Audiovizual Şuranın məlumatı
İlk olaraq qeyd olunmalıdır ki, "Media haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununa uyğun olaraq Azərbaycan Respublikasında lisenziya alaraq fəaliyyət göstərən multipleks və platforma operatorları retranslyasiya etdikləri xarici televiziya kanallarını yalnız buna hüquq verən sənədləri (müqavilə, razılaşma, icazə, lisenziya və s.) Audiovizual Şuraya təqdim etmək şərtilə retranslyasiya edə bilərlər. Qanunvericiliyin bu tələbinə riayət olunmasının təmin edilməsi üçün Audiovizual Şura tərəfindən son illərdə müvafiq işlər həyata keçilir. Bu məqsədlə operatorlarla çoxsaylı görüşlər keçirilmiş, onlara həm şifahi, həm də yazılı olaraq müvafiq tövsiyələr verilmişdir. 2024-cü ilin sonlarından 2025-ci ilin mart ayınadək retranslyasiya paketlərinin monitorinqləri nəticəsində qeydə alınmış pozuntulara görə 20-dən çox operator barədə inzibati xəta haqqında protokol tərtib edilmiş və müvafiq məhkəmələrə göndərilmişdir. Məhkəmə qərarlarına əsasən həmin operatorların hərəsi 5000 manat cərimə olunmuşdur.
Bundan başqa, Audiovizual Şuranın apardığı araşdırmalardan məlum olmuşdur ki, yuxarıda adları qeyd olunan idman kanallarının Azərbaycan Respublikası ərazisində yayım hüququ yoxdur. Həmçinin, həmin kanallarda yayımlananan bir sıra beynəlxalq idman yarışlarının ölkəmizdə müstəsna yayım hüququ bir sıra yerli yerüstü və platforma yayımçıları tərəfindən alınmış və onların televiziya kanallarında həmin yarışlar təqdim olunur. Müstəsna və qeyri-müstəsna yayım hüququ əldə etmiş yayımçıların Audiovizual Şuraya etdikləri müraciətlərdən, habelə hazırda davam edən məhkəmə proseslərindən də aydın olur ki, "МАТЧ ТВ" kanallarının ölkəmizdə faktiki olaraq "pirat" yayımı onların qanunla qorunan mənafelərinə və iqtisadi potensialına ciddi ziyan vurur. Ümumiyyətlə, xarici televiziya kanallarının Azərbaycan Respublikası ərazisində operatorlar tərəfindən qanunsuz (icazə və ya razılaşma olmadan) retranslyasiyası ölkəmizin də bu sahədə imicinə ciddi xələl gətirir.
Qeyd olunan məsələləri nəzərə alaraq, Audiovizual Şura 13 may 2025-ci il tarixində bir daha multipleks və platforma operatorlarına rəsmi müraciət edərək retranslyasiya paketlərində "pirat" kanalların (o cümlədən, yuxarıda adları çəkilən idman kanallarının) yayımını dayandırmağı tələb etmiş və 01 iyun 2025-ci il tarixindən bu tələbə riayət etməyən operatorlara qarşı qanuna uyğun tədbirlərin görüləcəyini bildirmişdir.
Audiovizual Şura bir daha operatorların nəzərinə çatdırır ki, onların əhaliyə təqdim etdikləri retranslyasiya paketlərinə daxil edilən xarici televiziya kanalları yalnız buna hüquq verən sənədin mövcudluğu və həmin sənədin Audiovizual Şuraya təqdim edilməsi halında retranslyasiya oluna bilər. Bu istiqamətdə mütəmadi olaraq monitorinqlər həyata keçiriləcək və nəticələr barədə ictimaiyyətə açıqlamalar veriləcəkdir.

Информация Аудиовизуального Совета
В Аудиовизуальный Совет поступают обращения от граждан в связи с исключением ряда спортивных телеканалов ("МАТЧ! ФУТБОЛ 1", "МАТЧ! ФУТБОЛ 2", "МАТЧ! ФУТБОЛ 3", "МАТЧ! ПРЕМЬЕРА", "МАТЧ! ИГРА", "МАТЧ! АРЕНА", "МАТЧ! СТРАНА", "МАТЧ!") из пакетов ретрансляции операторов платформ и мультиплекса.
В первую очередь следует отметить, что в соответствии с Законом Азербайджанской Республики "О Медиа" операторы мультиплексов и платформ осуществляют ретрансляцию зарубежных телевизионных каналов на территории Азербайджанской Республике только при наличии документов, представленных в Аудиовизуальный Совет и подтверждающих право на ретрансляцию (договоры, соглашения, разрешения, лицензии и т.д.). Для обеспечения соблюдения этого законодательного требования Аудиовизуальным Советом в последние годы проводится соответствующая работа. В этой связи были организованы многочисленные встречи с операторами, им были даны как устные, так и письменные рекомендации. С конца 2024 года по март 2025 года по результатам мониторинга пакетов ретрансляции были зафиксированы нарушения, в связи с чем в отношении более чем 20 операторов были составлены протоколы об административных правонарушениях и направлены в соответствующие суды. На основании судебных решений каждый из этих операторов был оштрафован на сумму 5000 манатов.
Кроме того, в ходе проверок, проведенных Аудиовизуальным Советом, было установлено, что вышеуказанные спортивные телеканалы не обладают правами на вещание на территории Азербайджанской Республики. Также исключительные права на трансляцию ряда международных спортивных соревнований, демонстрируемых на упомянутых каналах, были приобретены рядом местных наземных и платформенных вещателей, и эти соревнования транслируются на их телевизионных каналах. Из обращений вещателей, получивших эксклюзивные и не эксклюзивные права на трансляцию, а также из текущих судебных процессов, становится ясно, что фактическая “пиратская” трансляция каналов "МАТЧ ТВ" на территории нашей страны наносит серьёзный ущерб их законным интересам и экономическому потенциалу.
Учитывая вышеуказанные обстоятельства, 13 мая 2025 года Аудиовизуальный Совет вновь официально обратился к операторам платформ и мультиплекса с требованием прекратить ретрансляцию “пиратских” телеканалов (в том числе и вышеупомянутых спортивных каналов) в своих ретрансляционных пакетах. Также было заявлено, что с 1 июня 2025 года в отношении операторов, не выполнивших данное требование, будут приняты меры в соответствии с законодательством.
Аудиовизуальный Совет вновь напоминает операторам, что включение зарубежных телевизионных каналов в ретрансляционные пакеты, предоставляемые населению, допускается только при наличии соответствующего разрешительного документа, предоставленного в Аудиовизуальный Совет. В данном направлении будут проводиться регулярные мониторинги, и их результаты будут доводиться до общественности.