Gəncə şəhərində “Audiovizual mediada uşaq hüquqlarının qorunması” mövzusunda dəyirmi masa təşkil olunmuşdur
Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının təşkilatçılığı ilə 23 may 2023-cü il tarixində Gəncə şəhərində "Audiovizual mediada uşaq hüquqlarının qorunması" mövzusunda dəyirmi masa keçirilmişdir. Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının, Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətinin, Medianın İnkişafı Agentliyinin, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin, Elm və Təhsil Nazirliyinin regional idarəsinin nümayəndələri, bir sıra qeyri-hökumət təşkilatlarının təmsilçiləri, habelə regional audiovizual media subyektlərinin məsul şəxsləri iştirak etmişlər.
Tədbiri açan Audiovizual Şura sədrinin köməkçisi Haşim Əliməmmədzadə 1 iyun Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü ərəfəsində təşkil olunmuş tədbirin əhəmiyyətindən danışmış, hazırda uşaq hüquqlarının müdafiəsinin dünyada da ən aktual məsələlərdən biri olmasını bildirmişdir.
Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətinin yanında Yetkinlik yaşına çatmayanların işləri və hüquqlarının müdafiəsi üzrə komissiyanın məsul katibi Xalidə Metenin çıxışında yetkinlik yaşına çatmayan uşaqların müxtəlif problemləri, valideyn himayəsindən məhrum olan uşaqlar, təhsildən yayınma halları, çətin tərbiyə olunan uşaqlar, cinayətkarlığa meyilli uşaqlarla bağlı problemlərdən söz açmış, belə halların qarşısının alınması üçün maarifləndirmə işlərinin əhəmiyyətindən danışmışdır.
Sonra dövlət qurumlarının və QHT-lərin nümayəndələri dəyirmi masanın mövzusu üzrə çıxışlar etmişlər.
Audiovizual Şuranın əməkdaşı Ayxan Sadıqlı 1995-ci ildə Ulu Öndərin təşəbbüsü və birbaşa rəhbərliyi ilə qəbul olunmuş Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 17-ci maddəsinin birbaşa uşaq hüquqlarının və mənafelərinin qorunmasını özündə əks etdirdiyini diqqətə çatdırmışdır. O, əlavə etmişdir ki, dövlət başçısının təsdiq etdiyi bir sıra məqsədli dövlət proqramları və milli fəaliyyət planları uşaqların hüquq və maraqlarının müdafiəsi, vahid dövlət uşaq siyasətinin formalaşdırılması, tənzimlənməsi, həyata keçirilməsi, uşaqların fiziki, əqli, mənəvi, əxlaqi və sosial inkişafı üçün lazımı həyat səviyyəsinin təmin olunması sahəsində inkişafı hədəfləyir. Həmin proqramlardan biri də "Uşaqlara dair Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2020-2025-ci illər üçün Fəaliyyət Planı"dır. Bu Fəaliyyət Planında əsas icraçı qurumlardan biri də Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasıdır. Ayxan Sadıqlı daha sonra yayım zamanı uşaq hüquqlarının qorunması istiqamətində audiovizual yayımçıları cəlb etməklə görülmüş işlər haqqında məlumat vermiş və bu sahədə audiovizual media subyektlərinin (onların redaksiyalarının) üzərində düşən vəzifələrdən danışmışdır.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Analtik təhlil və informasiya təminatı şöbəsinin böyük məsləhətçisi Sevil Rəsulzadə "Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun icrası istiqamətində Dövlət Komitəsi tərəfindən görülən işlər barədə məlumat vermişdir. O, həmçinin informasiya materialının yaş təsnifatının aparılması qaydaları, bu sahədə ekspertlərin attestasiyası haqqında da çıxış etmişdir. Dövlət Komitəsinin məsul şəxsi uşaq hüquqlarının və uşaq məsələlərinin mediada işıqlandırılması ilə bağlı yayımçılara tövsiyələr vermişdir.
Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyinin şöbə müdiri Səbinə Seyidova televiziyada reytinq və uşaq hüquqları ilə bağlı çıxış etmişdir. O, dəyirmi masa iştirakçılarına uşaqlara yönəlmiş informasiyaya dair jurnalistlərin peşə davranışı qaydalarının tələbləri və problemin həll yolu kimi jurnalistlərin peşəkarlığının artırılması istiqamətində atılan və nəzərdə tutulan addımlar haqqında ətraflı məlumat vermişdir.
Elm və Təhsil Nazirliyinin Gəncə-Daşkəsən Regional Təhsil İdarəsinin Tədrisin keyfiyyəti sektorunun məsləhətçisi Raminə Məmmədova məsələyə münasibətini bildirərkən demişdir ki, təhsil sistemi qarşısında insanların yeni həyat fəaliyyətinə uyğunlaşmasını təmin edən bacarıqların formalaşdırılması və media savadlılığı kimi əsas məsələlər prioritet olaraq durur. Ümumtəhsil məktəblərində artıq dərsdənkənar məşğələ olaraq media savadlılığı təbliğ olunması proqnozlaşdırılır ki, bu da audiovizual media mühitində uşaqların zərərli təsirlərdən qorunmasında əhəmiyyətli rol oynamalıdır.
Dəyirmi masa "Narınc" Psixologiya Mərkəzinin Gəncə filialının icraçı direktoru, baş psixoloq Himain Fəzizadənin “Uşaqların psixoloji rifahının təmini” mövzusunda çıxışı ilə davam etmişdir. Daha çox məsələnin psixoloji aspekti haqqında söz açan ekspert uşaq hüquqlarının qorunması sahəsində ümumən ictimai birliklərin, xüsusən də psixoloji mərkəzlərin rolundan bəhs etmişdir.
