Audiovizual Şura “Xəzər TV”-nin efirində yayımlanan qeyri-etik sözə görə kanala xəbərdarlıq etdi
23 oktyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının növbədənkənar onlayn iclası keçirilmiş və "Xəzər TV" kanalının efirində 22 oktyabr 2024-cü il tarixdə, saat 22.00-23.10 arası yayımlanan serialda personajlardan birinin səsləndirdiyi qeyri-etik ifadənin efirə verilməsi ilə bağlı hal müzakirə olunmuşdur.
Müzakirə zamanı qeyd olunmuşdur ki, serialın yayımı zamanı (saat 22.32-də) personajın ifadə etdiyi qeyri-etik ifadənin efirə verilməsinin qarşısı yayımçı tərəfindən texniki üsullarla alınmamış və bununla da, "Media haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 14.1.6-cı maddəsinin tələbi (əxlaqdankənar leksik (söyüş) məzmunlu söz və ifadələrdən, jestlərdən istifadəyə yol verilməməlidir) pozulmuşdur. "Xəzər TV" kanalının efirində belə halın ilk dəfə baş verməsini nəzərə alaraq, Audiovizual Şuranın üzvləri bu dəfə yayımçıya belə halın təkrarlanacağı təqdirdə inzibati sanksiyanın tətbiq ediləcəyi ilə bağlı xəbərdarlıq etmişlər.

Аудиовизуальный Совет вынес предупреждение телеканалу “Xazar TV” за неэтичное высказывание, прозвучавшее в эфире
23 октября 2024 года состоялось внеочередное онлайн-заседание Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики, на котором был рассмотрен случай трансляции неэтичного высказывания, озвученного одним из персонажей в сериале, показанном в эфире телеканала "Xazar TV" 22 октября 2024 года в промежутке с 22:00 до 23:10.
В ходе обсуждения было отмечено, что во время трансляции сериала (в 22:32) неэтичное высказывание, озвученное персонажем, не было предотвращено вещателем с помощью технических средств, чем было нарушено требование статьи 14.1.6 Закона Азербайджанской Республики "О Медиа" (не допускается использование нецензурной лексики (бранных слов), выражений и жестов непристойного содержания). Учитывая тот факт, что данный случай произошел в эфире телеканала "Xazar TV" впервые, члены Аудиовизуального Совета вынесли вещателю предупреждение о том, что в случае повторения подобных инцидентов к нему будут применены административные санкции.