Bakıda Qara Dəniz Yayım Tənzimləyici Qurumlarının Forumunun (BRAF) 11-ci Toplantısı keçirilmişdir
15 aprel 2025-ci il tarixində Bakıda Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının təşkilatçılığı ilə Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatına (QİƏT) üzv ölkələrin televiziya və radio yayımı üzrə tənzimləyici orqanlarının Forumunun (BRAF) 11-ci Toplantısı keçirilmişdir.
BRAF - region ölkələrinin yayım tənzimləyici qurumları arasında dialoq və əməkdaşlığın genişləndirilməsi, fikir və təcrübə mübadiləsinin aparılması məqsədilə yaradılmış mühüm regional platformadır.
Serbiya, Rumıniya, Yunanıstan, Albaniya, Bolqarıstan, Türkiyə, Moldova, Gürcüstan və Azərbaycanın audiovizual media sahəsi üzrə tənzimləyici qurumlarının 30-dək rəhbər və səlahiyyətli nümayəndələrinin, həmçinin, Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin və Medianın İnkişafı Agentliyinin məsul şəxslərinin bir araya gəldiyi toplantının əsas mövzusu "Media xidmətlərində uşaqların müdafiəsi" olmuşdur.
Toplantının açılış mərasimində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının sədri İsmət Səttarov iştirakçıları salamlayaraq, onları Bakıda görməkdən məmnun olduğunu bildirmiş, media xidmətlərində uşaqların müdafiəsi mövzusunun aktuallığını vurğulamış və bu sahəyə dövlət tərəfindən göstərilən xüsusi diqqət və dəstək haqqında məlumat vermiş, həmçinin bu məsələdə təcrübə və bilik mübadiləsinin bütün tərəflərə faydalı olacağından əminliyini ifadə etmişdir.
Daha sonra BRAF-ın Baş katibi xanım Dəniz Güçer və Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Baş katibinin birinci müavini xanım Merve Səfa Kavakçı açılış nitqləri ilə çıxış etmişlər. Açılış mərasimindən sonra Audiovizual Şura tərəfindən hazırlanmış məlumatlandırıcı videoçarx nümayiş etdirilmişdir.
BRAF-ın Daimi Katibliyinin nümayəndəsi 2023-cü ildə Türkiyənin Antalya şəhərində Türkiyə Respublikasının Radio Televiziya Ali Şurasının (RTÜK) ev sahibliyi ilə keçirilmiş BRAF-ın 10-cu toplantısına həsr olunmuş hesabatı qonaqlara təqdim etmişdir. Daha sonra Audiovizual Şuranın Kommunikasiya sektorunun müdiri Taleh Quliyev "Azərbaycanda media mühiti və yayım tənzimlənməsi sahəsində son yeniliklər" mövzusunda geniş təqdimatla çıxış etmiş, qurumun fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat vermişdir. Tədbir zamanı, eyni zamanda üzv ölkələrin tənzimləyici qurumlarının nümayəndələri tərəfindən ölkələrində audiovizual media sahəsində baş vermiş son yeniliklər barədə ölkə hesabatları təqdim olunmuşdur.
Təqdim olunan hesabatlardan  sonra BRAF-ın dövri sədrliyinə namizədlik məsələsi müzakirə olunmuş və Forumun 2025-2026-cı illər üçün dövri sədrliyi Albaniyanın Audiovizual Media Qurumuna (AMA) keçmişdir.
Toplantının 2-ci hissəsində Audiovizual Şuranın sədrinin müşaviri Haşim Əliməmmədzadə Azərbaycanda uşaq mediası, uşaqların zərərli informasiyadan qorunması, bu sahədə mövcud qanunvericiliyin tətbiqi və Audiovizual Şuranın bu istiqamətdə gördüyü işlərdən bəhs edən "Media xidmətlərində uşaqların müdafiəsi və Audiovizual Şura" adlı geniş təqdimatla çıxış etmişdir. Daha sonra toplantı öz işini panel sessiyaları ilə davam etdirmişdir.
Birinci panel "Uşaqların müdafiəsi üçün hüquqi baza və bunun səmərəli tətbiqi" mövzusuna həsr olunmuşdur. Serbiya Respublikasının Audiovizual və Elektronik Media üzrə Tənzimləyici Qurumunun (REM) beynəlxalq məsələlər üzrə koordinatoru xanım Yelena Kolo Yovanoviçin moderatorluğu ilə baş tutan paneldə RTÜK-ün vitse-prezidenti Dəniz Gülər, Albaniya Audiovizual Media Qurumunun (AMA) sədri xanım Armela Krasniqi, Yunanıstanın Radio və Televiziya üzrə Milli Şurasının (NCRT) hüquqi məsələlər üzrə eksperti xanım Teodora Papadaki, Serbiya Respublikasının Audiovizual və Elektronik Media üzrə Tənzimləyici Qurumunun (REM) hüquqi məsələlər üzrə direktor müavini Saşa Simoviç və Moldova Respublikasının Audiovizual Şurasının (CA) sədr müavini xanım Aneta Gonta tərəfindən uşaqların müdafiəsi üçün hüquqi baza ilə bağlı müzakirələr aparılmışdır.
