Audiovizual mediada piratçılıqla mübarizə çərçivəsində Audiovizual Şura tərəfindən son 2 ayda platforma operatorlarına qarşı inzibati xəta haqqında 11 protokol tərtib olunmuşdur
"Media haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununa uyğun olaraq Azərbaycan Respublikasında lisenziya alaraq fəaliyyət göstərən multipleks və platforma operatorları retranslyasiya etdikləri xarici televiziya kanallarını yalnız buna hüquq verən sənədləri (müqavilə, razılaşma, icazə, lisenziya və s.) Audiovizual Şuraya təqdim etmək şərtilə retranslyasiya edə bilərlər.
Son 2 ay ərzində aparılan monitorinqlər nəticəsində "Artkom.Net" MMC, "Boss Group" MMC, "Shakh Telecom" MMC (Shakh TV), "AzəriGlobalServis" QSC (AGS TV), "Eurosel" MMC, "Clip TV" MMC, "Bulud Store" MMC (Bulud TV), "Smart Sistemz Technoloji" MMM (ODTV), "Beeonline" ASC, "Rahat Telecom" MMC, "Global Technology" MMC (Azəri TV) platforma operatorlarının retranslyasiya paketlərində qanunvericiliyin pozulması faktları aşkarlanmış, inzibati xəta haqqında müvafiq protokollar tərtib edilmiş və İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 43.1-ci maddəsinin tələbləri nəzərə alınaraq müvafiq məhkəmələrə göndərilmişdir.
Bugünədək keçirilmiş məhkəmə baxışları nəticəsində "Boss Group" MMC, "Shakh Telecom" MMC (Shakh TV), "AzəriGlobalServis" QSC (AGS TV), "Eurosel" MMC, "Artkom.Net" MMC "Rahat Telecom" MMC, "Smart Sistemz Technoloji" MMM (ODTV) hər biri 5000 manat cərimə olunmuşdur. Digər məhkəmə baxışlarının da yaxın zamanlarda baş tutacağı gözlənilir.
Audiovizual Şura bir daha operatorların nəzərinə çatdırır ki, onların əhaliyə təqdim etdikləri retranslyasiya paketlərinə daxil edilən xarici televiziya kanalları yalnız buna hüquq verən sənədin mövcudluğu halında retranslyasiya oluna bilər. Bu istiqamətdə mütəmadi monitorinqlər həyata keçirilir və nəticələr barədə əhaliyə zəruri məlumatlar təqdim olunacaqdır.
Bu proseslə yanaşı, Audiovizual Şura bir sıra veb-saytlar və sosial media hesabları vasitəsilə əhaliyə pirat olaraq xarici televiziya kanallarının retranslyasiyasını və audiovizual məzmunu təqdim edən resurslara qarşı mübarizəni davam etdirir. Həyata keçirilən zəruri tədbirlərin davamı olaraq 2024-cü il ərzində müvafiq məhkəmə qərarları ilə qeyd olunan istiqamətdə lisenziya almadan, qanunvericiliyə zidd olaraq fəaliyyət göstərən bir sıra İP ünvan və resurslara müraciət məhdudlaşdırılmışdır.
Lakin pirat retranslyasiya xidmətlərinə qarşı mübarizə birdəfəlik olmayıb, digər ölkələrdə olduğu kimi davamlı və mütəmadi xarakter daşımalı, həmçinin bütün cəmiyyət tərəfindən dəstəklənməlidir. Tənzimləyici qurum olaraq Audiovizual Şura əhalini yalnız lisenziya alaraq, qanuni fəaliyyət göstərən audiovizual media subyektlərinin xidmətlərindən istifadə etməyə, audiovizual media sahəsində piratçılığa qarşı həyata keçirilən fəaliyyəti dəstəkləməyə səsləyir.

As part of the fight against piracy, the Audiovisual Council has drawn up 11 protocols on administrative offenses against platform operators in the last 2 months
In accordance with the Law of the Republic of Azerbaijan "On Media", multiplex and platform operators operating in the Republic of Azerbaijan under a license may retransmit foreign television channels only if they submit to the Audiovisual Council the required documents (contract, agreement, permission, license, etc.).
As a result of the monitoring carried out over the past 2 months, violations were revealed in the retransmission packages of the platform operators "Artkom. Net" LLC, "Boss Group" LLC, "Shakh Telecom" LLC (Shakh TV), "AzeriGlobalServis" CJSC (AGS TV), "Eurosel" LLC, "Clip TV" LLC, "Bulud Store" LLC (Bulud TV), "Smart Systems Technology" LLC (ODTV), "Beeonline" OJSC, "Rahat Telecom" LLC, "Global Technology" LLC (Azeri TV). Protocols on administrative offences were drawn up and sent to the relevant courts, taking into account the requirements of Article 43.1 of the Code of Administrative Offences.
As a result of the court hearings, each of operators "Boss Group" LLC, "Shakh Telecom" LLC (Shakh TV), "AzeriGlobalServis" CJSC (AGS TV), "Eurosel" LLC, "Artkom.Net" LLC, "Rahat Telecom" LLC, "Smart Systems Technology" LLC (ODTV) have been fined 5000 AZN so far. Further court hearings are expected in the near future.
The Audiovisual Council reminds operators that foreign television channels included in the retransmission packages made available to the public can only be retransmitted with the appropriate authorization document. Regular monitoring will be conducted in this regard, and the public will be provided with the necessary information regarding the results of the monitoring.
In addition to this process, the Audiovisual Council continues to fight against resources that pirate retransmits foreign television channels and audiovisual content to the public through a number of websites and social media accounts. As part of the ongoing necessary measures, in 2024, a number of IP addresses and resources operating without a license and in violation of the law have been restricted based on relevant court decisions.
However, the fight against piracy in retransmission services is not a one-time action, it should be continuous and regular, as in other countries, and should be supported by the whole society. As a regulatory body, the Audiovisual Council calls on the public to use the services of legally operating and licensed audiovisual media entities, and to support the activities against piracy in the audiovisual media field.