Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının sədrinin brifinqi keçirilmişdir
14 fevral tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının sədri İsmət Səttarovun brifinqi keçirilmişdir. Birfinqdə ölkənin 30-dan artıq televiziya, radio, informasiya agentlikləri və xəbər saytlarının nümayəndələri iştirak etmişlər.
Brifinq zamanı Audiovizual Şuranın sədri jurnalistlərə 2024-cü ilin hesabat xarakterli məlumatlarını çatdırmış, keçən il ərzində icra edilən işlərdən və 2025-ci ildə planlaşdırılan fəaliyyətdən bəhs etmişdir. İsmət Səttarov ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin "Azərbaycan Respublikasının ərazisində radioyayım şəbəkəsinin genişləndirilməsi üçün maliyyə vəsaitinin ayrılması haqqında" müvafiq Sərəncamına uyğun olaraq görülmüş işlər barədə, o cümlədən mövcud yayım stansiyalarının maddi-texniki bazasının yaxşılaşdırılması, dayanıqlı fəaliyyətinin təmin edilməsini dəstəkləyən zəruri infrastrukturun yaradılması istiqamətində atılmış addımlardan danışmışdır.
Daha sonra ölkəmizdə televiziya və radio yayımının tənzimlənməsi sahəsində beynəlxalq təcrübəyə əsaslanan fəaliyyət metodunun tətbiq edildiyini, bu istiqamətdə addımlar atıldığını, növbəti illərdə də həmin işlərin genişləndiriləcəyini diqqətə çatdırmışdır.
İsmət Səttarov Audiovizual Şura tərəfindən vətəndaş şikayətlərinin cavablandırılması, aparılan monitorinq və alınan şikayətlər əsasında həyata keçirilmiş hüquqi tədbirlərdən, Azərbaycan televiziyasının maliyyə çətinliklərindən, dövlət tərəfindən audiovizual yayımçılara göstərilən dəstəkdən, dövlət sifarişi əsasında proqramların istehsalı ilə bağlı Medianın İnkişafı Agentliyi ilə Audiovizual Şuranın birgə keçirdiyi müsabiqə və onun müsbət nəticələrindən, ümumölkə statuslu kanalların proqramlarının janr bölgüsündən, 2024-cü il ərzində yayımlanmış sosial çarxlardan, milli seriallar və cizgi filmlərinin yayımı sahəsində mövcud vəziyyətdən, əlilliyi olan şəxslərin televiziyadan istifadə imkanlarının genişləndirilməsi ilə bağlı qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi istiqamətində görülən işlərdən də bəhs etmişdir.

Председатель Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики провел медиа-брифинг
14 февраля Председатель Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики Исмет Саттаров провел брифинг для представителей медиа. В мероприятии приняли участие представители более 30 медиа организаций - телевизионных и радио каналов, информационных агентств и новостных сайтов страны.
В ходе брифинга председатель Аудиовизуального Совета довел до журналистов отчетную информацию за 2024 год, рассказал о проделанной за прошлый год работе и поделился планами на 2025 год.
Исмет Саттаров рассказал о работе, проделанной в соответствии с Распоряжением Президента страны, господина Ильхама Алиева "О выделении финансовых средств на расширение сети радиовещания на территории Азербайджанской Республики". В частности, он отметил меры, принятые для улучшения материально-технической базы существующих вещательных станций, а также шаги, направленные на создание необходимой инфраструктуры для обеспечения их стабильной работы. Далее он подчеркнул, что в сфере регулирования телерадиовещания в стране применяется подход, основанный на международной практике, реализуются соответствующие шаги, и в последующие годы эта деятельность будет продолжена.
Исмет Саттаров также затронул вопросы, касающиеся работы Аудиовизуального Совета по рассмотрению жалоб граждан, мониторинга и юридических мер, предпринятых на основе полученных жалоб. Он также осветил финансовые проблемы Азербайджанского телевидения, поддержку, оказываемую государством аудиовизуальным вещателям, а также рассказал о конкурсе, проведённом совместно с Агентством Развития Медиа для создания программ по государственному заказу, и о положительных результатах этого конкурса. Кроме того, он обсудил жанровое распределение программ общенациональных телевизионных каналов, социальные ролики, которые транслировались в 2024 году, текущее состояние в сфере показа национальных сериалов и анимационных фильмов, а также меры по совершенствованию законодательства для расширения доступа людей с ограниченными возможностями к телевизионному контенту.