25 fevral 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasında ümumölkə yerüstü və peyk yayımında olan televiziya kanallarının (redaksiyalarının) məsul şəxsləri ilə görüş keçirilmişdir. Görüşdə Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə, cəmiyyətin həyatında mühüm əhəmiyyətə malik istiqamətlər üzrə qəbul olunmuş məqsədli dövlət proqramlarına, strategiya və fəaliyyət planlarına uyğun olaraq televiziya yayımçılarının üzərinə düşən vəzifələr və onların icrasına dair məsələlər diqqətə çatdırılmışdır.
Televiziya yayımında "Uşaqlara dair Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2020-2025-ci illər üçün Fəaliyyət Planı"na uyğun, o cümlədən, uşaqların əqli, mənəvi və fiziki inkişafına mənfi təsir göstərən yayımlara qarşı mübarizəyə həsr olunmuş, "Tütün məmulatlarının istifadəsinin məhdudlaşdırılması haqqında" Qanunun tələbləri ilə bağlı, narkotik vasitələrin, psixotrop maddələrin və onların prekursorlarının qanunsuz dövriyyəsinə və narkomanlığa qarşı mübarizə haqqında, gənclər arasında ailənin və nikahın əhəmiyyətinə, erkən nikahın və qohumlar arasında nikahın mənfi nəticələrinə dair, qızların təhsildən yayınması hallarının qarşısının alınması və gənclər arasında reproduktiv sağlamlıq istiqamətində maarifləndirməyə həsr olunmuş, gender bərabərliyi və gender əsaslı zorakılıqla mübarizə ilə bağlı mövzularda proqramların hazırlanması və yayımlanması sahəsində yayımçılara zəruri tövsiyələr verilmiş, həmçinin yayımçılar tərəfindən Audiovizual Şuraya təqdim olunan hesabatlara dair məsələlər müzakirə olunmuşdur.
Yayımçıların audiovizual media fəaliyyətini həyata keçirərkən informasiya və kibertəhlükəsizliklə bağlı zəruri tələblərə cavab vermələri xüsusi vurğulanmış, məsələnin diqqətdə saxlanılması tövsiyə edilmişdir.
Görüşdə ümumölkə yerüstü və peyk yayımında olan televiziya kanallarının səlahiyyətli şəxsləri, Audiovizual Şuranın hüquq və kommunikasiya üzrə əməkdaşları iştirak etmişlər.

A meeting with the representatives of television broadcasters was held at the Audiovisual Council
On February 25, 2025 a meeting was held at the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan with the responsible representatives of nationwide terrestrial and satellite television channels. At the meeting, the tasks assigned to television and radio broadcasters were clarified and the issues of their implementation were discussed in accordance with the legislation of the Republic of Azerbaijan, as well as targeted state programs, strategies and action plans aimed at key spheres of public life.
In accordance with "The Action Plan for the implementation of the Children's Strategy for 2020-2025" necessary recommendations were provided for the production and broadcasting of programs aimed at combating programs that negatively impact on the intellectual, moral and physical development of children. Issues related to compliance with the requirements of the Law "On Restriction of use of tobacco products" combating illicit trafficking in narcotic drugs, psychotropic substances and their precursors, as well as combating drug addiction were also discussed. Additionally, recommendations were made for the production of programs that highlight the importance of family and marriage, the negative consequences of early and consanguineous marriages, measures to prevent girls from dropping out of school, issues related to reproductive health among young people, as well as issues concerning gender equality and combating gender-based violence. Furthermore, issues related to the reports submitted by broadcasters to the Audiovisual Council were reviewed.
It was particularly emphasized that broadcasters must meet the necessary requirements regarding information and cybersecurity when carrying out audiovisual media activities, and it was recommended that the issue be kept in mind.
The meeting was attended by authorized representatives of nationwide terrestrial and satellite television channels, as well as representatives of the legal department and communication unit of the Audiovisual Council.