Audiovizual mediada piratçılıqla mübarizə çərçivəsində Audiovizual Şura tərəfindən son 2 ayda platforma operatorlarına qarşı inzibati xəta haqqında 11 protokol tərtib olunmuşdur
"Media haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununa uyğun olaraq Azərbaycan Respublikasında lisenziya alaraq fəaliyyət göstərən multipleks və platforma operatorları retranslyasiya etdikləri xarici televiziya kanallarını yalnız buna hüquq verən sənədləri (müqavilə, razılaşma, icazə, lisenziya və s.) Audiovizual Şuraya təqdim etmək şərtilə retranslyasiya edə bilərlər.
Son 2 ay ərzində aparılan monitorinqlər nəticəsində "Artkom.Net" MMC, "Boss Group" MMC, "Shakh Telecom" MMC (Shakh TV), "AzəriGlobalServis" QSC (AGS TV), "Eurosel" MMC, "Clip TV" MMC, "Bulud Store" MMC (Bulud TV), "Smart Sistemz Technoloji" MMM (ODTV), "Beeonline" ASC, "Rahat Telecom" MMC, "Global Technology" MMC (Azəri TV) platforma operatorlarının retranslyasiya paketlərində qanunvericiliyin pozulması faktları aşkarlanmış, inzibati xəta haqqında müvafiq protokollar tərtib edilmiş və İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 43.1-ci maddəsinin tələbləri nəzərə alınaraq müvafiq məhkəmələrə göndərilmişdir.
Bugünədək keçirilmiş məhkəmə baxışları nəticəsində "Boss Group" MMC, "Shakh Telecom" MMC (Shakh TV), "AzəriGlobalServis" QSC (AGS TV), "Eurosel" MMC, "Artkom.Net" MMC "Rahat Telecom" MMC, "Smart Sistemz Technoloji" MMM (ODTV) hər biri 5000 manat cərimə olunmuşdur. Digər məhkəmə baxışlarının da yaxın zamanlarda baş tutacağı gözlənilir.
Audiovizual Şura bir daha operatorların nəzərinə çatdırır ki, onların əhaliyə təqdim etdikləri retranslyasiya paketlərinə daxil edilən xarici televiziya kanalları yalnız buna hüquq verən sənədin mövcudluğu halında retranslyasiya oluna bilər. Bu istiqamətdə mütəmadi monitorinqlər həyata keçirilir və nəticələr barədə əhaliyə zəruri məlumatlar təqdim olunacaqdır.
Bu proseslə yanaşı, Audiovizual Şura bir sıra veb-saytlar və sosial media hesabları vasitəsilə əhaliyə pirat olaraq xarici televiziya kanallarının retranslyasiyasını və audiovizual məzmunu təqdim edən resurslara qarşı mübarizəni davam etdirir. Həyata keçirilən zəruri tədbirlərin davamı olaraq 2024-cü il ərzində müvafiq məhkəmə qərarları ilə qeyd olunan istiqamətdə lisenziya almadan, qanunvericiliyə zidd olaraq fəaliyyət göstərən bir sıra İP ünvan və resurslara müraciət məhdudlaşdırılmışdır.
Lakin pirat retranslyasiya xidmətlərinə qarşı mübarizə birdəfəlik olmayıb, digər ölkələrdə olduğu kimi davamlı və mütəmadi xarakter daşımalı, həmçinin bütün cəmiyyət tərəfindən dəstəklənməlidir. Tənzimləyici qurum olaraq Audiovizual Şura əhalini yalnız lisenziya alaraq, qanuni fəaliyyət göstərən audiovizual media subyektlərinin xidmətlərindən istifadə etməyə, audiovizual media sahəsində piratçılığa qarşı həyata keçirilən fəaliyyəti dəstəkləməyə səsləyir.

В рамках борьбы с пиратством Аудиовизуальным Советом за последние 2 месяца было составлено 11 протоколов об административном правонарушении в отношении операторов платформ
В соответствии с Законом Азербайджанской Республики "О Медиа", операторы мультиплексов и платформ, действующие на территории Азербайджанской Республики на основании лицензии, могут ретранслировать зарубежные телевизионные каналы только при условии предоставления в Аудиовизуальный Совет соответствующих документов (контракта, соглашения, разрешения, лицензии и т. д.).
В результате проведенных мониторингов за последние 2 месяца были выявлены факты нарушения законодательства в пакетах ретрансляции у таких операторов платформ, как ООО "Artkom.Net", ООО "Boss Group", ООО "Shakh Telecom" (Shakh TV), ЗАО "AzeriGlobalServis" (AGS TV), ООО "Eurosel", ООО "Clip TV", ООО "Bulud Store" (Bulud TV), ООО "Smart Systems Technology" (ODTV), ОАО "Beeonline", ООО "Rahat Telecom", ООО "Global Technology" (Azeri TV), в отношении которых были составлены соответствующее протоколы об административных правонарушениях, которые с учетом требований статьи 43.1 Кодекса об административных правонарушениях были направлены в соответствующие суды.
На сегодняшний день в результате проведенных судебных заседаний компании каждый из операторов ООО "Boss Group", ООО "Shakh Telecom" (Shakh TV), ЗАО "AzeriGlobalServis" (AGS TV), ООО "Eurosel", ООО "Artkom.Net", ООО "Rahat Telecom", ООО "Smart Systems Technology" (ODTV) были оштрафованы на 5000 манатов. Ожидается, что другие судебные заседания состоятся в ближайшее время.
Аудиовизуальный Совет еще раз доводит до сведения операторов, что зарубежные телевизионные каналы, включенные в пакеты ретрансляции, которые они предоставляют населению, могут ретранслироваться только при наличии документа, дающего на это право. В этом направлении регулярно проводятся мониторинги, и населению будет представлена необходимая информация о результатах мониторингов.
В дополнение к этому процессу, Аудиовизуальный Совет продолжает борьбу с ресурсами, которые предоставляют пиратскую ретрансляцию зарубежных телевизионных каналов и аудиовизуальный контент, через ряд веб-сайтов и социальные медиа-аккаунты. В продолжение проведенных необходимых мероприятий, в 2024 году на основании соответствующих судебных решений был ограничен доступ к ряду IP-адресов и ресурсов, которые действуют без лицензии и нарушают законодательство.
Однако борьба с пиратскими ретрансляциями, не должна носить разовый характер, она должна быть постоянной и регулярной, как и в других странах, а также поддерживаться всем обществом. В качестве регулирующего органа, Аудиовизуальный Совет призывает население пользоваться услугами только тех субъектов аудиовизуальных медиа, которые действуют на основании лицензии и ведут свою деятельность законно, тем самым содействовать действиям, направленным на борьбу с пиратством в области аудиовизуальных медиа.