Audiovizual Şura onlayn iclasında “ARB” televiziya kanalına xəbərdarlıq etdi
26 may 2025-ci il tarixdə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının onlayn iclası keçirilmiş və "ARB" televiziya kanalının efirində 21 may 2025-ci il tarixdə yayımlanan "Elgizlə izlə" proqramı zamanı səsləndirilən fikirlər müzakirə olunmuşdur.
Qeyd olunan proqramda kişi-qadın, ailə münasibətləri mövzusunda müzakirələr zamanı aparıcı və qonaq tərəfindən "Qadını özbaşına buraxmaq olmaz. Bunu qadınlar özləri də etiraf edirlər ki, qadını ki, özbaşına buraxdın, evin yıxıldı. Qurtardı e...", "Ümumiyyətlə deyirlər ki, qadını tanımaq üçün qadına pul vermək lazımdı və bir də azadlıq vermək lazımdı. Onda siz qadını çox yaxşı tanıyacaqsız...", "Azadlıq da ver, pul da ver. O qadının sonra əl-ayağını yığışdırmaq olar? Pulu da verəsən, azadlığı da verəsən..." fikirləri səsləndirilmişdir.
Şura aparatının Audiovizual proqramların monitorinqi və təhlili şöbəsinin mütəxəssisləri tərəfindən bu fikirlər "Media haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 14.1.4-cü maddəsinin pozulması kimi, yəni cinsi (gender) ayrıseçkiliyinin təbliği kimi qeydə alınmış, daha sonra müvafiq prosedurlara uyğun olaraq həmin fakt Audiovizual Şuranın hüquqşünasları tərəfindən də pozuntu faktı kimi təsdiq olunmuşdur.
Şura üzvləri məsələni diqqətlə müzakirə etmiş və yekdilliklə bu dialoqun cinsi ayrıseçkiliyin təbliği kimi təfsir olunması qənaətinə gəlmişlər. Sonda Audiovizual Şuranın üzvləri "ARB" kanalına xəbərdarlıq edilməsi barədə razılığa gəlmiş, bütün yayımçılardan belə müzakirələr zamanı qanunvericiliyin tələblərini əsas tutmaları tələb olunmuşdur.

Аудиовизуальный Совет в ходе онлайн заседания вынес предупреждение телеканалу “ARB”
26 мая 2025 года состоялось онлайн заседание Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики, в ходе которого были обсуждены высказывания, прозвучавшие в эфире телеканала "ARB" в программе "Elgizlə izlə", вышедшей в эфир 21 мая 2025 года.
В упомянутой программе в ходе обсуждения темы семьи и взаимоотношений между мужчиной и женщиной, в эфире прозвучали следующие высказывания ведущего и приглашённого гостя: "Женщину нельзя оставлять без контроля. Сами женщины это признают - стоит дать ей свободу, и семья разрушается. Всё, конец...", "Вообще говорят, чтобы узнать женщину, нужно дать ей деньги и свободу. Тогда вы поймёте, кто она на самом деле...", "И деньги дай, и свободу дай. А потом ты сможешь её остановить? Если дать женщине и то, и другое - её уже не удержишь...".
Специалистами отдела Мониторинга и анализа аудиовизуальных программ Аппарата Совета указанные высказывания были зафиксированы как нарушение статьи 14.1.4 Закона Азербайджанской Республики "О Медиа", то есть как пропаганда половой (гендерной) дискриминации. Впоследствии, в соответствии с установленными процедурами, данный факт был также подтверждён юристами Аудиовизуального Совета как нарушение закона.
Члены Совета тщательно обсудили данный вопрос и единогласно пришли к выводу, что приведённый диалог следует расценивать как пропаганду гендерной дискриминации. В результате члены Аудиовизуального Совета пришли к согласию о вынесении предупреждения телеканалу "ARB" и напомнили всем вещателям о необходимости строго руководствоваться требованиями законодательства при обсуждении подобных тем в эфире.