Azərbaycan, Serbiya və Türkiyə arasında audiovizual media sahəsində üçtərəfli təcrübə mübadiləsi proqramının ilk mərhələsi həyata keçirilmişdir
Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası, Serbiya Respublikasının Elektronik Media üzrə Tənzimləyici Qurumu (REM) və Türkiyə Respublikasının Radio və Televiziya Üst Qurumu (RTÜK) arasında üçtərəfli əməkdaşlıq çərçivəsində ilk təcrübə mübadiləsi proqramı həyata keçirilmişdir.
2025-ci il 23–27 iyun tarixlərində Serbiyanın paytaxtı Belqrad şəhərində reallaşdırılan proqramın əsas məqsədi audiovizual medianın tənzimlənməsi sahəsində əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi, qabaqcıl təcrübələrin paylaşılması və qarşılıqlı öyrənmə mühitinin təşviq olunması olmuşdur.
Təcrübə proqramı çərçivəsində iştirakçılar audiovizual medianın monitorinqi, məzmunun təhlili, müvafiq qanunvericilik və hüquqi mexanizmlər, tənzimləyici prinsiplər və media siyasəti sahəsində fikir və təcrübə mübadiləsi aparmışlar. Azərbaycan və Türkiyədən olan nümayəndələr REM-in gündəlik fəaliyyəti ilə yanaşı, Serbiyanın bir neçə televiziya və radio kanallarının, ictimai yayımçının iş prosesi və Milli Teleqüllə kompleksi ilə yaxından tanış olmuşlar.
Bu təcrübə proqramı üçtərəfli əməkdaşlığın və üçtərəfli təcrübə mübadiləsi proqramının ilk mərhələsini təşkil edir. Tərəflər qarşıdakı dövrdə analoji təcrübə mübadilələrinin davam etdirilməsini planlaşdırırlar.

Реализован первый этап трёхсторонней программы обмена опытом в сфере аудиовизуальных медиа между Азербайджаном, Сербией и Туркией
В рамках трёхстороннего сотрудничества между Аудиовизуальным Советом Азербайджанской Республики, Регулирующим Органом Республики Сербия по аудиовизуальным и электронным медиа (REM) и Высшим Советом Туркийе по Радио и Телевидению (RTÜK) был реализован первый этап программы обмена опытом.
Программа, реализованная в период с 23 по 27 июня 2025 года в столице Сербии — городе Белграде, была направлена на углубление сотрудничества в сфере регулирования аудиовизуальных медиа, обмен передовым опытом и поощрение среды взаимного обучения.
В рамках программы обмена опытом участники провели обсуждение по вопросам мониторинга аудиовизуальных медиа, анализа контента, соответствующего законодательства и правовых механизмов, принципов регулирования и медиаполитики. Представители Азербайджана и Турции наряду с ознакомлением с повседневной деятельностью REM подробно ознакомились с рабочими процессами нескольких телевизионных и радиоканалов Сербии, деятельностью общественного вещателя, а также с комплексом Национальной телебашни.
Данный обмен опытом стал первым этапом трёхстороннего сотрудничества и трёхсторонней программы обмена. Стороны планируют продолжить проведение аналогичных обменов в будущем.