Audiovizual media fəaliyyəti ilə bağlı 5 yeni lisenziyanın verilməsi və 3 lisenziyanın ləğv olunması haqqında qərarlar qəbul olunmuşdur
31 yanvar 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının iclası keçirilmişdir. İclasda bir sıra məsələlərə baxılmışdır.
İlk olaraq ümumölkə yerüstü radio yayımçısı lisenziyasının verilməsi üçün elan edilmiş 2 müsabiqəyə yekun vurulmuşdur. Müsabiqəyə buraxılmış iddiaçıların sənədlərinin, texniki yayım imkanlarının, kadr və maliyyə-iqtisadi potensialının yoxlanılmasını həyata keçirmiş Müsabiqə Komissiyasının məruzəsi və rəyi dinlənilmişdir. Daha sonra Audiovizual Şuranın üzvləri iddiaçılar haqqında fikirlərini bildirmişlər. Müsabiqələrə buraxılmış 5 iddiaçı arasında daha üstün texniki, kadr və iqtisadi potensiala malik olan 2 iddiaçı - "Pro Media Group" MMC (radio kanalın adı: "Planet FM") və "Broadcast Media" MMC (radio kanalın adı: "Dalğa FM") qalib elan olunmuş və müsabiqələr üzrə yekun qərarlar verilmişdir. Qərarlara əsasən ilkin mərhələdə "Bakı Teleqüllə Kompleksi"ndən 88.7 MHs radiotezliyi "Pro Media Group" MMC-nin, 92.5 MHs radiotezliyi isə "Broadcast Media" MMC-nin istifadəsinə ayrılmışdır.
Daha sonra audiovizual media fəaliyyəti üçün lisenziya verilməsi ilə əlaqədar Audiovizual Şuraya edilmiş son müraciətlər müzakirə olunmuşdur. Qəbul olunmuş müvafiq qərarlara əsasən "İdeal TVNet" MMC-yə (operator xidmətinin adı: "İdealnet") sadə platforma operatoru, "Azeuronet" MMC-yə (operator xidmətinin adı: "Azeuronet") universal platforma operatoru, "TV1 Media" MMC-yə peyk yayımı həyata keçirməyən platforma yayımçısı (televiziya redaksiyasının adı: "TV1") lisenziyaları verilmişdir.
İclasın sonunda lisenziya sahiblərinin müraciətləri əsasında "Beeonline" ASC-yə, "Global Technology" MMC-yə və "Qafqaznet" MMC-yə verilmiş universal platforma operatoru lisenziyalarının ləğv edilməsi ilə bağlı müvafiq qərarlar qəbul olunmuşdur.

Приняты решения о выдаче пяти новых и отмене трех лицензий на деятельность в сфере аудиовизуальных медиа
31 января 2025 года состоялось заседание Аудиовизуального Cовета Азербайджанской Республики, на котором был рассмотрен ряд вопросов.
Прежде всего, были завершены два конкурса на получение лицензии общенационального наземного радиовещателя. Были заслушаны доклад и заключение Конкурсной Комиссии, которая провела проверку документов заявителей, допущенных к конкурсу, их технических возможностей вещания, а также их кадрового и финансово-экономического потенциала. Затем члены Аудиовизуального Совета высказали свои мнения о заявителях. Среди пяти заявителей, допущенных к конкурсу, победителями были объявлены два претендента, обладающие более высоким техническим, кадровым и экономическим потенциалом - ООО "Pro Media Group" (радиоканал: "Planet FM") и ООО "Broadcast Media" (радиоканал: "Dalga FM"). По итогам конкурсов были приняты окончательные решения. Согласно решениям, на начальном этапе радиочастота 88,7 МГц от комплекса Бакинской Телебашни была выделена для использования ООО "Pro Media Group", а радиочастота 92,5 МГц - для использования ООО "Broadcast Media".
Далее были обсуждены последние заявки, поданные в Аудиовизуальный Совет на получение лицензии на деятельность в сфере аудиовизуальных медиа. В соответствии с принятыми решениями лицензии были выданы ООО "İdeal TVNet" (название услуги оператора: "İdealnet") в качестве оператора простых платформ, ООО "Azeuronet" (название услуги оператора: "Azeuronet") в качестве оператора универсальных платформ и ООО "TV1 Media" в качестве вещателя платформы, не осуществляющего спутниковое вещание (название телевизионного канала: "TV1").
В заключительной части заседания, на основании заявлений лицензиатов, были приняты соответствующие решения по аннулированию лицензий оператора универсальной платформы, выданных ОАО "Beeonline", ООО "Global Technology" и ООО "Qafqaznet".