" в адрес Аудиовизуального Совета о смене наименования телеканала "Sahiyya TV". По результатам обсуждения было принято решение о переименовании телеканала в "Saf TV".