Ankara şəhərində “Mediada qadınların təmsilçiyi” mövzusunda beynəlxalq dəyirmi masa keçirilmişdir
28 fevral 2025-ci il tarixində Ankara şəhərində Türkiyə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin dəstəyi və Türkiyə Radio-Televiziya Ali Şurasının (RTÜK) təşkilatçılığı ilə "Mediada qadınların təmsilçiyi" mövzusunda beynəlxalq dəyirmi masa keçirilmişdir. Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasını tədbirdə Sədrin müşaviri Haşim Əliməmmədzadə və Hüquq və beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin aparıcı məsləhətçisi Törəxanım Zeynallı təmsil etmişlər.
Türkiyə hökumət nümayəndələrinin, qadın hüquq müdafiəçilərinin, elm, təhsil, mədəniyyət və incəsənət xadimlərinin, vətəndaş cəmiyyəti təmsilçiləri və media nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbirdə qadınlara qarşı zorakılıqla mübarizədə medianın mühüm rol oynadığı diqqətə çatdırılmışdır. Tədbirin əvvəlində Türkiyə Cümhuriyyətinin birinci xanımı Əminə Ərdoğanın müraciəti oxunmuşdur. Müraciətdə mediada etik prinsiplərə əsaslanan və milli dəyərləri rəhbər tutan yeni bir dilin ve qadın təmsilçiliyinin cəmiyyətdəki bir çox problemlərin həllinə töhfə verəcəyi vurğulanmışdır. RTÜK sədri Əbubəkr Şahin öz çıxışında medianın vəzifəsi kimi qadınlarla bağlı stereotipləri kənarlaşdıraraq onları özünə güvənən, uğurlu, cəsur, güclü təsvir etməsini qeyd etmişdir. Bu məqsədlə media qurumları və yayım təşkilatları ilə müntəzəm məsləhətləşmələr və əməkdaşlıq uğurla davam etməlidir.
Daha sonra Türkiyə, Azərbaycan, Albaniya, Serbiya və Yunanıstanı təmsil edən 150-dən çox nümayəndə 8 fərqli dəyirmi masa ətrafında bir çox mövzuları müzakirə etmişlər. Müxtəlif ölkələrdə media siyasətinin qadın hüquqlarının qorunmasında rolu, qadınların mediada təmsilçiliyinə mədəni maneələrin təsiri, gender balanslı media mühitinin yaradılması üçün beynəlxalq əməkdaşlığın vacibliyi, qadınlara qarşı şiddətlə mübarizə yolları kimi mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Audiovizual Şura sədrinin müşaviri Haşim Əliməmmədzadə Azərbaycanın audiovizual məkanında qadın hüquqlarının, gender bərabərliyinin təmin olunması, mediada qadınların təqdim olunması ilə bağlı aparılan fəaliyyətdən danışmış, bu istiqamətdə baş vermiş bəzi pozuntu hallarına qarşı Audiovizual Şuranın tətbiq etdiyi məhdudiyyətləri və tənzimləyici mexanizmləri diqqətə çatdırmış, qeyd olunan mövzu ilə bağlı audiovizual media subyektləri ilə sıx əməkdaşlığın həyata keçirildiyini qeyd etmişdir. Hüquq və beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin aparıcı məsləhətçisi Törəxanım Zeynallı Azərbaycanda media sahəsində qadınların uğurla təmsil olunduğunu bildirmiş, qadın hüquqlarının müdafiəsi sahəsində media və aidiyyəti dövlət orqanlarının sıx əməkdaşlığı qadınlara qarşı şiddət hallarının qarşısının alınmasına müsbət təsir etdiyini vurğulamışdır.

The International workshop “Women's representation in media” was held in Ankara
The International workshop "Women's representation in media" was held in Ankara on February 28, 2025 with the support of the Turkish Ministry of Culture and Tourism and with the organization of the Radio and Television Supreme Council of Turkiye (RTÜK). The Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan was represented at the event by Hashim Alimammadzade, Assistant to the Chairman and Torakhanim Zeynalli, Leading Advisor of the Department of Law and International Cooperation.
The event was attended by Turkish government officials, women's rights activists, scientists, educators, cultural and artistic figures, civil society and media representatives. The event highlighted the important role of the media in combating violence against women.
At the beginning of the event, the speech of Emine Erdogan, First Lady of the Republic of Turkiye, was read out. The speech emphasized that a new language based on ethical principles and followed by national values and women's representation in the media will contribute to solving problems in society. In his speech, RTÜK Chairman Abubakr Shahin noted that the media's duty is to eradicate stereotypes about women and portray them as confident, successful, brave and strong. He added that regular consultations and cooperation with media institutions and broadcasting organizations are successfully continuing for this purpose.
Then, topics related women's rights were discussed by more than 150 representatives from Turkiye, Azerbaijan, Albania, Serbia and Greece. The role of media policy in protecting women's rights in different countries, the impact of cultural barriers on women's representation in media, the importance of international cooperation to create a gender-balanced media environment and ways to combat violence against women were discussed around 8 different roundtables.
Hashim Alimammadzade, Assistant to the Chairman of the Audiovisual Council, spoke about the activities carried out in Azerbaijan to ensure women's rights, gender equality and women's representation in the media, drew attention to the restrictions and regulatory mechanisms applied by the Audiovisual Council against some violations in this field and noted that close cooperation was being carried out with audiovisual media entities on the mentioned topics. Torakhanim Zeynalli, Leading Advisor of the Department of Law and International Cooperation, stated that women are successfully represented in the media in Azerbaijan and emphasized that mutual cooperation between the media and relevant state authorities in the field of women's rights protection has a positive impact on the prevention of violence against women.