25 fevral 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasında ümumölkə yerüstü və peyk yayımında olan televiziya kanallarının (redaksiyalarının) məsul şəxsləri ilə görüş keçirilmişdir. Görüşdə Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə, cəmiyyətin həyatında mühüm əhəmiyyətə malik istiqamətlər üzrə qəbul olunmuş məqsədli dövlət proqramlarına, strategiya və fəaliyyət planlarına uyğun olaraq televiziya yayımçılarının üzərinə düşən vəzifələr və onların icrasına dair məsələlər diqqətə çatdırılmışdır.
Televiziya yayımında "Uşaqlara dair Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2020-2025-ci illər üçün Fəaliyyət Planı"na uyğun, o cümlədən, uşaqların əqli, mənəvi və fiziki inkişafına mənfi təsir göstərən yayımlara qarşı mübarizəyə həsr olunmuş, "Tütün məmulatlarının istifadəsinin məhdudlaşdırılması haqqında" Qanunun tələbləri ilə bağlı, narkotik vasitələrin, psixotrop maddələrin və onların prekursorlarının qanunsuz dövriyyəsinə və narkomanlığa qarşı mübarizə haqqında, gənclər arasında ailənin və nikahın əhəmiyyətinə, erkən nikahın və qohumlar arasında nikahın mənfi nəticələrinə dair, qızların təhsildən yayınması hallarının qarşısının alınması və gənclər arasında reproduktiv sağlamlıq istiqamətində maarifləndirməyə həsr olunmuş, gender bərabərliyi və gender əsaslı zorakılıqla mübarizə ilə bağlı mövzularda proqramların hazırlanması və yayımlanması sahəsində yayımçılara zəruri tövsiyələr verilmiş, həmçinin yayımçılar tərəfindən Audiovizual Şuraya təqdim olunan hesabatlara dair məsələlər müzakirə olunmuşdur.
Yayımçıların audiovizual media fəaliyyətini həyata keçirərkən informasiya və kibertəhlükəsizliklə bağlı zəruri tələblərə cavab vermələri xüsusi vurğulanmış, məsələnin diqqətdə saxlanılması tövsiyə edilmişdir.
Görüşdə ümumölkə yerüstü və peyk yayımında olan televiziya kanallarının səlahiyyətli şəxsləri, Audiovizual Şuranın hüquq və kommunikasiya üzrə əməkdaşları iştirak etmişlər.

В Аудиовизуальном Совете состоялась встреча с представителями телевизионных вещателей
25 февраля 2025 года в Аудиовизуальном Совете Азербайджанской Республики состоялась встреча с ответственными представителями общенациональных наземных и спутниковых телевизионных каналов. На встрече были разъяснены задачи, возложенные на телерадиовещателей, и обсуждены вопросы их реализации в соответствии с законодательством Азербайджанской Республики, а также целевыми государственными программами, стратегиями и планами действий, направленными на ключевые сферы общественной жизни.
В соответствии с "Планом действий по реализации Стратегии в отношении детей на 2020-2025" годы были даны необходимые рекомендации по подготовке и трансляции программ, направленных на борьбу с передачами, оказывающими негативное влияние на интеллектуальное, моральное и физическое развитие детей. Также были обсуждены вопросы, касающиеся соблюдения требований Закона "Об ограничении использования табачных изделий", противодействия незаконному обороту наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров, а также борьбы с наркоманией. Дополнительно были даны рекомендации по подготовке программ, освещающих важность семьи и брака среди молодежи, негативные последствия ранних и родственных браков, меры по предотвращению отчисления девочек из школ, вопросы репродуктивного здоровья среди молодежи, а также темы, касающиеся гендерного равенства и борьбы с гендерно-обусловленным насилием. Помимо этого, были рассмотрены вопросы, касающиеся отчётов, представляемых вещателями в Аудиовизуальный Совет.
Во встрече приняли участие уполномоченные лица общенациональных наземных и спутниковых телеканалов, сотрудники отдела права и коммуникационного сектора Аудиовизуального Совета.