Daha sonra bir sıra məsələlərdə üzləşdikləri çətinliklərdən danışan "Təmas" Regional İctimai Birliyinin sədri Südabə Məmmədova media nümayəndələrinə uşaqlar haqqında xəbər hazırlayarkən daha həssas, daha diqqətli olmağı tövsiyə etmişdir.
Görüşdə iştirak edən regional audiovizual media subyektlərinin nümayəndələri də məsələyə münasibətlərini ifadə etmiş, bu sahədə qarşılaşdıqları çətinliklərdən danışmış, özlərini maraqlandıran sualları səsləndirmişlər.

В городе Гянджа состоялся круглый стол на тему “Защита прав детей в аудиовизуальных медиа”
23 мая 2023 года в городе Гянджа состоялся круглый стол на тему "Защита прав детей в аудиовизуальных медиа", организованный Аудиовизуальным Советом Азербайджанской Республики. В работе круглого стола приняли участие представители Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики, Исполнительной власти города Гянджа, Агентства по Развитию Медиа Азербайджанской Республики, Государственного Комитета по Проблемам Семьи, Женщин и Детей, регионального управления Министерства Науки и Образования, представители НПО, а также представители региональных медиа субъектов.
Открывая мероприятие, помощник Председателя Совета Хашим Алимаммадзаде рассказал о важности мероприятия, организованного в преддверии 1 июня - Международного Дня Защиты Детей и отметил, что в настоящее время защита прав детей является одним из самых актуальных вопросов в мире.
В своем выступлении ответственный секретарь комиссии по делам несовершеннолетних и защите их прав при Исполнительной Власти города Гянджа Халида Мете рассказала о различных проблемах несовершеннолетних, детях, оставшихся без попечения родителей, случаях уклонения от обучения, трудновоспитуемых детях, детях, склонных к преступности и о значении воспитательной работы для профилактики таких случаев.
Затем с докладами по теме круглого стола выступили представители государственных структур и неправительственных организаций.
Представитель Аудиовизуального Совета Айхан Садыглы отметил, что статья 17 Конституции Азербайджанской Республики, принятой в 1995 году по инициативе и под непосредственным руководством Общенационального Лидера, прямо отражает защиту прав и интересов детей. Он также добавил, что утвержденный главой государства ряд целевых государственных программ и национальных планов мероприятий направлен на развитие в области защиты прав и интересов детей, формирование, регулирование, реализацию единой государственной детской политики, обеспечение необходимого уровня жизни для физического, умственного, духовного, нравственного и социального развития детей. Одной из таких программ является "План Мероприятий по реализации Детской стратегии на 2020-2025 годы". Согласно этому Плану Мероприятий одним из главных исполнительных органов является Аудиовизуальный Совет Азербайджанской Республики. Айхан Садыглы также предоставил вниманию участников информацию о работе, проделанной посредством привлечения аудиовизуальных субъектов на пути защиты прав детей и рассказал о задачах, возложенных на субъекты аудиовизуальных медиа (их редакции) в этой области.
Круглый стол продолжил свою работу выступлением старшего советника Отдела аналитических исследований и информационного обеспечения Государственного Комитета по Проблемам Семьи, Женщин и Детей Севиль Расулзаде, в ходе которого она проинформировала участников о проделанной работе, направленной на реализацию Закона Азербайджанской Республики “О защите детей от вредоносной информации”. Она также рассказала о правилах возрастной классификации информационных материалов, правилах проведения аттестации экспертов в этой сфере. Представитель Комитета дал представителям медиа рекомендации по освещению в медиа прав детей и детских вопросов.
Заведующая отделом Агентства по Развитию Медиа Азербайджанской Республики Сабина Сеидова рассказала о вопросах рейтинга на телевидении и правах ребенка. Она также дала подробную информацию о требованиях правил профессионального поведения журналистов в отношении информации, направленной на детей, и о предпринятых и намеченных шагах в направлении повышения профессионализма журналистов в качестве решения проблемы.
Рамина Мамедова, советник Сектора качества образования Гянджа-Дашкесанского регионального управления образования Министерства образования и науки, выражая свое отношение к этому вопросу, отметила, что для системы образования остаются приоритетными такие основные вопросы, как формирование навыков обеспечивающих адаптацию людей к новой жизнедеятельности и медиа грамотность. Прогнозируется, что медиа грамотность будет распространяться как внеклассное занятие в общеобразовательных школах, что должно сыграть важную роль в защите детей от вредного воздействия в аудиовизуальной медиа среде.
Круглый стол продолжился выступлением исполнительного директора Гянджинского филиала психологического центра "Нарындж", главного психолога Химаин Фазизаде на тему "Обеспечение психологического благополучия детей". Затрагивая больше психологический аспект вопроса, эксперт рассказала о роли общественных объединений в целом и психологических центров в частности в области защиты прав ребенка.
Затем председатель Регионального Общественного Объединения "Tямас" Судаба Маммадова говоря о трудностях, с которыми они сталкиваются в ряде вопросов, посоветовала представителям медиа быть более чуткими и внимательными при подготовке новостей о детях.
Представители региональных субъектов аудиовизуальных медиа, принявшие участие во встрече, также выразили свое отношение к проблеме, рассказали о трудностях, с которыми они столкнулись в этой сфере, и озвучили интересующие их вопросы.