Audiovizual Şura onlayn iclasında “Xəzər TV” kanalına xəbərdarlıq etmişdir
18 iyul 2025-ci il tarixdə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının onlayn iclası keçirilmiş və "Xəzər TV" televiziya kanalının efirində 16 iyul 2025-ci il tarixdə yayımlanan "Qonaqcanlı" proqramı zamanı səsləndirilən fikirlər müzakirə olunmuşdur.
Qeyd olunan proqramda kişi-qadın münasibətləri mövzusunda müzakirələr zamanı aparıcının "Evdə kimin səsi zildən çıxmalıdır? Kişinin yoxsa qadının?" sualına qonaq "Kişinin səsi zil çıxmalıdır da. Azərbaycan ailəsidir. Bilirsiniz, o yerdə ki, qadın idarəçiliyi var, orda mənə elə gəlir k, din-bərəkət yoxdur. Onu gərək xanımlar özləri bilələr ki, Allah kişini üstün yaradıb. Bunu yaradan o cür yaradıb. Yəni ona görə qadın… Evdə əlbəttə, kişinin səsi olmalıdır. Əgər o kişidirsə..." məzmunda cavab vermişdir.
Şura aparatının Audiovizual proqramların monitorinqi və təhlili şöbəsinin mütəxəssisləri tərəfindən bu fikirlər "Media haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 14.1.4-cü maddəsinin pozulması kimi, yəni cinsi ayrıseçkiliyin təbliği kimi qeydə alınmış, daha sonra müvafiq prosedurlara uyğun olaraq həmin fakt Audiovizual Şuranın hüquqşünasları tərəfindən də pozuntu faktı kimi təsdiq olunmuşdur.
Şura üzvləri məsələni ətarflı müzakirə etmiş və yekdilliklə bu dialoqun cinsi ayrıseçkiliyin təbliği kimi təfsir olunması qənaətinə gəlmişlər. Belə ki, proqramda cinsi ayrı-seçkilik zəminində fikirlərin ifadə edilməsinə aparıcının əvvəlcədən hazırlayaraq verdiyi sual rəvac vermişdir. Həmçinin, qonağın fikirlərinə aparıcının hər hansı reaksiya bildirməməsi də, cinsi ayrı-seçkiliyin təbliğinə xidmət edə bilən fikirlərə yer verilməsi kimi qiymətləndirilmişdir. Sonda Audiovizual Şuranın üzvləri "Xəzər TV" televiziya kanalına xəbərdarlıq edilməsi barədə razılığa gəlmiş, bütün yayımçılardan bu cür mövzuların müzakirələri zamanı qanunvericiliyin tələblərini əsas tutmaları tələb olunmuşdur.

At its online meeting the Audiovisual Council has issued a warning to “Xazar TV” channel
On July 18, 2025 the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan held an online meeting to discuss the content of "Qonaqcanli" program broadcast on the "Xazar TV" television channel on July 16, 2025.
In the mentioned program, during a discussion on family relations, the host asked a guest "Whose voice should be heard in the house? The man's or the woman's?". The guest answered: "A man's voice should heard in Azerbaijani families. You know, where there is female leadership, it seems to me that there is no religion or blessing. Women themselves should know that God created men superior... Of course, there should be a man's voice in the house. If he is a real man..."
The specialists of the Department for monitoring and analysis of audiovisual programs of the Audiovisual Council identified this dialogue as a violation of Article 14.1.4 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Media", classifying them as promoting gender-based discrimination. Subsequently, in accordance with relevant procedures, this violation was also confirmed by the lawyers of the Audiovisual Council.
After wide discussions, the members of the Council unanimously agreed that the dialogue should be interpreted as promoting gender-based discrimination. Thus, the host's question has created the conditions for expressing opinions on the gender-based discrimination in the program. Also, the fact that the host did not react to the guest's opinions was assessed as giving opportunity to opinions that could promote gender discrimination.
As a result, the Audiovisual Council issued a warning to the "Xazar TV" channel and emphasized that all broadcasters must strictly adhere to the requirements of the law when addressing such topics in their programs.