Azərbaycan mediası COP29-u necə işıqlandırdı: 60 min material, 4500-dən artıq telereportaj
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) keçirildiyi iki həftə ərzində informasiya agentlikləri, onlayn və çap mediası subyektləri hazırladıqları materialların böyük hissəsini COP29-a həsr etmiş, ayrı-ayrı günlərdə istehsal olunmuş xəbərlərin 60 faizini sammitlə bağlı materiallar təşkil etmişdir. 2024-cü il noyabrın 11-dən 23-dək mediada mövzu ilə əlaqədar 60000-ə yaxın link yaradılmış, bunlardan 42000-ə yaxını azərbaycandilli, 10600-dən çoxu rusdilli, 7300-ə yaxını ingilisdilli media subyektlərində dərc edilmişdir.
COP29-la bağlı materialların işıqlandırılması zamanı, xüsusilə informasiya agentlikləri məlumat bazasını formalaşdıran əsas mənbəyə çevrilmişdir. Agentliklərin hər biri tərəfindən tədbir pavilyonuna 10-a yaxın jurnalist və fotomüxbir cəlb edilərək çoxsaylı qonaqlarla müsahibələr təşkil olunmuş, yüzlərlə görüş və müzakirələr haqqında informasiyalar və geniş reportajlar hazırlanmışdır.
Xarici mediada COP29-la bağlı informasiya manipulyasiyasına cəhdlərin olduğu nəzərə alınaraq, sammitlə bağlı yüzlərlə vacib məlumat informasiya agentlikləri tərəfindən 3 dildə təqdim edilmişdir. Bəzi media subyektlərinin rəhbərlərinin COP29-un əhəmiyyəti barədə məqalə və açıqlamaları öz təşəbbüsləri ilə dünya mediasında işıqlandırılmışdır. İnformasiya agentliklərinin və onlayn media subyektlərinin veb-saytlarında sammitlə bağlı məlumatları daha əlçatan etmək üçün COP29 bölməsi yaradılmışdır.
Sammitin ilk günündən etibarən media subyektlərinin sosial şəbəkə hesablarında ölkənin informasiya məkanında əsas mövzuya çevrilmiş COP29-la bağlı aktiv paylaşımlar edilmiş, həmin materiallar da daxil olmaqla, iki həftə ərzində sosial şəbəkələrin Azərbaycan seqmentində COP29-la bağlı paylaşımlara 10 milyondan artıq istifadəçi reaksiyası müşahidə olunmuşdur.
COP29 və onunla bağlı tədbirlər Azərbaycanın televiziya kanallarında da geniş şəkildə işıqlandırılmışdır. Telekanallar COP29 barədə materialların hazırlanmasını xüsusi prioritet kimi müəyyənləşdirərək tədbirin işıqlandırılmasına 60-dan çox çəkiliş qrupu ayırmışlar. Bəzi günlərdə, xüsusilə liderlər konfransı günlərində isə çəkiliş qruplarının sayı daha da çox olmuşdur.
Aparılmış monitorinqlərin nəticələri göstərmişdir ki, ümumölkə televiziya kanalları 2024-cü il noyabrın 10-24-də ümumilikdə müxtəlif məzmunlu 5344 material - xüsusi reportajlar, xarici nümayəndə heyətlərindən, dövlət və hökumət başçılarından müsahibələr, süjetlər, canlı bağlantılar və s. yayımlamışlar. Televiziya kanalları xəbər və xüsusi reportajlarla yanaşı, COP29 tədbirinin bu və ya digər aspektlərini yerli və xarici ekspertlərin iştirakı ilə ayrı-ayrı müzakirə və təhlil proqramlarında da gündəmdə saxlamış, geniş müzakirələr təşkil etmişlər. Ümumilikdə, "AZTV"-də 1234, "Real TV"-də 900, "AnewZ"-da 840, "ARB24"-də 759, "Baku TV"-də 757, "CBC TV"-də 429, "ATV"-də 326, "İTV"-də 321, "Xəzər TV"-də 295, "Space TV"-də 149, "ARB"-də 91 material yayımlanmışdır.
