Məhkəmə Audiovizual Şuranın tərtib etdiyi protokollar əsasında “Səhiyyə TV” kanalını cərimə etdi
Peyk yayımı həyata keçirməyən platforma yayımçısı olan "Səhiyyə TV" MMC-nin "Səhiyyə TV" kanalının proqramlarının Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası tərəfindən aparılan monitorinqi zamanı "Reklam haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanunun 4.3-cü maddəsinin tələbinin (İstehsalı (satışı) lisenziyalaşdırılan, sertifikatlaşdırılan əmtəələr yalnız müvafiq təsdiqləyici sənədlər olduqda, reklam edilə bilər. Bu halda reklamda lisenziyanın və sertifikatın nömrəsi, verilmə tarixi və onu verən orqanın adı göstərilməlidir) pozulması faktları aşkarlanmışdır. Belə ki, 07 iyun 2024-cü il tarixdə, saat 20.00-da və 08 iyun 2024-cü il tarixdə, saat 08.00-da kanalın efirində yayımlanmış tibb müəssisələrinin reklam çarxlarında həmin tibb müəssisələrinin lisenziyasının və ya sertifikatının nömrələri, verilmə tarixləri və onları verən orqanın adı göstərilməmişdir.
Bununla bağlı, Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası tərəfindən 08 iyun 2024-cü il tarixdə inzibati xətalar haqqında 2 protokol tərtib edilmiş və İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 43.1-ci maddəsinin tələbləri nəzərə alınaraq müvafiq məhkəməyə göndərilmişdir. 27 iyun 2024-cü il tarixində Nəsimi Rayon Məhkəməsində işlərə baxılmış və məhkəmənin müvafiq qərarları ilə "Səhiyyə TV" MMC hər bir inzibati xəta üzrə 8000 manat olmaqla ümumi 16000 manat məbləğində cərimə edilmişdir.
16 avqust 2024-cü il tarixində Bakı Apellyasiya Məhkəməsi birinci instansiya məhkəməsinin qərarlarını qüvvədə saxlamış və həmin qərarlar qanuni qüvvəyə minmişdir.

The court fined "Sahiyya TV" channel on the basis of a protocol drawn up by the Audiovisual Council
During the monitoring of programs of "Sahiyya TV" channel of "Sahiyya TV" LLC, which is a platform broadcaster, not performing satellite transmission, conducted by the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan, facts of violations of the Article 4.3 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Advertising" (Goods, the production (sale) of which is licensed, certified, can be advertised only in the presence of relevant supporting documents. In this case, the license and certificate number, the date of issue and the name of the issuing authority must be indicated in the advertisement). Thus, in the advertisements of medical facilities broadcast on the channel on June 7, 2024 at 20:00 and on June 8, 2024 at 08:00, the license and certificate number of these medical facilities, the date of issue and the name of the issuing authority were not indicated.
In this regard, on June 08, 2024 the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan drew up 2 protocols on administrative offences and according to the requirements of Article 43.1 of the Code of Administrative Offences sent them to the relevant court. On June 27, 2024, the Nasimi District Court reviewed the cases and by the relevant decisions of the Court "Sahiyya TV" LLC was fined in total 16000 manats, 8000 manats for each administrative offence.
On 16 August 2024, the Baku Court of Appeal upheld the decisions of the Court of first instance and they entered into legal force.