Audiovizual Şurada televiziya redaksiyalarının əməkdaşları üçün seminar keçirilmişdir
24 dekabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası və Narkomanlığa və Narkotik Vasitələrin Qanunsuz Dövriyyəsinə Qarşı Mübarizə üzrə Dövlət Komissiyasının İşçi Qrupunun birgə təşkilatçılığı ilə narkomanlığa qarşı mübarizə mövzusunda televiziya proqramlarının hazırlanması işinin təşkilinə dair seminar keçirilmişdir.
Tədbirə Daxili İşlər Nazirliyinin Baş Narkotiklərlə Mübarizə İdarəsinin Təhqiqat qrupunun, Səhiyyə Nazirliyi Respublika Narkoloji Mərkəzinin, Bakı şəhəri Narkoloji Mərkəzinin təmsilçiləri və 15-dən çox audiovizual media subyektinin nümayəndələri iştirak etmişlər.
Seminarı giriş sözü ilə açan Audiovizual Şuranın Hüquq və beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Nemət Cavadov "Narkotik vasitələrin, psixotrop maddələrin və onların prekursorlarının qanunsuz dövriyyəsinə və narkomanlığa qarşı mübarizəyə dair 2019–2024-cü illər üçün Dövlət Proqramı"nın Tədbirlər Planı çərçivəsində narkomanlığa qarşı mübarizə mövzusunda televiziya və radio proqramlarının hazırlanması işinin təşkilin Audiovizual Şuraya həvalə edildiyini qeyd etmişdir. O, Şura tərəfindən bu günə kimi görülmüş işlər barədə tədbir iştirakçılarına məlumat vermişdir. Audiovizual Şuranın təmsilçisi bildirmişdir ki, narkomanlığa qarşı mübarizə istiqamətində görülən tədbirlərin gücləndirilməsi və koordinasiyası məqsədi ilə yaradılmış Azərbaycan Respublikası Narkomanlığa və Narkotik Vasitələrin Qanunsuz Dövriyyəsinə Qarşı Mübarizə üzrə Dövlət Komissiyasının İşçi Qrupu ilə Audiovizual Şuranın, habelə media subyektlərinin əlaqəli fəaliyyəti xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Daha sonra çıxış edən Narkomanlığa və Narkotik Vasitələrin Qanunsuz Dövriyyəsinə Qarşı Mübarizə üzrə Dövlət Komissiyasının İşçi Qrupunun rəhbərinin müavini Tanriverdi Aydınov sözü gedən problemlə mübarizədə media nümayəndələrinin üzərinə böyük məsuliyyət düşdüyünü və bu baxımından belə tədbirlərin keçirilməsinin vacibliyini qeyd etmişdir. O, aidiyyatı dövlət qurunları ilə əməkdaşlıq və koordinasiyalı fəaliyyət nəticəsində indiyə kimi görülən işlər barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verimişdir.
Audiovizual Şuranın Hüquq və beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin baş məsləhətçisi Ayxan Sadıqlı mövzu ilə bağlı geniş təqdimat etmişdir. O, audiovizual mediada hazırlanan materialların qanunvericiliyin tələbləri ilə mütənasibliyi, prosesin nəzarət və tənzimləmə mexanizmi, mümkün cəza tədbirləri, eyni zamanda beynəlxalq təcrübədə diqqətə alınan metodlardan danışmışdır.
Daha sonra Daxili İşlər Nazirliyinin Baş Narkotiklərlə Mübarizə İdarəsinin Təhqiqat qrupunun rəhbəri Nəcəf Aydınoğlu, Səhiyyə Nazirliyi Respublika Narkoloji Mərkəzinin psixoloqu Ramin Allahverdiyev və Bakı şəhəri Narkoloji Mərkəzinin həkim-narkoloqu Afət Məmmədova mövzu üzrə çıxış etmişlər.

В Аудиовизуальном Совете был проведен семинар для сотрудников телевизионных каналов
24 декабря 2024 года при совместной организации Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики и Рабочей группы Государственной Комиссии по Борьбе с Наркоманией и Незаконным Оборотом Наркотических Средств состоялся семинар на тему организации работы по созданию телевизионных программ, посвященных борьбе с наркоманией.
В мероприятии приняли участие представители Следственной группы Главного Управления по Борьбе с Наркотиками Министерства Внутренних Дел, Республиканского Наркологического Центра Министерства Здравоохранения, Наркологического Центра города Баку, а также представители более 15 субъектов аудиовизуальных медиа.
Семинар открыл вступительной речью начальник Отдела права и международного сотрудничества Аудиовизуального Совета Немат Джавадов. В своей речи он отметил, что в рамках Плана Мероприятий "Государственной программы по борьбе с наркоманией и незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров на 2019-2024 годы" организация работы по подготовке телевизионных и радиопрограмм на тему борьбы с наркоманией возложена на Аудиовизуальный Совет. Он представил участникам мероприятия информацию о работе, проделанной Советом на сегодняшний день. Представитель Аудиовизуального Совета отметил, что особое значение имеет совместная деятельность Аудиовизуального Совета, медиа субъектов и Рабочей группы Государственной Комиссии по борьбе с наркоманией и Незаконным Оборотом Наркотических Средств, созданной с целью усиления и координации мер, принимаемых в направлении борьбы с наркоманией.
Затем заместитель руководителя Рабочей группы Государственной Комиссии по Борьбе с Наркоманией и Незаконным Оборотом Наркотических Средств Танрыверди Айдынов отметил, что на представителях медиа лежит большая ответственность в борьбе с указанной проблемой, и подчеркнул важность проведения таких мероприятий. Он подробно проинформировал участников мероприятия о работе, проделанной благодаря сотрудничеству и скоординированным действиям с соответствующими государственными органами.
Главный консультант Отдела Права и Международного Сотрудничества Аудиовизуального Совета Айхан Садыглы представил подробную презентацию по данной теме. Он рассказал о соответствии материалов, подготовленных аудиовизуальными медиа, требованиям законодательства, о механизмах контроля и регулирования процесса, возможных мерах наказания, а также о методах, учитываемых в международной практике.
Затем по данной теме выступили руководитель Следственной группы Главного управления по борьбе с наркотиками Министерства Внутренних Дел Наджаф Айдыноглу, психолог Республиканского Наркологического Центра Министерства Здравоохранения Рамин Аллахвердиев и врач-нарколог из Наркологического Центра города Баку Афет Маммадова.