Audiovizual Şura “İTV”-nin efirində serialın nümayişi zamanı qeyri-etik sözlərin açıq yayımlanmasına görə kanala xəbərdarlıq etdi
20 noyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının növbədənkənar onlayn iclası keçirilmişdir. İclas "İTV" kanalında yayımlanan "Vətəndaş A" serialında personajların səsləndirdiyi qeyri-etik sözlərin efirə verilməsi ilə bağlı məsələyə həsr olunmuşdur.
Müzakirə zamanı qeyd olunmuşdur ki, serialın yayımı zamanı personajların səsləndirdiyi qeyri-etik sözlərin efirə verilməsinin qarşısı yayımçı tərəfindən texniki üsullarla alınmamış və bununla da, “Media haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 14.1.6-cı maddəsinin tələbi (əxlaqdankənar leksik (söyüş) məzmunlu söz və ifadələrdən, jestlərdən istifadəyə yol verilməməlidir) pozulmuşdur.
Müzakirələrin nəticəsi olaraq Audiovizual Şura bir daha bu cür halın təkrarlanacağı təqdirdə inzibati sanksiyanın tətbiq ediləcəyi ilə bağlı İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinə xəbərdarlıq etmişdir.

Аудиовизуальный Совет вынес предупреждение телеканалу "İTV" в связи с открытой трансляцией неэтичных выражений, прозвучавших в эфире во время показа сериала
20 ноября 2024 года состоялось внеочередное онлайн-заседание Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики. Заседание было посвящено вопросу трансляции неэтичных выражений, озвученных персонажами сериала "Гражданин А", который выходит в эфир на телеканале "İTV".
В ходе обсуждений было отмечено, что во время трансляции сериала неэтичные выражения, озвученные персонажами, не были предотвращены вещателем с помощью технических средств, чем было нарушено требование статьи 14.1.6 Закона Азербайджанской Республики "О Медиа" (не допускается использование нецензурной лексики (бранных слов), выражений и жестов непристойного содержания).
По итогам обсуждений Аудиовизуальный Совет вынес предупреждение Общественной Телерадиовещательной Компании о том, что в случае повторения подобных случаев к ней будут применены административные санкции.