Audiovizual Şuranın onlayn iclasında “Space TV” kanalına xəbərdarlıq olunmuşdur
İclasda "Space TV" kanalının efirində cari ilin 7 iyun, 8 iyun və 9 iyun tarixlərində yayımlanan "Maşa və ayı" cizgi filminin nümayişi zamanı digər yayımçının müstəsna yayım hüququnun pozulması ilə bağlı məsələ müzakirə olunmuşdur.
"Maşa və ayı" cizgi filminin Azərbaycan Respublikası ərazisində müstəsna yayım hüququnun "İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti"nə məxsus olmasına görə Şura aparatının Audiovizual proqramların monitorinqi və təhlili şöbəsinin mütəxəssisləri tərəfindən bu hal "Media haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 38.2-ci maddəsinin tələbinin (Proqrama müstəsna yayım hüququ əldə etmiş audiovizual yayımçıdan başqa digər audiovizual yayımçıların həmin proqramı yayımlaması qadağandır) pozulması kimi qeydə alınmış, daha sonra həmin fakt Audiovizual Şuranın hüquqşünasları tərəfindən də pozuntu faktı kimi təsdiq olunmuşdur.
Televiziya kanalının efirində belə pozuntunun ilk dəfə baş verməsini nəzərə alaraq iclasda "Space Müstəqil Televiziya və Radio Şirkəti" MMC-nin "Space TV" televiziya kanalına bu dəfə xəbərdarlıq edilməsi barədə razılığa gəlinmiş, bütün yayımçılardan öz istehsalı olmayan proqramları (filmləri, cizgi filmlərini, sənədli filmləri və sairə) yayımlayarkən yayım hüququ məsələlərinə diqqətli yanaşmaları tələb olunmuşdur.

Аудиовизуальный Совет в ходе онлайн-заседания вынес предупреждение телевизионному каналу “Space”
13 июня 2025 года состоялось онлайн-заседание Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики. На заседании был рассмотрен вопрос нарушения исключительного права на трансляцию в эфире телеканала "Space" 07, 08 и 09 июня 2025 года.
Поскольку исключительное право на трансляцию мультфильма "Маша и Медведь" принадлежит Общественной Телерадиовещательной Компании, специалисты отдела мониторинга и анализа аудиовизуальных программ Аппарата Совета зафиксировали данный факт как нарушение статьи 38.2 (запрещается трансляция программы иными аудиовизуальными вещателями, кроме вещателя, обладающего исключительным правом на её показ) Закона Азербайджанской Республики "О Медиа". Впоследствии, в соответствии с установленными процедурами, данный факт был также подтверждён юристами Аудиовизуального Совета как нарушение закона.
Учитывая, что данное нарушение со стороны телеканала произошло впервые, на заседании было принято решение объявить предупреждение ООО "Независимая Телерадиокомпания Space". Всем вещателям было указано на необходимость строго соблюдать правила, касающиеся прав на трансляцию стороннего контента (фильмов, мультфильмов, документальных программ и пр.).