Daha sonra Medianın İnkişafı Agentliyinin Kommunikasiya şöbəsinin müdiri Səidə Şəfiyevanın moderatorluğu ilə "Uşaqların müdafiəsində media savadlılığının və valideyn nəzarətinin rolu" mövzusunda ikinci panel sessiya təşkil edilmişdir. Panel sessiyada Audiovizual Şura Aparatının rəhbəri Fazil Novruzov, BMT-nin Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin aradan qaldırılması üzrə Komitəsinin  (CEDAW) üzvü Elgün Səfərov, Bolqarıstanın Elektron Media Şurasının (CEM) baş eksperti İliya Lyutskanov, Gürcüstanın Kommunikasiyalar Komissiyasının (ComCom) baş mütəxəssisi Tinatin Tçatçukaşvili və Rumıniyanın Milli Audiovizual Şurasının (NAC) üzvü Luçian Dindirika tərəfindən sözügedən mövzu ilə bağlı üzv ölkələrdə olan vəziyyət haqqında məlumat verilmiş və bu istiqamətdə müzakirələr keçirilmişdir.

В Баку состоялось 11-е заседание Форума Органов Регулирующих Телерадиовещание Черноморского региона (BRAF)
15 апреля 2025 года в Баку состоялось 11-е Заседание Форума Органов Регулирующих Телерадиовещание (BRAF) стран-членов Организации Черноморского Экономического Сотрудничества (BSEC), организованное Аудиовизуальным Советом Азербайджанской Республики.
BRAF является важной региональной платформой, созданной с целью расширения диалога и сотрудничества между регулирующими сферу вещания органами стран региона, а также обмена идеями и опытом.
Основной темой встречи, в которой приняли участие около 30 руководителей и уполномоченных представителей регулирующих органов в сферe аудиовизуальных медиа из Сербии, Румынии, Греции, Албании, Болгарии, Тюркийе, Молдовы, Грузии и Азербайджана, а также ответственные представители Государственного Комитета по делам Семьи, Женщин и Детей Азербайджанской Республики и Агентства Развития Медиа, стала "Защита детей в медиа услугах".
На церемонии открытия заседания председатель Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики Исмет Саттаров поприветствовал участников, выразив удовлетворение по поводу их пребывания в Баку. Он подчеркнул актуальность темы защиты детей в медиа-сервисах, рассказал об особом внимании и поддержке со стороны государства в этой области, а также выразил уверенность в том, что обмен опытом и знаниями по данному вопросу будет полезен для всех сторон.
Затем с приветственными речами выступили Генеральный Секретарь BRAF Дениз Гючер и Первый Заместитель Генерального Секретаря Организации Черноморского Экономического Сотрудничества (BSEC) Мерве Сефа Кавакджы. После церемонии открытия был продемонстрирован видеоролик информативного содержания, подготовленный Аудиовизуальным Советом.
Далее представитель Постоянного Секретариата BRAF сделал доклад, посвящённый 10-й встрече BRAF, прошедшей в 2023 году в городе Анталья при поддержке Высшего Совета по Радио и Телевидению (RTÜK) Республики Тюркийе. Затем глава сектора коммуникации Аудиовизуального Совета Талех Гулиев выступил с подробной презентацией на тему "Медиа и последние новшества в сфере регулирования вещания в Азербайджане", изложив подробную информацию о деятельности Совета. В ходе мероприятия представители регулирующих органов стран-участниц также представили национальные доклады о последних изменениях в сфере аудиовизуальных медиа в своих странах.
После докладов был рассмотрен вопрос о ротации председательства BRAF, в результате чего Орган по Аудиовизуальным Медиа (AMA) Албании приняло председательство на период 2025-2026 годов.
​Во второй части заседания советник председателя Аудиовизуального Совета Хашим Алимаммадзаде выступил с подробной презентацией на тему "Защита детей в медиа и роль Аудиовизуального Совета". В своём докладе он осветил вопросы детского контента в медиа Азербайджана, меры по защите детей от вредной информации, применение действующего законодательства в этой сфер, а также деятельность Аудиовизуального Совета в данном направлении. После этого заседание продолжилось панельными сессиями.
Первая панель сессия была посвящена теме "Правовая база для защиты детей и её эффективное применение". Модератором панели выступила Елена Коло Йованович, координатор по международным вопросам Регулирующего Органа по Электронным Медиа (REM) Сербии. В обсуждении приняли участие: вице-президент RTÜK Дениз Гюлер, председатель AMA Армела Красники, эксперт по юридическим вопросам Национального Cовета по Радио и Телевидению (NCRT) Греции Теодора Пападаки, заместитель директора по юридическим вопросам REM Саша Симович и заместитель председателя Аудиовизуального Совета (CA) Молдовы Анета Гонца. Участники обсудили вопросы правовой базы, направленной на защиту детей.​
После этого состоялась вторая панельная сессия на тему "Роль медиаграмотности и родительского контроля в защите детей" под модераторством Саиды Шафиевой, руководителя Отдела Коммуникаций Агентства Развития Медиа. В ходе сессии обсуждалась текущая ситуация в странах-участницах. С докладами выступили Фазиль Новрузов, руководитель Аппарата Аудиовизуального Совета, Эльгюн Сафаров, член Комитета ООН по ликвидации дискриминации в отношении женщин (CEDAW), Илия Люцканов, главный эксперт Совета по Электронным Медиа (CEM) Болгарии, Тинатини Тчачукашвили, главный специалист Комиссии по Коммуникациям (ComCom) Грузии и Лучиан Диндирика, член Национального Аудиовизуального Совета (NAC) Румынии.