Audiovizual Şuranın sədri İsmət Səttarov Qazaxıstanın Azərbaycandakı səfiri ilə görüşmüşdür
10 iyul 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının sədri İsmət Səttarov Qazaxıstan Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Alim Bayellə görüşmüşdür.
İsmət Səttarov qonağa Audiovizual Şuranın fəaliyyəti, gördüyü işlər, audiovizual media sahəsinin tənzimlənməsi, ölkədə bu istiqamətdə həyata keçirilən islahatlar və gələcək planlar barədə ətraflı məlumat vermişdir. Şura sədri qeyd etmişdir ki, qardaş dövlətlər olan Azərbaycan ilə Qazaxıstanı ortaq etnik köklər, dil, tarix, mədəniyyət, adət-ənənə oxşarlığı kimi fundamental dəyərlər birləşdirir. İki ölkə arasında əlaqələr yüksək səviyyədədir. Hazırda iki ölkənin media subyektləri, televiziya və radio kanalları arasında əməkdaşlıq üçün geniş potensial mövcuddur. İsmət Səttarov iki ölkə arasında audiovizual media sahəsində birgə layihələr həyata keçirilməsinin, təcrübə mübadiləsi aparılmasının və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasının əhəmiyyətini vurğulamışdır.
Səmimi qəbula görə təşəkkür edən səfir Alim Bayel, Azərbaycan və Qazaxıstan arasında əlaqələrin bütün istiqamətlər üzrə sürətlə inkişaf etdiyini bildirmişdir. Səfir yayımçılar arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsində ölkəsinin maraqlı olduğunu diqqətə çatdırmışdır. O, xüsusilə, televiziya kanalları arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi, hər iki ölkənin telekanallarının qarşılıqlı şəkildə yayımlanmasının təmin olunması və bu istiqamətdə texniki və hüquqi məsələlərin həlli üçün əməkdaşlığın vacibliyini qeyd etmişdir. O, Azərbaycan Respublikasında səfir kimi fəaliyyət göstərməkdən məmnunluq duyduğunu ifadə edərək, ölkələr arasında əlaqələrin daha da dərinləşməsi üçün səylərini əsirgəməyəcəyini bildirmişdir.
Görüş zamanı tərəflər qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında da fikir mübadiləsi aparmışlar.

The Chair of the Audiovisual Council Ismat Sattarov met with the Ambassador of Kazakhstan to Azerbaijan
On July 10, 2025 the Chair of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan Ismat Sattarov met with Alim Bayel, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Kazakhstan to Azerbaijan.
Ismat Sattarov provided the guest with detailed information about the activities of the Council, the regulation of the audiovisual media, the reforms implemented in this direction in the country and future plans. The Chair of the Council noted that Azerbaijan and Kazakhstan share a common ethnic roots, language, history, culture and traditions. Relations between the two countries are at a high level. He noted that currently, there is a significant potential for cooperation between media entities, television and radio channels of the two countries. Ismat Sattarov emphasized the importance of implementing joint projects in the field of audiovisual media, exchanging experiences as well as establishing mutually beneficial cooperative relations between the two countries.
Ambassador Alim Bayel stressed satisfaction with the high level of the relations between Azerbaijan and Kazakhstan in all directions. The Ambassador highlighted that his country is interested in strengthening cooperation between broadcasters. He emphasized the importance of expanding cooperation between television channels, ensuring mutual broadcasting of television channels of both countries, as well as cooperation for resolving technical and legal issues in this direction. He expressed his great satisfaction at being in Azerbaijan and noted that he would spare no effort to further develop existing relations.