Daşkənddə “Rəqəmsal dövrdə həqiqət axtarışında: dezinformasiyaya qarşı mübarizə” mövzusunda I Özbəkistan-Azərbaycan Media Forumu keçirilmişdir
24 sentyabr 2024-cü il tarixində Özbəkistan Respublikasının Daşkənd şəhərində "Rəqəmsal dövrdə həqiqət axtarışında: dezinformasiyaya qarşı mübarizə" mövzusunda I Özbəkistan-Azərbaycan Media Forumu keçirilmişdir.
Forumda Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyinin icraçı direktoru Əhməd İsmayılov, Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının sədri İsmət Səttarov, Azərbaycan Prezidenti Administrasiyasının Kütləvi informasiya vasitələri ilə iş sektorunun müdiri Kamran Həsənov, "Azərtac"ın İdarə Heyətinin sədri Vüqar Əliyev, Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid, həmçinin televiziya kanallarının və informasiya agentliklərinin nümayəndələri iştirak etmişlər.
Forumun açılışında çıxış edən Özbəkistan Prezidentinin mətbuat katibi Şerzod Əsədov media sahəsində iki ölkə arasında fəal təmasların və sistemli dialoqun inkişaf etdiyini, fikir və təcrübə mübadiləsinin genişləndiyini, bunun real nəticələrə gətirib çıxardığını qeyd etmişdir. O əlavə etmişdir: "Qlobal təlatümlərin yaşandığı indiki dövrdə obyektiv məlumatların verilməsində ciddi təhlükələr var. Biz bunu hətta özlərini azadlıq etalonu kimi təqdim edən ölkələrdə də görürük. Bütün bunlar dünyada informasiya istehlakçılarına mənfi təsir göstərir. Belə bir vəziyyətdə bizim qardaş Azərbaycanla əməkdaşlığımız xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Ölkələrimiz arasında əlaqələr yeni səviyyəyə yüksəlib, dezinformasiyaya qarşı mübarizə üçün möhkəm zəmin yaradılıb".
Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov çıxış edərək bildirmişdir ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin və Özbəkistan Respublikasının Prezidenti cənab Şavkat Mirziyoyevin güclü siyasi iradəsinin nəticəsində ölkələrimiz arasında daha da möhkəmlənmiş qardaşlıq münasibətləri, regionlarımızın inkişafına ciddi töhfə vermiş intensiv əlaqələr media sahəsi də daxil olmaqla, bütün sahələrə öz dinamik təsirlərini göstərməkdədir. O qeyd etmişdir ki, Azərbaycan Respublikası və Özbəkistan Respublikasının media sahəsinin inkişafı və koordinasiyası üzrə məsul təşkilatları arasında əməkdaşlığın qurulması, iki ölkənin dövlət qurumlarının kommunikasiyaya məsul struktur bölmələrinin fəaliyyətinin inkişafı, media təhsili və media savadlılığı üzrə təcrübə mübadiləsinin təşkili, həmçinin media subyektləri arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətlərində intensiv qaydada işlər görülməkdədir və bu kontekstdə I Özbəkistan-Azərbaycan Media Forumu xüsusi əhəmiyyət daşımaqla, dezinformasiyaya qarşı mübarizədə birgə səylərin gücləndirilməsini dəstəkləyəcək və mövcud vəziyyətdən çıxış yollarının tapılması baxımından əlamətdar olacaqdır.
Tədbirdə çıxış edən Prezident Administrasiyasının Qeyri-hökumət təşkilatları ilə iş və kommunikasiya şöbəsinin Media ilə iş sektorunun müdiri Kamran Həsənov vurğulamışdır ki, informasiyanın əsas resurs hesab edildiyi müasir dövrdə dezinformasiya vasitəsilə manipulyasiya ictimai asayişin sabitliyinin pozulmasına və dövlət qurumlarına inamın sarsıdılmasına səbəb ola bilər. Buna görə də, təcrübə və uğurlu modellərin mübadiləsi, yeni bacarıq və yanaşmaların öyrənilməsi çox vacibdir. Media Forumda iştirakla yanaşı, Azərbaycan media nümayəndələrinin, dövlət orqanlarının mətbuat xidmətlərinin əməkdaşlarının təcrübə mübadiləsi çərçivəsində özbəkistanlı həmkarları ilə görüşlər keçirmək imkanı əldə etdiyini qeyd edən K.Həsənov informasiya mübadiləsində təhlükəsizliyin təmin edilməsi məqsədilə Azərbaycan və Özbəkistan media subyektləri arasında sıx əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsinin labüdlüyünü diqqətə çatdırmışdır.
Özbəkistan Ali Məclisi Senatının İnformasiya siyasəti və dövlət orqanlarında şəffaflığın təmin edilməsi komitəsində daimi əsaslarla çalışan senator Mahmud Parpiyev rəqəmsal dövrün informasiyanın ötürülməsi üçün yeni imkanlar açdığını vurğulamış və demişdir: "Sosial media vasitəsilə çoxlu məlumatlar əldə edirik. Amma təəssüf ki, biz onların axınını tənzimləyə bilmirik. Ona görə də indi informasiya müharibəsi gedir, biz qüvvələrimizi birləşdirib dezinformasiyaya qarşı mübarizə aparmalıyıq".
Azərbaycanın Özbəkistandakı səfiri Hüseyn Quliyev öz çıxışında bu forumun medianın aktual problemlərinin həllinə kömək edəcəyinə, Azərbaycan ilə Özbəkistan arasında dostluq əlaqələrinin möhkəmlənməsinə töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə etmişdir.
