İsa Rəhman oğlu Məmmədov 15 oktyabr 1953-cü ildə Lənkəran rayonunun Veravul kəndində anadan olmuşdur. 1970-ci ildə Veravul kənd orta məktəbini bitirdikdən sonra Azərbaycan Politexnik İnstitutunun "Elektrotexnika" fakultəsinin birinci kursuna daxil olmuş və 1975-ci ildə həmin institutu bitirərək, "Radiorabitəsi və radioverilişi" ixtisası üzrə mühəndis adını almışdır.
Əmək fəaliyyətimə 1976-cı ildə Azərbaycan SSR Rabitə Nazirliyinin "Respublika Radio-Televiziya Verici Mərkəzi"ndə başlamış, əvvəlcə böyük elektromexanik, 1977-ci ildən isə mühəndis vəzifəsində çalışmışdır. İsa Məmmədov Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Moskva Elektrotexniki Rabitə İnstitutunun məqsədli əyani aspiranturasına göndərilmiş, 01 dekabr 1978-ci ildə əyani aspiranturaya daxil olmuş və 30 noyabr 1982-ci ildə bu institutun aspiranturasını bitirirərək, texnika elmləri namizədi elmi dərəcəsini almışdır. 2002-ci ildə Odessa Milli Rabitə Akademiyasında doktorluq dissertasiyasını müdafiə etmişdir. Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının 19 mart 2010-cu il tarixli qərarı ilə İsa Məmmədova professor elmi adı verilmişdir. 1983-cü ildən başlayaraq Ç.İldırım adına Azərbaycan Politexnik İnstitutunda (indiki Azərbaycan Texniki Universitetində) assistent, baş müəllim, dosent və professor vəzifələrində çalışır. 1996-2005-ci illərdə Azərbaycan Texniki Universitetində vaxtaşırı kafedra müdiri və dekan kimi fəaliyyət göstərmiş, paralel olaraq 1997-2003-cü illərdə Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının "Gəmi radioavadanlığı" kafedrasının müdiri olmuşdur.
2004-cü ildən Azərbaycan Respublikası Milli Televiziya və Radio Şurasının aparatında Texniki şöbənin rəisi, 2008-ci ildən Maliyyə və texniki nəzarət şöbəsinin müdirinin müavini, 2021-ci idən Maliyyə və texniki nəzarət şöbəsinin müdiri vəzifələrində işləmişdir. 25 aprel 2022-ci ildən Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası aparatının Audiovizual yayıma texniki nəzarət, informasiya texnologiyaları və kommunikasiya şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışmışdır.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 14 aprel 2023-cü il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının üzvü təyin edilmişdir.
İsa Məmmədov müxtəlif ictimai və elmi vəzifələr (1985-90-cı illərdə "Radiotexnika, Elektrotexnika və Rabitə" istiqaməti üzrə Azərbaycan Texniki Universitetində nəşr olunan elmi əsərlər məcmuəsinin məsul katibi, Azərbaycan Respublikası Rabitə Nazirliyinin Texniki Şurasının üzvü, 1997-ci ildən 2013-cü ilə kimi Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Elmi-Metodiki Şurasının "Elektronika və rabitə" bölməsinin sədrinin müavini, Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının Elmi Şurasının üzvü, Azərbaycan Texniki Universitetinin Elmi Şurasının üzvü, Azərbaycan Texniki Universitetinin nəzdində olan ixtisaslaşdırılmış doktorluq şurasının üzvü, onun elmi seminarının sədri, ixtisaslaşdırılmış doktorluq elmi şurasının sədrinin müavini, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının Ekspert Şurasının Elmi katibi) daşımış və daşımaqdadır.
2016-cı ildə "Əməkdar mühəndis" fəxri adı ilə təltif edilmişdir. İsa Məmmədov bir sıra kitab, çoxlu sayda monoqrafiya və məqalənin müəllifidir.

Иса Рахман оглы Маммадов родился 15 октября 1953 года в селе Веравуль Ленкоранского района.
В 1970 году после окончания Веравульской сельской средней школы, поступил на первый курс факультета "Электротехника" Азербайджанского Политехнического Института. По окончании института в 1975 году, получил звание инженера по специальности "Радиосвязь и радиовещание".
Трудовую деятельность начал в 1976 году в "Республиканском Радиотелевизионном Передающем Центре" Министерства Связи Азербайджанской ССР в должности старшего электромеханика. С 1977 года трудился в качестве инженера.
По инициативе Общенационального лидера Азербайджанского народа Гейдара Алиева, Иса Маммадов был направлен в целевую очную аспирантуру Московского Электротехнического Института Связи. Так, 1 декабря 1978 года он поступил в аспирантуру, а 30 ноября 1982 года по окончании аспирантуры, получил ученую степень кандидата технических наук.
В 2002 году он защитил докторскую диссертацию в Одесской Национальной Академии Связи. Решением Высшей Аттестационной Комиссии при Президенте Азербайджанской Республики от 19 марта 2010 года ему было присвоено ученое звание профессора.
Начиная с 1983 года, он работает ассистентом, старшим преподавателем, доцентом и профессором в Азербайджанском Политехническом Институте имени Чингиза Илдырыма (ныне Азербайджанский Технический Университет).
В 1996-2005 годах периодически работал заведующим кафедрой и деканом Азербайджанского Технического Университета, параллельно в 1997-2003 годах заведовал кафедрой "Корабельная радиоаппаратура" Азербайджанской Государственной Морской Академии.
С 2004 года Иса Маммадов работал в Аппарате Национального Совета по Телевидению и Радио Азербайджанской Республики в должности начальника технического отдела. С 2008 года являлся заместителем начальника отдела финансового и технического контроля, а в 2021 году стал начальником отдела финансового и технического контроля.
Начиная с 25 апреля 2022 года, трудился начальником отдела технического контроля аудиовизуального вещания, информационных технологий и коммуникации Аппарата Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики.
Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 14 апреля 2023 года Иса Маммадов назначен членом Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики.
Иса Маммадов занимал и продолжает занимать различные общественные и научные должности (с 1985 по 1990 год - ответственный секретарь сборника научных трудов, изданных в Азербайджанском Техническом Университете по направлению "Радиотехника, электротехника и связь", член Технического Совета Министерства Связи Азербайджанской Республики, с 1997 по 2013 год -заместитель председателя Научно-Методического Совета отделения "Электроника и связь" Министерства Образования Азербайджанской Республики, член Ученого Совета Азербайджанской Государственной Морской Академии, член Ученого совета Азербайджанского Технического университета, член специализированного Докторского Совета при Азербайджанском Техническом Университете и председатель его научного семинара, заместитель председателя специализированного докторского научного совета, ученый секретарь Экспертного Совета Высшей Аттестационной Комиссии при Президенте Азербайджанской Республики).
В 2016 году Распоряжением Президента Азербайджанской Республики ему было присвоено почетное звание "Заслуженный инженер". Иса Маммадов является автором ряда книг, большого количества монографий и статей.