Audiovizual Şura “KANAL S”-in yayımının 24 saatlıq dayandırılması haqqında qərar qəbul etmişdir
01 aprel 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının onlayn iclası keçirilmişdir. İclasda "Kanal S" televiziya kanalında yayımlanan "Sözün bitdiyi an" proqramının 28 mart tarixində saat 11:00-12:46 efirə getmiş buraxılışında aparıcının səsləndirdiyi fikirlərin qanunvericiliyin tələblərinə uyğunluğu müzakirə olunmuşdur.
İlk olaraq qeyd olunan məsələ ilə bağlı monitorinq arayışı və müvafiq hüquqi rəy nəzərdən keçirilmiş, Şura üzvləri öz fikirlərini bildirmişlər. Müzakirələrdən sonra proqramda "Media haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 14.1.4-cü maddəsinin tələblərinin (irqi, dini, mənşə, cinsi, etnik və digər ayrı-seçkilik təbliğ olunmamalıdır) pozulmasının baş verdiyi ilə bağlı ümumi nəticəyə gəlinmişdir. Aparıcı tərəfindən səslənən fikirlərin etik davranış normalarından savayı, gender bərabərliyi, hər hansı bir ayrı-seçkiliyin təbliğinin yol verilməməsi ilə bağlı qanunvericilik tələblərinin kobud pozulması faktı olduğu bildirilmişdir.
Sonda qeyd olunan pozuntu faktına görə qanunla müəyyən edilmiş ən uzunmüddətli yayımın dayadırılması sanksiyası tətbiq olunaraq "Kanal S" televiziya kanalının proqramlarının yayımının 4 aprel 2025-ci il tarixdə saat 06.00-dan 05 aprel 2025-ci tarixdə saat 06.00-dək 24 saatlıq dayandırılması ilə bağlı müvafiq qərar qəbul olunmuşdur. Həmçinin "Kanal S" MMC-nin rəhbərliyindən aparıcıların "Media haqqında" Qanuna uyğun fəaliyyət göstərmələrinin təmin edilməsi tələb olunmuşdur.
Qeyd olunmalıdır ki, Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası "Media haqqında" Qanun ilə ona verilmiş səlahiyyətlər çərçivəsində televiziya və radio yayımında qanunvericiliyə riayət olunması və media azadlığının təmin edilməsi ilə bağlı tədbirləri həyata keçirir. Bir sıra sosial şəbəkə istifadəçiləri Audiovizual Şuraya müraciət edərək bəzi televiziya proqramlarının bağlanmasını, hər hansı televiziya kanalının aparıcısının işdən azad olunmasını və ya efirdən uzaqlaşdırılmasını tələb edirlər.
Bildiririk ki, Azərbaycan Respublikasında mediada senzura qadağandır, heç bir fiziki və ya hüquqi şəxs, qurum və ya dövlət orqanı media azadlığına müdaxilə edə bilməz. Proqramların hazırlanması və yayımlanması mövcud qanunvericilik çərçivəsində, kənardan heç bir müdaxilə olmadan məhz həmin yayımçı tərəfindən həyata keçirilir. Yalnız qanuni tələblərin pozulması halında (bu pozuntuya aparıcı, ekspert və ya qonaq tərəfindən yol verilməsindən asılı olmayaraq) məhz həmin yayımçıya qarşı qanunla müəyyən olunmuş inzibati tənbeh tədbirləri tətbiq oluna bilər.

Аудиовизуальный Совет принял решение о приостановке вещания “Kanal S” на 24 часа
1 апреля 2025 года состоялось онлайн-заседание Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики. На заседании было рассмотрено соответствие требованиям законодательства, высказываний ведущей в программе вышедшем в эфир 28 марта с 11:00 до 12:46 на телеканале "Kanal S".
Сначала были изучены мониторинговый отчет и соответствующее юридическое заключение по данному вопросу, после чего члены Совета высказали свои мнения. По итогам обсуждений было достигнуто общее мнение о наличии в данной программе нарушения требований статьи 14.1.4 (запрещено поощрение расовой, религиозной, гендерной, этнической и иной дискриминации) Закона Азербайджанской Республики "О Медиа". Было указано, что высказывания ведущего не только нарушают этические нормы, но и представляют собой грубое нарушение законодательных требований, касающихся гендерного равенства и недопустимости пропаганды любой формы дискриминации.
В связи с выявленным нарушением было принято решение о применении санкции в виде приостановления вещания на максимально возможный срок, предусмотренный законодательством. Решением Совета вещание телеканала "Kanal S" будет приостановлено на 24 часа с 06:00 4 апреля 2025 года до 06:00 5 апреля 2025 года. Кроме того, от руководства ООО "Kanal-S" требуется обеспечить соблюдение ведущими требований Закона "О Медиа".
Следует отметить, что Аудиовизуальный Совет Азербайджанской Республики, в рамках полномочий, предоставленных ему Законом "О Медиа", осуществляет меры по обеспечению соблюдения законодательства в сфере теле- и радиовещания, а также по обеспечению свободы медиа. Некоторые пользователи социальных сетей обращаются в Аудиовизуальный Совет с требованием закрыть определенные телевизионные программы, уволить ведущего какого-либо телеканала или отстранить его от эфира.
Сообщаем, что в Азербайджанской Республике цензура в медиа запрещена, и ни одно физическое или юридическое лицо, организация или государственный орган не имеет права вмешиваться в свободу медиа. Подготовка и трансляция программ осуществляется самим вещателем в рамках действующего законодательства без какого-либо внешнего вмешательства. Только в случае нарушения законных требований (независимо от того, было ли нарушение совершено ведущим, экспертом или гостем) к самому вещателю могут быть применены административные меры, предусмотренные законом.