Audiovizual Şura ümumölkə yerüstü radio yayımçısı lisenziyasının verilməsi məqsədilə 2 müsabiqə elan etmişdir
07 noyabr 2024-cü il tarixdə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının növbəti iclası keçirilmişdir. İclasda boş və yayım üçün istifadəyə yararlı radiotezliklər ilə bağlı məsələlər müzakirə olunmuşdur.
İlk olaraq müxtəlif dillərdə yayım aparan "Azərbaycan Beynəlxalq Radiosu"nun proqramlarının əhatə dairəsinin genişləndirilməsi məqsədilə ölkənin bir sıra müxtəlif stansiyalarından müvafiq radiotezliklər "Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri" QSC-nin istifadəsinə ayrılmışdır.
Daha sonra Dövlət Radiotezliklər İdarəsindən alınan məlumatlara əsasən "Bakı Teleqüllə Kompleksi"ndən boş və yayıma uyğun radiotezliklərin mövcudluğu və onlardan səmərəli istifadənin təşkilinin əhəmiyyəti nəzərə alınaraq ümumölkə yerüstü radio yayımçısı lisenziyasının verilməsi üçün 18 noyabr tarixindən etibarən 2 müsabiqənin elan olunması haqqında qərarlar verilmişdir.

Аудиовизуальный Совет объявил два конкурса на выдачу лицензий общенационального наземного радиовещателя
7 ноября 2024 года состоялось очередное заседание Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики. На заседании обсуждались вопросы, связанные со свободными радиочастотами, пригодными для вещания.
Прежде всего, с целью расширения охвата программ "Азербайджанского Международного Радио", вещающего на различных языках, были выделены соответствующие радиочастоты с нескольких станций страны для использования ЗАО "Азербайджанское Телевидение и Радиовещание".
Затем, учитывая наличие свободных радиочастот, пригодных для вещания из "Комплекса Бакинской Телебашни", по данным Государственного Управления Радиочастот, а также важность их эффективного использования, было принято решение об объявлении с 18 ноября 2024 года двух конкурсов на выдачу лицензий общенационального наземного радиовещателя.