Ölkə kanallarında COP29 tədbirinin işıqlandırılması tamaşaçılar tərəfindən də maraqla qarşılanmışdır. Belə ki, televiziya auditoriyasının həcminin araşdırılması ilə məşğul olan "MARSA LTD" şirkətinin məlumatına əsasən, COP29 günlərində Azərbaycan televiziya kanallarına orta hesabla gündəlik baxış sayı 5 milyon 336 min nəfər olmuş, ümumi orta baxış isə 7 milyon 888 min nəfər təşkil etmişdir.
Beynəlxalq tədbirin yekununda verilmiş tarixi qərarların və sammitin nəticələrinin əhəmiyyətini nəzərə alaraq, ölkə mediası mövzunu COP29 bitdikdən sonra da davam etdirir.

Освещение COP29 Азербайджанскими медиа: 60000 материалов и свыше 4500 телерепортажей
В течение двух недель проведения 29-й сессии Конференции Сторон Рамочной Конвенции ООН об Изменении Климата (COP29) информационные агентства, а также онлайн и печатные медиа посвятили значительную часть своих материалов саммиту. В разные дни до 60% всех новостей были посвящены мероприятиям COP29. С 11 по 23 ноября 2024 года в медиа было размещено около 60000 ссылок по данной теме, из которых около 42000 были размещены в азербайджаноязычных, более 10600 в русскоязычных, и около 7300 в англоязычных медиа.
При освещении материалов, связанных с COP29, информационные агентства стали основным источником формирования базы данных. Каждое агентство привлекло около 10 журналистов и фотокорреспондентов для работы в павильоне мероприятия, были организованы интервью с многочисленными гостями, а также подготовлены материалы и обширные репортажи о сотнях встреч и дискуссий.
Статьи и заявления некоторых руководителей медиа субъектов о важности COP29 по их собственной инициативе были освещены мировыми медиа. Для того чтобы сделать информацию о саммите более доступной, на веб-сайтах информационных агентств и онлайн медиа субъектов был создан раздел, посвященный COP29.
С первого дня саммита в социальных сетях медиа-субъектов публиковались активные посты, связанные с COP29, который стал основной темой информационного пространства страны. Включая эти материалы, в течение двух недель в азербайджанском сегменте социальных сетей было зафиксировано более 10 миллионов пользовательских откликов на публикации, посвященные COP29.
COP29 и связанные с ним мероприятия также были широко освещены на Азербайджанских телевизионных каналах. Телевизионные каналы определили подготовку материалов о COP29 в качестве особого приоритета, выделив более 60 съемочных групп для освещения мероприятия. В некоторые дни, особенно в дни конференции лидеров, количество съемочных групп было еще больше.
Мониторинг показал, что с 10 по 24 ноября 2024 года общенациональные телевизионные каналы выпустили в эфир 5344 материала различного характера, включая специальные репортажи, интервью с зарубежными делегациями, главами государств и правительств, сюжеты, прямые эфиры и другие форматы. Помимо новостей и специальных репортажей, телевизионные каналы также держали на повестке дня различные аспекты мероприятия COP29, проводя отдельные программы для обсуждения и анализа с участием местных и зарубежных экспертов, а организуя широкие дискуссии. В целом на канале "AZTV" было выпущено 1234 материала, на "Real TV" 900, на "AnewZ" 840, на "ARB24" 759, на "Baku TV" 757, на "CBC TV" 429, на "ATV" 326, на "İTV" 321, на "Xazar TV" 295, на "Space TV" 149 и на "ARB" 91 материал.
Зрители также с большим интересом наблюдали за освещением мероприятия COP29 на телевизионных каналах страны. Так, согласно данным компании "MARSA LTD", занимающейся исследованием телевизионной аудитории, в дни проведения COP29 среднее количество ежедневных просмотров на азербайджанских телевизионных каналах составило 5 миллионов 336 тысяч человек, а общее количество просмотров 7 миллионов 888 тысяч человек.
Учитывая принятые исторические решения и важность результатов саммита, медиа страна продолжает освещать эту тему и после завершения COP29.