Audiovizual Şura “İTV”-nin efirində serialın nümayişi zamanı qeyri-etik sözlərin açıq yayımlanmasına görə kanala xəbərdarlıq etdi
20 noyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının növbədənkənar onlayn iclası keçirilmişdir. İclas "İTV" kanalında yayımlanan "Vətəndaş A" serialında personajların səsləndirdiyi qeyri-etik sözlərin efirə verilməsi ilə bağlı məsələyə həsr olunmuşdur.
Müzakirə zamanı qeyd olunmuşdur ki, serialın yayımı zamanı personajların səsləndirdiyi qeyri-etik sözlərin efirə verilməsinin qarşısı yayımçı tərəfindən texniki üsullarla alınmamış və bununla da, “Media haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 14.1.6-cı maddəsinin tələbi (əxlaqdankənar leksik (söyüş) məzmunlu söz və ifadələrdən, jestlərdən istifadəyə yol verilməməlidir) pozulmuşdur.
Müzakirələrin nəticəsi olaraq Audiovizual Şura bir daha bu cür halın təkrarlanacağı təqdirdə inzibati sanksiyanın tətbiq ediləcəyi ilə bağlı İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinə xəbərdarlıq etmişdir.

The Audiovisual Council has issued a warning to the "ITV" channel for openly broadcasting unethical expressions during the TV series
On 20 November 2024 the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan held an extraordinary online meeting devoted to the case of openly broadcasting unethical expressions voiced by the characters of the TV series "Citizen A", which is broadcast on the "ITV" channel.
During the discussion, it was noted that unethical expressions voiced by the characters were not blocked by the broadcaster through technical means, thus violating the requirement of Article 14.1.6 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Media", which prohibits the use of words, expressions, and gestures with indecent lexical (swearing) meanings.
Following the discussions, the Audiovisual Council issued a warning to the Public Television and Radio Broadcasting Company that administrative sanctions would be imposed if such violation is repeated.