“Space TV” kanalına xəbərdarlıq edilmişdir
21 oktyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının növbəti iclası keçirilmişdir. İclasda 2025-ci il oktyabrın 8-də, saat 22.06-23.09 arası "Space TV" kanalının efirində yayımlanan "Banu" proqramında bölgələrin birində keçirilmiş qohum evliliyinə dair toy şənliyinin nümayişi müzakirə olunmuşdur.
Müzakirələr zamanı proqramın həmin buraxılışı ölkəmizdə ailə institutunun möhkəmləndirilməsi, ailə rifahının və sosial dəyərlərin qorunması istiqamətində aparılan hüquqi islahatların mühüm nəticələrindən biri kimi 01 iyul 2025-ci il tarixindən qüvvəyə minmiş "Azərbaycan Respublikasının Ailə Məcəlləsinə" edilmiş qohumlar arasında evliliyin qadağan olunması ilə bağlı müvafiq dəyişikliklliklər prizmasından qiymətləndirilmişdir. Hazırda Azərbaycan Respublikasının Ailə Məcəlləsinin 12.0.2-1-ci maddəsinə görə qardaşların və (və ya) bacıların ümumi bioloji baba və (və ya) nənəsi olan uşaqları arasında nikahın bağlanmasına yol verilmir.
Audiovizual Şuranın Audiovizual proqramların monitorinqi və təhlili şöbəsinin mütəxəssisləri tərəfindən yaxın qohumlar arasında baş tutan toy məclisinin "Space TV" kanalında nümayişi faktı müəyyən olunmuşdur. Daha sonra məsələnin ətraflı araşdırılması məqsədilə kanala sorğu ünvanlanmışdır. Sorğuya verilən rəsmi cavaba əsasən süjetdə göstərilən toy şənliyi qanunvericilik dəyişikliklərinin qüvvəyə minməsindən xeyli əvvəl (rəsmi nikah 06 mart 2025-ci il tarixdə qeydə alınmışdır) baş tutmuşdur. Lakin bir neçə ay əvvəl lentə alınmış toy şənliyi televiziya kanalının mütəxəssislərinin texniki nöqsanı səbəbindən efirə oktyabr ayında verilmişdir.
İclas zamanı məsələ diqqətlə müzakirə edilmiş və proqramın 08 oktyabr 2025-ci il tarixli buraxılışında yuxarıda qeyd olunan yeni qanunvericilik tələblərinin pozuntusunun baş verdiyi qənaətinə gəlinmiş, bu hal redaksiya nəzarətinin qeyri-qənaətbəxş olmasının təzahürü hesab edilmişdir. Sonda, yayımçıya göndərilmiş sorğuya cavabda pozuntunun etiraf edilməsi və nöqsan buraxmış əməkdaşla bağlı zəruri tədbirlərin görülməsi nəzərə alınaraq Audiovizual Şuranın üzvləri "Space TV" kanalına yalnız xəbərdarlıq edilməsi barədə razılığa gəlmişlər.
Audiovizual Şura bütün yayımçılardan proqramlarda qanunvericiliyin tələblərinə riayət olunmasını tələb edir, monitorinq və nəzarət tədbirlərinin davam edəcəyini bildirir.

A warning has been issued to "Space TV" channel
On October 21, 2025 the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan held a meeting. During the meeting, the content of the "Banu" program of "Space TV” channel broadcast on October 08, 2025, between 22.06-23.09 was discussed. The program showed a wedding involving consanguineous marriage in one of the regions.
During the discussions, this episode was assessed in the context of recent legal reforms aimed at strengthening the family institution, promote family well-being, and protecting social values in Azerbaijan. Specifically, it was assessed in light of the amendments to the Family Code of the Republic of Azerbaijan that came into force on 1 July 2025, which prohibit marriages between relatives. According to Article 12.0.2-1 of the current Family Code, marriage between children of siblings who share a biological grandfather and/or grandmother is not allowed.
Experts of the Department of monitoring and analysis of audiovisual programs of the Audiovisual Council identified the fact of broadcasting a wedding ceremony of close relatives on "Space TV" channel. Subsequently, a info-request was sent to the channel for a detailed review of this issue. According to the official response, the wedding took place long before the legislative amendments came into force (the marriage was officially registered on March 6, 2025). However, due to a technical error by the channel's staff, the episode recorded a few months earlier was demonstrated in October.
During the meeting, it was agreed that the program broadcast on October 8, 2025 violated the aforementioned new legislative requirements. This was seen as a result of insufficient editorial control. Considering that the broadcaster admitted the fact of violation and took relevant action concerning the responsible staff member, the Audiovisual Council members decided to issue only a warning to "Space TV" channel.
The Audiovisual Council requires all broadcasters to comply with the legal requirements in their programs and emphasizes that monitoring and oversight measures will continue.