Audiovizual Şurada televiziya redaksiyalarının əməkdaşları üçün seminar keçirilmişdir
24 dekabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası və Narkomanlığa və Narkotik Vasitələrin Qanunsuz Dövriyyəsinə Qarşı Mübarizə üzrə Dövlət Komissiyasının İşçi Qrupunun birgə təşkilatçılığı ilə narkomanlığa qarşı mübarizə mövzusunda televiziya proqramlarının hazırlanması işinin təşkilinə dair seminar keçirilmişdir.
Tədbirə Daxili İşlər Nazirliyinin Baş Narkotiklərlə Mübarizə İdarəsinin Təhqiqat qrupunun, Səhiyyə Nazirliyi Respublika Narkoloji Mərkəzinin, Bakı şəhəri Narkoloji Mərkəzinin təmsilçiləri və 15-dən çox audiovizual media subyektinin nümayəndələri iştirak etmişlər.
Seminarı giriş sözü ilə açan Audiovizual Şuranın Hüquq və beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Nemət Cavadov "Narkotik vasitələrin, psixotrop maddələrin və onların prekursorlarının qanunsuz dövriyyəsinə və narkomanlığa qarşı mübarizəyə dair 2019–2024-cü illər üçün Dövlət Proqramı"nın Tədbirlər Planı çərçivəsində narkomanlığa qarşı mübarizə mövzusunda televiziya və radio proqramlarının hazırlanması işinin təşkilin Audiovizual Şuraya həvalə edildiyini qeyd etmişdir. O, Şura tərəfindən bu günə kimi görülmüş işlər barədə tədbir iştirakçılarına məlumat vermişdir. Audiovizual Şuranın təmsilçisi bildirmişdir ki, narkomanlığa qarşı mübarizə istiqamətində görülən tədbirlərin gücləndirilməsi və koordinasiyası məqsədi ilə yaradılmış Azərbaycan Respublikası Narkomanlığa və Narkotik Vasitələrin Qanunsuz Dövriyyəsinə Qarşı Mübarizə üzrə Dövlət Komissiyasının İşçi Qrupu ilə Audiovizual Şuranın, habelə media subyektlərinin əlaqəli fəaliyyəti xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Daha sonra çıxış edən Narkomanlığa və Narkotik Vasitələrin Qanunsuz Dövriyyəsinə Qarşı Mübarizə üzrə Dövlət Komissiyasının İşçi Qrupunun rəhbərinin müavini Tanriverdi Aydınov sözü gedən problemlə mübarizədə media nümayəndələrinin üzərinə böyük məsuliyyət düşdüyünü və bu baxımından belə tədbirlərin keçirilməsinin vacibliyini qeyd etmişdir. O, aidiyyatı dövlət qurunları ilə əməkdaşlıq və koordinasiyalı fəaliyyət nəticəsində indiyə kimi görülən işlər barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verimişdir.
Audiovizual Şuranın Hüquq və beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin baş məsləhətçisi Ayxan Sadıqlı mövzu ilə bağlı geniş təqdimat etmişdir. O, audiovizual mediada hazırlanan materialların qanunvericiliyin tələbləri ilə mütənasibliyi, prosesin nəzarət və tənzimləmə mexanizmi, mümkün cəza tədbirləri, eyni zamanda beynəlxalq təcrübədə diqqətə alınan metodlardan danışmışdır.
Daha sonra Daxili İşlər Nazirliyinin Baş Narkotiklərlə Mübarizə İdarəsinin Təhqiqat qrupunun rəhbəri Nəcəf Aydınoğlu, Səhiyyə Nazirliyi Respublika Narkoloji Mərkəzinin psixoloqu Ramin Allahverdiyev və Bakı şəhəri Narkoloji Mərkəzinin həkim-narkoloqu Afət Məmmədova mövzu üzrə çıxış etmişlər.

A seminar for the staff of television channels was held in the Audiovisual Council
On December 24, 2024 a seminar dedicated to the production of television programs on combating drug addiction was held under the joint organization of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan and the Permanent Working Group of the State Commission on Combating Drug Addiction and Illicit Drug Trafficking.
The event was attended by representatives of the Investigation Group of the Main Directorate for Combating Drugs of the Ministry of Internal Affairs, the Republican Narcological Center of the Ministry of Health, the Baku City Narcological Center, and representatives of more than 15 audiovisual media entities.
Nemat Javadov, the Head of the Legal and International Cooperation Department of the Audiovisual Council, who opened the seminar with an opening speech, pointed out that in accordance with the Action Plan of the "State Program for 2019-2024 on combating illegal trafficking of narcotics, psychotropic substances, their precursors and drug addiction" promoting the production of television and radio programs dedicated to the fight against drug addiction was assigned to the Audiovisual Council. He provided the participants with information about the work carried out by the Audiovisual Council so far. He also noted that the joint activities of the Audiovisual Council and media entities with the Permanent Working Group of the State Commission on Combating Drug Addiction and Illicit Drug Trafficking, which established to strengthen and coordinate measures taken in the fight against drug addiction, are of particular importance.
Then, Tanriverdi Aydınov, Deputy Head of the Permanent Working Group, stated that media representatives have a great responsibility in the fight against the issue and emphasized the importance of holding such events. He informed the participants in detail about the work done through cooperation and coordinated actions with the relevant state bodies.
Aykhan Sadigly, chief adviser of the Legal and International Cooperation Department of the Audiovisual Council gave a detailed presentation on the topic. He discussed the compliance of materials produced in audiovisual media with legal requirements, the mechanisms for monitoring and regulating the process, possible sanctions, as well as the methods considered in international practice.
Then, the Head of the Investigation Group of the Directorate for Combating Drugs of the Ministry of Internal Affairs Najaf Aydinoglu, psychologist of the Republican Narcological Center of the Ministry of Health Ramin Allahverdiyev and a narcologist from the Baku City Narcological Center Afet Mammadova spoke on the topic.