Audiovizual Şura “MTV” və “Dünya TV” kanallarının yayımının 3 saatlıq dayandırılması haqqında qərarlar qəbul etmişdir
5 fevral tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının son günlərdə "MTV" və "Dünya TV" kanallarında aşkarlanan pozuntu faktlarına həsr olunmuş video-formatda iclası keçirilmişdir.
03 fevral 2025-ci il tarixində, saat 21.28-də "MTV" kanalının efirində yayımlanan "Doktor Seyfəddin Əsəd Klinikası"na aid reklam çarxında həmin tibb müəssisəsinin lisenziyasının və ya sertifikatının nömrəsi, verilmə tarixi və onu verən orqanın adı göstərilməmiş, bununla da "Reklam haqqında" Qanunun 4.3-cü maddəsinin tələbləri pozulmuşdur. Həmçinin, həmin reklam materialında "Dünyada miqren xəstəliyinin müalicəsi yalnız bizdədir" ifadəsindən istifadə olunmuş və "Reklam haqqında" Qanunun 6-cı maddəsinin tələbləri pozularaq haqsız reklama yol verilmişdir.
Bundan əlavə, 03 fevral 2025-cü il tarixində, saat 19.40-da "Dünya TV" kanalının  efirində yayımlanan "Sabirabad Klinikası"na aid reklam çarxında da həmin tibb müəssisəsinin lisenziyasının və ya sertifikatının nömrəsi, verilmə tarixi və onu verən orqanın adı göstərilməmiş, bununla da "Reklam haqqında" Qanunun 4.3-cü maddəsinin tələbi pozulmuşdur.
Müzakirələrdən sonra Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası "Media haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununun 39.1.4-cü, 41.1.1-ci və 41.5-ci maddələrini rəhbər tutaraq hər iki televiziya kanalının proqramlarının 7 fevral 2025-ci il tarixində, saat 08.00-11.00 arası 3 saatlıq dayandırılması haqqında müvafiq qərarlar qəbul etmişdir.

Аудиовизуальный Совет принял решения о приостановке вещания каналов "MTV" и "Dunya TV" на 3 часа
5 февраля состоялось заседание Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики в видеоформате, посвященное недавно выявленным нарушениям на каналах "MTV" и "Dunya TV".
В рекламном ролике, который транслировался 03 февраля 2025 года в 21.28 часов, в эфире канала "MTV" не были указаны номер лицензии или сертификата медицинского учреждения, дата выдачи и наименование органа, его выдавшего, тем самым были нарушены требования статьи 4.3 Закона "О Рекламе". Кроме того, в данном рекламном материале была использована фраза "лечение мигрени в мире только у нас", чем допущена недобросовестная реклама с нарушением требований статьи 6 Закона "О Рекламе".
В рекламном ролике, который транслировался 03 февраля 2025 года в 19.40 часов, в эфире канала "Dunya TV" тоже не были указаны номер лицензии или сертификата медицинского учреждения, дата выдачи и наименование органа, его выдавшего, тем самым были нарушены требования статьи 4.3 Закона "О Рекламе".
После обсуждений Аудиовизуальный Совет Азербайджанской Республики, руководствуясь статьями 39.1.4, 41.1.1 и 41.5 Закона Азербайджанской Республики "О Медиа", принял решение о приостановке программ обоих телеканалов на 3 часа, 7 февраля 2025 года с 08.00 до 11.00.