Audiovizual Şura “MTV” və “Dünya TV” kanallarının yayımının 3 saatlıq dayandırılması haqqında qərarlar qəbul etmişdir
5 fevral tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının son günlərdə "MTV" və "Dünya TV" kanallarında aşkarlanan pozuntu faktlarına həsr olunmuş video-formatda iclası keçirilmişdir.
03 fevral 2025-ci il tarixində, saat 21.28-də "MTV" kanalının efirində yayımlanan "Doktor Seyfəddin Əsəd Klinikası"na aid reklam çarxında həmin tibb müəssisəsinin lisenziyasının və ya sertifikatının nömrəsi, verilmə tarixi və onu verən orqanın adı göstərilməmiş, bununla da "Reklam haqqında" Qanunun 4.3-cü maddəsinin tələbləri pozulmuşdur. Həmçinin, həmin reklam materialında "Dünyada miqren xəstəliyinin müalicəsi yalnız bizdədir" ifadəsindən istifadə olunmuş və "Reklam haqqında" Qanunun 6-cı maddəsinin tələbləri pozularaq haqsız reklama yol verilmişdir.
Bundan əlavə, 03 fevral 2025-cü il tarixində, saat 19.40-da "Dünya TV" kanalının  efirində yayımlanan "Sabirabad Klinikası"na aid reklam çarxında da həmin tibb müəssisəsinin lisenziyasının və ya sertifikatının nömrəsi, verilmə tarixi və onu verən orqanın adı göstərilməmiş, bununla da "Reklam haqqında" Qanunun 4.3-cü maddəsinin tələbi pozulmuşdur.
Müzakirələrdən sonra Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası "Media haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununun 39.1.4-cü, 41.1.1-ci və 41.5-ci maddələrini rəhbər tutaraq hər iki televiziya kanalının proqramlarının 7 fevral 2025-ci il tarixində, saat 08.00-11.00 arası 3 saatlıq dayandırılması haqqında müvafiq qərarlar qəbul etmişdir.

The Audiovisual Council has adopted decisions regarding the suspension of the broadcasts of the "MTV" and "Dunya TV" channels for 3 hours
On February 5, the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan held a video-format meeting dedicated to recent violations detected on the "MTV" and "Dunya TV" channels.
On February 3, 2025, at 21.28, an advertisement was broadcast on the "MTV" channel without specifying the medical institution's license or certificate number, date of issue, or issuing authority, thereby violating Article 4.3 of the Law "On Advertising". Additionally, the advertisement included the phrase "Migraine treatment is only possible with us", which constituted false advertising in violation of Article 6 of the same law.
Similarly, on February 3, 2025, at 19.40, an advertisement was aired on the "Dunya TV" channel, also failing to indicate the license or certificate number, issue date, and the name of the issuing authority, in violation of Article 4.3 of the Law "On Advertising".
Following discussions, the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan, in accordance with Articles 39.1.4, 41.1.1, and 41.5 of the Law "On Media" decided to suspend the broadcasts of both television channels for three hours, from 08.00 to 11.00 on February 7, 2025.