23 avqust 2024-cü il tarixdə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının növbəti iclası keçirilmişdir. İclasda 2 məsələ müzakirə olunmuşdur.
İlk olaraq Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının ərazisində açıq (ödənişsiz) rəqəmsal yerüstü televiziya yayımının genişləndirilməsi məsələsi müzakirə olunmuşdur. Bu məqsədlə Audiovizual Şuranın qərarı ilə Şuşa rayonu ərazisində yerləşən "Turşsu" radio-televiziya yayım stansiyasından 46-cı TV yayım kanalı və Ağdərə rayonu ərazisində yerləşən "Həsənriz kənd" radio-televiziya yayım stansiyasından 25-ci TV yayım kanalı infrastruktur operatoru olan Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin "Radio Televiziya Yayımı və Peyk Rabitəsi" İstehsalat Birliyinin istifadəsinə ayrılmışdır.
Daha sonra Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2022-ci il 17 sentyabr tarixli 1844 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş "Audiovizual yerüstü yayım həyata keçirən dövlət orqanlarının (qurumlarının) Siyahısı"nda dəyişiklik edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 15 avqust 2024-cü il tarixli Fərmanı ilə əlaqədar "Naxçıvan Muxtar Respublikası Televiziya və Radio Verilişləri" Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin Audiovizual Şuraya müraciəti müzakirə olunmuşdur. Şuranın qəbul etdiyi müvafiq qərarlara əsasən "Naxçıvan Muxtar Respublikası Televiziya və Radio Verilişləri" QSC-yə regional yerüstü televiziya yayımçısı (kanalın adı: "Naxçıvan TV") lisenziyası və regional yerüstü radio yayımçısı (kanalın adı: "Naxçıvan Radiosu") lisenziyası verilmişdir. Həmçinin, regional yerüstü televiziya yayımını həyata keçirmək şərti ilə "Naxçıvan TV"yə peyk yayımı həyata keçirən platforma yayımçısı lisenziyasının da verilməsi haqqında qərar qəbul olunmuşdur.

Состоялось заседание Аудиовизуального Совета
23 августа 2024 года состоялось очередное заседание Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики, в ходе которого были обсуждены два вопроса.
В начале заседания обсуждался вопрос расширения открытого (бесплатного) цифрового наземного телевизионного вещания на территории Карабахского и Восточно-Зангезурского экономических районов. В этой связи, решением Аудиовизуального Совета, 46-й телевизионный канал от радиотелевизионной передающей станции "Туршсу", расположенной на территории Шушинского района, и 25-й телевизионный канал от радиотелевизионной передающей станции "Гасанриз село", расположенной на территории Агдеринского района, были переданы в пользование оператору инфраструктуры - Производственному Объединению "Радио и Телевизионное Вещание и Спутниковая Связь" Министерства Цифрового Развития и Транспорта.
Затем в связи с Указом Президента Азербайджанской Республики от 15 августа 2024 года, о внесении изменений в "Перечень государственных органов (учреждений), осуществляющих аудиовизуальное наземное вещание", утвержденный Указом Президента Азербайджанской Республики от 17 сентября 2022 года за номером 1844, было рассмотрено обращение Закрытого Акционерного Общества "Телевидение и Радиовещание Нахчыванской Автономной Республики", поступившее в Аудиовизуальный Совет. На основании принятых Советом соответствующих решений ЗАО "Телевидение и Радиовещание Нахчыванской Автономной Республики" была выдана лицензия регионального наземного телевизионного вещателя (канал: "Naxçıvan TV") и лицензия регионального наземного радиовещателя (канал: "Naxçıvan Radiosu"). Также было принято решение о предоставлении "Naxçıvan TV" лицензии вещателя платформы, осуществляющего спутниковое вещание, при условии осуществления регионального наземного телевизионного вещания.