Audiovizual Şuranın onlayn iclasında “Space TV” kanalına xəbərdarlıq olunmuşdur
İclasda "Space TV" kanalının efirində cari ilin 7 iyun, 8 iyun və 9 iyun tarixlərində yayımlanan "Maşa və ayı" cizgi filminin nümayişi zamanı digər yayımçının müstəsna yayım hüququnun pozulması ilə bağlı məsələ müzakirə olunmuşdur.
"Maşa və ayı" cizgi filminin Azərbaycan Respublikası ərazisində müstəsna yayım hüququnun "İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti"nə məxsus olmasına görə Şura aparatının Audiovizual proqramların monitorinqi və təhlili şöbəsinin mütəxəssisləri tərəfindən bu hal "Media haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 38.2-ci maddəsinin tələbinin (Proqrama müstəsna yayım hüququ əldə etmiş audiovizual yayımçıdan başqa digər audiovizual yayımçıların həmin proqramı yayımlaması qadağandır) pozulması kimi qeydə alınmış, daha sonra həmin fakt Audiovizual Şuranın hüquqşünasları tərəfindən də pozuntu faktı kimi təsdiq olunmuşdur.
Televiziya kanalının efirində belə pozuntunun ilk dəfə baş verməsini nəzərə alaraq iclasda "Space Müstəqil Televiziya və Radio Şirkəti" MMC-nin "Space TV" televiziya kanalına bu dəfə xəbərdarlıq edilməsi barədə razılığa gəlinmiş, bütün yayımçılardan öz istehsalı olmayan proqramları (filmləri, cizgi filmlərini, sənədli filmləri və sairə) yayımlayarkən yayım hüququ məsələlərinə diqqətli yanaşmaları tələb olunmuşdur.

The Audiovisual Council has issued a warning to “Space TV” channel at its online meeting
On June 13, 2025 the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan held an online meeting to discuss violation of the exclusive broadcasting rights of another broadcaster during the screening of the animated film "Masha and the Bear" on the "Space TV" channel on June 7-9, 2025.
Considering that the exclusive broadcasting rights to the cartoon "Masha and the Bear" in the Republic of Azerbaijan belong to the "Public Television and Radio Broadcasting Company", this case was identified by the specialists of the Department for Monitoring and Analysis of Audiovisual programs of the Audiovisual Council as a violation of Article 38.2 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Media" (Audiovisual broadcasters other than the audiovisual broadcaster who has acquired the exclusive broadcasting right of the program are prohibited from broadcasting the program). Subsequently, in accordance with relevant procedures, this violation was also confirmed by the lawyers of the Audiovisual Council.
Considering that this is the first time such a violation has occurred on the air of the mentioned television channel, it was agreed at the meeting to issue a warning to the "Space Independent Television and Radio Company" LLC. The Audiovisual Council emphasized that all broadcasters must strictly adhere to the requirements of the broadcasting rights issues when airing programs (films, cartoons, documentaries, etc.) that are not their own production.