"Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili audiovizual mediada" mövzusunda seminar keçirilmişdir
19 sentyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının və Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə "Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili audiovizual mediada" adlı seminar keçirilmişdir.
Azərbaycan Respublikasında 2024-cü ilin "Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili" elan edilməsi haqqında ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən təsdiq edilmiş tədbirlər planı çərçivəsində təşkil edilmiş tədbirin məqsədi audivizual media subyektlərinin sözügedən mövzuya dair maarifləndirilməsi işinin gücləndirilməsi və bu istiqamətdə görülmüş işlərin nəticələrinin ictimaiyyətə çatıdırlması olmuşdur.
Seminarda Audiovizual Şuranın, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin, Medianın İnkişafı Agentliyinin, Ailə, Qadın və Uşaq Problemrləri üzrə Dövlət Komitəsinin səlahiyyətli nümayəndələri, audiovizual yayımçıların proqram və efir üzrə rəhbərləri və digər məsul şəxsləri iştirak etmişlər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Audiovizual Şura sədrinin müşaviri Haşim Əliməmmədzadə bildirmişdir ki, Azərbaycanın 2030-cu ilə qədər sosial-iqtisadi inkişafa dair beş milli prioritetindən biri "Təmiz ətraf mühit və yaşıl artım ölkəsi" kimi müəyyən edilmişdir. Bildirilmişdir ki, həmin prioritetə uyğun olaraq, ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, yaşıllıqların bərpası və artırılması, su ehtiyatlarından və dayanıqlı enerji mənbələrindən səmərəli istifadənin təmin edilməsi istiqamətində işlər aparılır. H. Əliməmmədzadə, əlavə etmişdir ki, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının - COP29 kimi mötəbər bir tədbirin Azərbaycanda keçirilməsini ölkəmizin beynəlxalq aləmdə artan nüfuzunun bariz nümunəsidir.
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Ekoloji maarifləndirmə və kommunikasiya şöbəsinin müdiri Səyyarə Məmmədova bildrimişdir ki, bu gün iqtisadi cəhətdən dayanıqlı, təmiz və sağlam gələcəyə keçid ən aktual çağırışlardan biridir, eyni zamanda bir cəmiyyət olaraq qarşımızda duran böyük məsuliyyətdir. Dünyada ətraf mühitin çirklənməsi, azalan təbii ehtiyatlar və artan tələbat fonunda dayanıqlı inkişafa nail olmaq üçün davamlı iqtisadiyyata keçid böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Bundan sonra Audiovizual Şuranın Hüquq və beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin baş məsləhətçisi Ayxan Sadıqlı "Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili audiovizual mediada" mövzusunda təqdimatla çıxış etmişdir. A. Sadıqlı cari ilin 8 ayı ərzində audiovizual media subyektləri tərəfindən yayımlanmış "Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili" həsr edilmiş proqramların və sosial çarxların statistik məlumatlarını tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırmışdır.
Azərbaycan Respublikası Medianın İnkişafı Agentliyinin Media təhlil şöbəsinin müdiri Səbinə Seyidova "Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili mediada" mözusunda təqdimat etmişdir. Təqdimat zamanı S. Seyidova bildirmişdir ki, Azərbaycanda ətraf mühitin qorunması və ölkənin iqlim dəyişmələrinə qarşı qlobal mübarizəyə verdiyi töhfələrlə bağlı ilin əvvəlindən indiyədək onlayn media subyektləri tərəfindən 21 mindən çox material yayımlanmışdır.
Azərbaycan Respublikası Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Qadın və gender məsələləri şöbəsinin baş məsləhətçisi Aytəkin Hacıyeva çıxışında Dövlət Komitəsi tərəfindən "Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili" çərçivəsində görülən işlər, həyata keçirilən layihələr barədə tədbir iştirakçılarına geniş məlumat vermişdir. Eyni zamanda, müxtəlif zamanlarda Komitənin sifarişi əsasında hazırlanmış sosial maarifləndirmə çarxlarının Audiovizual Şuranın tövsiyəsi ilə televizya kanallarında yayımlanması Azərbaycan tamaşaçıları tərəfindən maraqla qarşılandığını diqqətə çatdırmışdır.