Forum daha sonra öz işini panel sessiyalar ilə davam etdirmişdir. Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının sədri İsmət Səttarov "Media və kommunikasiya sahəsində Özbəkistan və Azərbaycan arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi" mövzusuna həsr olunmuş panel sessiyada çıxış etmişdir.
Forum çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyətinin Özbəkistan Respublikası Prezidenti Administrasiyası yanında İnformasiya və Kütləvi Kommunikasiya Agentliyinin baş direktoru Asadjan Xocayev ilə görüşü baş tutmuşdur. Görüşdə iki ölkə arasında media və kommunikasiya sahələrində effektiv və genişmiqyaslı əlaqələrin qurulması, həmçinin informasiya-kommunikasiya sferasında qlobal səviyyədə mühüm aktuallıq kəsb edən məsələlər barədə geniş fikir mübadiləsi aparılmış, spesifik layihələrin icrasının böyük əhəmiyyət kəsb etdiyi vurğulanmışdır.

В Ташкенте состоялся 1-й Узбекистано-Азербайджанский медиафорум "В поисках истины в цифровую эпоху: борьба с дезинформацией"
24 сентября 2024 года в столице Узбекистана в городе Ташкент состоялся I-й Узбекистано-Азербайджанский медиафорум "В поисках истины в цифровую эпоху: борьба с дезинформацией". В работе форуме приняли участие исполнительный директор Агентства по Развитию Медиа Азербайджанской Республики Ахмед Исмайлов, председатель Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики Исмет Саттаров, заведующий Сектором Медиа Администрации Президента Азербайджанской Республики Кямран Гасанов, председатель правления "АзерТадж" Вугар Алиев, председатель Совета Прессы Рашад Маджид, а также представители телевизионных каналов и информационных агентств.
Выступая на открытии форума, Пресс-секретарь Президента Узбекистана Шерзод Асадов отметил, что между двумя странами развиваются активные контакты и системный диалог в сфере медиа, расширяется обмен мнениями и опытом, что приводит к реальным результатам. Он подчеркнул: "В нынешнюю эпоху глобальных потрясений существуют серьезные опасности в предоставлении объективной информации. Мы видим это даже в странах, которые позиционируют себя как эталон свободы. Все это оказывает негативное влияние на потребителей информации во всем мире. В такой ситуации наше сотрудничество с братским Азербайджаном имеет особое значение. Отношения между нашими странами вышли на новый уровень, создана прочная основа для борьбы с дезинформацией".
Исполнительный директор Агентства по Развитию Медиа Ахмед Исмайлов в своем выступлении отметил, что благодаря сильной политической воле Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева и Президента Республики Узбекистан господина Шавката Мирзиёева, укрепившиеся братские отношения между нашими странами и интенсивные связи, внесшие серьезный вклад в развитие наших регионов, оказали свое динамичное влияние на все сферы, включая медиасферу. Он отметил, что ведется интенсивная работа по налаживанию сотрудничества между организациями, ответственными за развитие и координацию медиасферы Азербайджанской Республики и Республики Узбекистан, развитию деятельности структурных подразделений, ответственных за связь государственных учреждений двух стран, организации обмена опытом по медиаобразованию и медиаграмотности, а также по укреплению сотрудничества между медиа субъектами. В этом контексте I-й Узбекско-Азербайджанский медиафорум имеет особое значение, так как он будет способствовать увеличению совместных усилий в борьбе с дезинформацией и станет важным шагом в поиске путей выхода из сложившейся ситуации.
Выступая на мероприятии, заведующий Сектором Медиа Отдела по Работе с НПО и Коммуникации Администрации Президента Камран Гасанов подчеркнул, что в современную эпоху, когда информация является основным ресурсом, манипуляция посредством дезинформации может привести к дестабилизации общественного порядка и подрыву доверия к государственным учреждениям. Поэтому обмен опытом и успешными моделями, изучение новых навыков и подходов очень важны. Помимо участия в медиа форуме, представители азербайджанских медиа, сотрудники пресс-служб государственных органов получили возможность проводить встречи с узбекскими коллегами в рамках обмена опытом. К.Гасанов отметил необходимость дальнейшего укрепления тесного сотрудничества между медиа субъектами Азербайджана и Узбекистана с целью обеспечения безопасности в обмене информацией.
Сенатор Махмуд Парпиев, работающий на постоянной основе в Комитете по Информационной Политике и Обеспечению Прозрачности в Государственных Органах Сената Олий Мажлиса Узбекистана, подчеркнул, что цифровая эпоха открывает новые возможности для передачи информации. Он сказал: "Мы получаем множество информации через социальные медиа. Но, к сожалению, мы не можем регулировать этот поток. Поэтому сейчас идет информационная война, и мы должны объединить наши усилия для борьбы с дезинформацией."
Посол Азербайджана в Узбекистане Гусейн Гулиев в своем выступлении выразил уверенность в том, что этот форум поможет решить актуальные проблемы медиа, будет способствовать укреплению дружественных связей между Азербайджаном и Узбекистаном.
Форум продолжил свою работу панельными сессиями. В панельной сессии, посвященной теме "Укрепление сотрудничества между Узбекистаном и Азербайджаном в области медиа и коммуникации", выступил председатель Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики Исмет Саттаров.
В рамках форума состоялась встреча азербайджанской делегации с генеральным директором Агентства Информации и Массовых Коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан Асаджаном Ходжаевым. На встрече прошла широкая дискуссия по вопросам налаживания эффективных и масштабных связей в области медиа и коммуникации между двумя странами, а также по вопросам, имеющим глобальную значимость в сфере информационно-коммуникационных технологий. Была подчеркнута важность реализации конкретных проектов.