Məhkəmə Audiovizual Şuranın tərtib etdiyi protokol əsasında ictimai yayımçını (“İTV” kanalını) cərimə etdi
İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinin "İTV" televiziya redaksiyasının (kanalının) efirində 04 may 2024-cü il tarixdə 13.00–13.24 saat aralığında yayımlanmış "1 şəhər və 24 saat" proqramında qanunvericiliyin tələblərinin pozulması faktı aşkarlanmışdır. Həmin proqramın yayımı zamanı aparıcının masa üzərindəki alkoqollu içkinin xüsusiyyətlərini təsvir etməsi və həmin şəhərə gələndə onun içilməsini tövsiyə etməsi faktı "Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında" Qanunun 4.2.3-ci maddəsində öz əksini tapmış "uşaqların həyat və təhlükəsizliyinə potensial təhlükə yaradan əməlləri təbliğ edən informasiya" olmaqla uşaqlar arasında dövriyyəsi qadağan edilən informasiyaya aiddir. Həmin Qanunun 9.3-cü maddəsinə uyğun olaraq "18+" yaş kateqoriyasına aid informasiya məhsulu televiziya və radio vasitəsilə yayımlanarkən bu informasiya məhsulunun yaş kateqoriyası haqqında xəbərdarlıq televiziya yayımı zamanı işarə, radio yayımı zamanı isə səsləndirmə ilə həyata keçirilir.
"İTV" televiziya redaksiyası proqramın yayımı zamanı qeyd olunan qanunvericilik tələblərinə riayət etməmiş və bununla da, "Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun tələbləri pozulmuşdur. Bununla bağlı, Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası tərəfindən 02 avqust 2024-cü il tarixdə inzibati xəta haqqında protokol tərtib edilmiş və İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 43.1-ci maddəsinin tələbləri nəzərə alınaraq müvafiq məhkəməyə göndərilmişdir. 13 avqust 2024-cü il tarixində Yasamal Rayon Məhkəməsində işə baxılmış və məhkəmənin müvafiq qərarı ilə İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti üç min manat məbləğində cərimə edilmişdir.

Суд на основании протокола, составленного Аудиовизуальным Советом, оштрафовал общественного вещателя (канал "ITV")
Выявлен факт нарушения требований законодательства в программе "1 город и 24 часа", транслировавшийся 04 мая 2024 года в эфире телевизионного канала "İTV" (Общественная Телерадиовещательная Компания) в промежутке с 13:00 до 13:24. Тот факт, что ведущий во время трансляции программы описывал особенности алкогольного напитка на столе и рекомендовал его употребление при посещении данного города, относится к информации, запрещенной для распространения среди детей, как информация, "пропагандирующая действия, которые могут представлять потенциальную угрозу жизни и безопасности детей", согласно статье 4.2.3 Закона "О Защите детей от вредной информации". В соответствии со статьей 9.3 данного Закона, при трансляции по телевидению и радио информационного продукта, относящегося к возрастной категории "18+", предупреждение о возрастной категории данного информационного продукта должно сопровождаться визуальным символом во время телевизионного вещания и с помощью звукового сигнала во время радиовещания.
Редакция телеканала "İTV" во время трансляции программы не соблюдала указанные требования законодательства, чем нарушила положения Закона Азербайджанской Республики "О Защите детей от вредной информации". В этой связи Аудиовизуальным Советом Азербайджанской Республики 02 августа 2024 года был составлен протокол об административном правонарушении и направлен в соответствующий суд с учетом требований статьи 43.1 Кодекса об Административных Правонарушениях. 13 августа 2024 года дело было рассмотрено в Ясамальском Районном Суде, и согласно соответствующему решению суда, Общественная Телерадиовещательная Компания была оштрафована на три тысячи манатов.