Состоялся семинар на тему “Год солидарности во имя зеленого мира в аудиовизуальных медиа"
19 сентября 2024 года состоялся семинар на тему "Год солидарности во имя зеленого мира в аудиовизуальных медиа", организованный совместно Аудиовизуальным Советом Азербайджанской Республики и Министерством Экологии и Природных Ресурсов Азербайджанской Республики.
Мероприятие было организовано в рамках плана мероприятий, утвержденного на основании Указа Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева об объявлении 2024 года "Годом солидарности во имя зеленого мира". Целью мероприятия было усиление работы по информированию субъектов аудиовизуальных медиа о данной теме и доведение до общественности результатов проделанной в этом направлении работы. В работе семинара приняли участие представители Аудиовизуального Совета, Министерства Экологии и Природных Ресурсов, Агентства по Развитию Медиа, Государственного Комитета по Проблемам Семьи, Женщин и Детей, а также руководители программ аудиовизуальных вещателей и другие ответственные лица.
Открывая мероприятие, советник председателя Аудиовизуального Совета Хашим Алимамадзаде отметил, что одним из пяти национальных приоритетов Азербайджана в социально-экономическом развитии до 2030 года является приоритет "Чистая окружающая среда и страна зелёного роста". Было подчеркнуто, что в соответствии с этим приоритетом проводится работа по оздоровлению окружающей среды, восстановлению и увеличению зеленых насаждений, обеспечению эффективного использования водных ресурсов и устойчивых источников энергии. Х.Алимамадзаде добавил, что проведение в Азербайджане столь престижного мероприятия, как 29-я сессия Конференции Сторон Рамочной Конвенции ООН по изменению климата - COP29 является ярким примером растущего авторитета нашей страны на международной арене.
Директор отдела экологического просвещения и коммуникации Министерства Экологии и Природных Ресурсов Саяра Маммадова сообщила, что переход к экономически устойчивому, чистому и здоровому будущему является на сегодняшний день одним из самых актуальных вызовов, и большой ответственностью, стоящей перед обществом. В мире, где наблюдается загрязнение окружающей среды, сокращение природных ресурсов и растущий спрос, переход к устойчивой экономике приобретает огромное значение для достижения устойчивого развития.
Затем главный консультант отдела Права и Международного Сотрудничества Аудиовизуального Совета Айхан Садыглы выступил с презентацией на тему "Год солидарности во имя зеленого мира в аудиовизуальных медиа". Айхан Садыглы представил участникам мероприятия статистические данные о программах и социальных роликах, посвящённых "Году солидарности во имя зеленого мира", опубликованных субъектами аудиовизуальных медиа за 8 месяцев текущего года.
Директор отдела медиа-анализа Агентства по Развитию Медиа Азербайджанской Республики Сабина Сейидова выступила с презентацией на тему "Год солидарности во имя зеленого мира в медиа". Во время презентации Сабина Сейидова отметила, что с начала года в онлайн-медиа Азербайджана были опубликованы более 21 тысячи материалов, посвящённых охране окружающей среды и вкладу страны в глобальную борьбу с изменением климата.
В своём выступлении главный советник отдела по вопросам женщин и гендера Государственного Комитета по Делам Семьи, Женщин и Детей Азербайджанской Республики Айтекин Гаджиева подробно осветила работы и проекты, реализуемые Государственным Комитетом в рамках "Года солидарности во имя зеленого мира". Она также отметила, что социальные ролики просветительского характера, подготовленные в разное время по заказу Комитета и транслируемые на телеканалах по рекомендации Аудиовизуального Совета, вызвали интерес у азербайджанской аудитории.