23 may 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası Bakı Dövlət Universitetinin Jurnalistika fakültəsinin tələbələri üçün “Mediada insan hüquqlarının qorunması prinsipləri” mövzusunda seminar-təlim təşkil etmişdir.
Tədbirdə çıxış edən Universitetin Jurnalistika fakültəsinin dekan müavini Samir Xalidoğlu Audiovizual Şura ilə Bakı Dövlət Universiteti arasında üç ildir uğurla davam edən əməkdaşlığın əhəmiyyətini qeyd etmişdir.
Daha sonra Audiovizual Şuranın Kommunikasiya sektorunun müdiri Taleh Quliyev Şuranın fəaliyyət istiqamətləri, audiovizual media subyektləri, həmçinin, görülən işlər barədə tələbələrə ətraflı məlumat vermişdir. Taleh Quliyev Şuranın təşkil etdiyi maarifləndirici tədbirlər haqqında danışmışdır.
Seminarın növbəti mərhələsində Audiovizual Şuranın Hüquq və beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin baş məsləhətçisi Ayxan Sadıqlı "Mediada insan hüquqlarının qorunması prinsipləri" mövzusunda geniş təqdimat etmişdir. Ayxan Sadıqlı tələbələrə audiovizual media subyektləri və onlarının fəaliyyətində insan hüquqlarının qorunması, bu sahədə qanunvericiliyin tələbləri və icra mexanizmləri ilə bağlı ətraflı məlumat vermişdir.
İnteraktiv şəkildə davam edən seminar tələbələri maraqlandıran sualların cavablandırılması və real hadisələr-nümunələrin izahı ilə davam etmişdir.
Qeyd edək ki, BDU-də mütəmadi olaraq təşkil edilən seminarlar Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası, Medianın İnkişafı Agentliyi və Bakı Dövlət Universiteti arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumuna uyğun olaraq keçirilir.

Аудиовизуальный Совет провёл очередной семинар для студентов БГУ
23 мая 2025 года Аудиовизуальный Совет Азербайджанской Республики организовал семинар-тренинг для студентов факультета журналистики Бакинского Государственного Университета на тему "Принципы защиты прав человека в медиа".
Выступая на мероприятии, заместитель декана факультета журналистики Бакинского государственного университета Самир Халидоглу отметил важность сотрудничества между Аудиовизуальным Советом и Бакинским Государственным Университетом, успешно продолжающегося три года.
Затем Талех Гулиев, начальник сектора коммуникаций Аудиовизуального Совета подробно проинформировал студентов о направлениях деятельности Совета, субъектах аудиовизуальных медиа, а также о проделанной работе. Он также осветил просветительские инициативы, проводимые Советом.
На следующем этапе семинара Айхан Садыглы, главный советник отдела права и международного сотрудничества Аудиовизуального совета, выступил с обширной презентацией на тему "Принципы защиты прав человека в медиа". Он предоставил слушателям подробную информацию о защите прав человека в деятельности субъектов аудиовизуальных медиа, соответствующих правовых требованиях и механизмах их реализации. Семинар продолжился в интерактивном формате с ответами на вопросы, представлявшими интерес для студентов, а также с разбором реальных ситуаций и практических примеров.
Отметим, что семинары, регулярно проводимые в БГУ, организуются в соответствии с Меморандумом о Взаимопонимании, подписанным между Аудиовизуальным Советом Азербайджанской Республики, Агентством Развития Медиа и Бакинским Государственным Университетом.