Serialın yayımı zamanı söyüş məzmunlu ifadələrin efirə verilməsinə görə “ARB” kanalının yayımının 3 saatlıq dayandırılması haqqında qərar qəbul edilmişdir
13 yanvar 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının onlayn iclası keçirilmişdir. İclasda "ARB" kanalının efirində "Media haqqında" Qanunun pozulması faktı müzakirə olunmuşdur.
Belə ki, 10 yanvar tarixində kanalın efirində saat 23.00-23.55 arası yayımlanan "Səkkiz" serialında personajlardan biri söyüş məzmunlu ifadələrdən istifadə etmiş və yayım zamanı bu səsləndirmə texniki vasitələrlə məhdudlaşdırılmamışdır. Beləliklə, "Media haqqında" Qanunun 14.1.6-cı maddəsinin tələbinin (əxlaqdankənar leksik (söyüş) məzmunlu söz və ifadələrdən, jestlərdən istifadəyə yol verilməməlidir) pozulması halı baş vermiş və pozuntu faktı Audiovizual Şuranın mütəxəssisləri tərəfindən təsbit olunmuşdur.
Qeyd olunanlar nəzərə alınaraq Audiovizual Şuranın üzvləri "ARB" kanalına qarşı sanksiya tətbiq edilməsi və kanalın yayımının 15 yanvar tarixində 3 saatlıq dayandırlması barədə qərar qəbul etmişlər.

A decision adopted to suspend the broadcasting of the “ARB” television channel for 3 hours for not preventing the use of obscene language
On January 13, 2026 the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan held an online meeting, during which a violation of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Media" by the "ARB" television channel was discussed.
During the broadcast of the television series "Sekkiz" ("Eight") on January 10, between 23:00 and 23:55, expressions containing obscene language were aired without technical restrictions. Therefore, a violation of the requirements of Article 14.1.6 of the Law "On Media" (words, expressions and gestures with indecent lexical (obscene language, swearing) meaning shall not be used) occurred, and the fact of the violation was confirmed by the experts of the Audiovisual Council.
In view of the above, the members of the Audiovisual Council took the decision to impose sanctions on the "ARB" television channel and to suspend its broadcasting for 3 hours on January 15.