Bərabər seçkiqabağı təşviqat imkanları və media subyektlərinin Milli Məclisə seçkilərdə fəaliyyətinin əsaslarına həsr olunan müşavirə keçirilmişdir
08 avqust 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Seçki Komissiyası, Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası, Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyi və Azərbaycan Mətbuat Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə bərabər seçkiqabağı təşviqat imkanları və media subyektlərinin Milli Məclisə seçkilərdə fəaliyyətinin əsaslarına həsr olunan müşavirə keçirilmişdir.
Müşavirədə açılış nitqi ilə çıxış edən Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) sədri Məzahir Pənahov bildirmişdir ki, media subyektlərinin seçkilərin işıqlandırılmasındakı rolu olduqca vacibdir və onlardan böyük gözləntilərimiz var.
Medianın İnkişafı Agentliyinin icraçı direktoru Əhməd İsmayılov çıxışı zamanı qeyd etmişdir ki, ölkəmizin siyasi mühiti üçün xarakterik olan demokratik və şəffaf seçkilərin işıqlandırılması prosesində iştirak edən media subyektlərinin peşəkarlıq funksiyasını uğurla yerinə yetirməsi üçün bütün lazımi şərait yaradılmışdır. O bildirmişdir ki, Agentlik seçki prosesini işıqlandıran media nümayəndələri ilə mütəmadi qarşılıqlı əlaqədədir və onların suallarını operativ qaydada cavablandırmaq üçün MSK ilə koordinasiyalı şəkildə fəaliyyət göstərməkdədir.
Audiovizual Şuranın sədri İsmət Səttarov qeyd etmişdir ki, seçkiqabağı təşviqat üçün ayrılan pulsuz efir vaxtının ümumi həcmi həftədə 3 saatdan az olmamalıdır. Təqdim edilən pulsuz efir vaxtı qeydə alınmış namizədlər arasında bərabər şərtlərlə və bərabər həcmdə bölünür. Pulsuz efir vaxtı daha geniş auditoriyanın baxması mümkün olan vaxtda ayrılmalıdır. Seçkiqabağı materialların efirə çıxma vaxtı və tarixi müvafiq seçki komissiyasının yayımçının nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən püşkatma ilə müəyyənləşdirilir.
Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid müşavirədə parlamentə seçkilərlə əlaqədar Mətbuat Şurasında "Qaynar xətt" yaradılacağını diqqətə çatdırmışdır.
Açılış nitqlərindən sonra MSK-nın üzvləri Milli Məclisə seçkilərdə seçkiqabağı təşviqata dair ümumi tələblər, təşviqat subyektləri, onların hüquq və vəzifələri, ödənişli və ödənişsiz əsaslarla aparılan təşviqat prosesində media subyektlərinin rol və vəzifələrini əhatə edən təqdimatlarla çıxış etmişlər.
Aparıcı media subyektlərinin rəhbərləri və nümayəndələrinin bilavasitə iştirakı ilə keçirilən tədbirdə seçki prosesinin ictimailəşdirilməsi, aşkarlığın və şəffaflığın təmin olunması, habelə seçki prosesinin müxtəlif mərhələlərində peşəkar media fəaliyyətinin təşkili barədə dolğun məlumat verilmiş, mövzular ətrafında fikir mübadiləsi və müzakirələr aparılmışdır. Media subyektlərinin Milli Məclisə seçkilərdə sərbəst fəaliyyətinin daha da təkmilləşdirilməsinə və məlumatlılığının artırılmasına hədəflənən müşavirə, jurnalistləri maraqlandıran suallara aydınlıq gətirildikdən sonra öz işini yekunlaşdırmışdır.

Проведено совещание, посвященное возможностям равной предвыборной агитации и основам деятельности медиа субъектов на выборах в Милли Меджлис
08 августа 2024 года при совместной организации Центральной Избирательной Комиссии Азербайджанской Республики, Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики, Агентства по Развитию Медиа Азербайджанской Республики и Совета Прессы Азербайджана было проведено совещание, посвященное равным возможностям предвыборной агитации и основам деятельности медиа субъектов на выборах в Милли Меджлис.
Председатель Центральной Избирательной Комиссии (ЦИК) Мазахир Панахов в своей вступительной речи отметил, что роль медиа субъектов в освещении выборов чрезвычайно важна, и на них возлагаются большие надежды.
Исполнительный директор Агентства по Развитию Медиа Ахмед Исмаилов в своей речи подчеркнул, что созданы все необходимые условия для успешного выполнения профессиональных функций медиа субъектами, участвующими в освещении демократических и прозрачных выборов, характерных для нашей страны. Он указал, что Агентство регулярно взаимодействует с представителями медиа, освещающими избирательный процесс, и для оперативного ответа на их вопросы действует в координации с ЦИК.
Председатель Аудиовизуального Совета Исмет Саттаров подчеркнул, что общий объем бесплатного эфирного времени, выделяемого на предвыборную агитацию, должен составлять не менее 3 часов в неделю. Предоставляемое бесплатное эфирное время распределяется между зарегистрированными кандидатами на равных условиях и в равных объемах. Бесплатное эфирное время должно выделяться в часы, доступные для просмотра более широкой аудиторией. Время и дата выхода предвыборных материалов в эфир определяются жеребьевкой, проводимой соответствующей избирательной комиссией с участием представителей вещателя.
Председатель Совета Прессы Рашад Меджид в ходе совещания отметил, что в связи с парламентскими выборами в Совете прессы будет создана "горячая линия".
После вступительных речей члены ЦИК выступили с презентациями, в которых были изложены общие требования к предвыборной агитации на выборах в Милли Меджлис, субъекты агитации, их права и обязанности, а также роль и обязанности медиа субъектов в процессе как оплачиваемой, так и бесплатной агитации.
На мероприятии, проведенном с непосредственным участием руководителей и представителей ведущих медиа субъектов, была представлена полная информация о публичности избирательного процесса, обеспечении открытости и прозрачности, а также организации профессиональной деятельности медиа на различных этапах избирательного процесса. Также состоялись обсуждения по данной теме и обмен мнениями. Совещание, направленное на дальнейшее улучшение свободной деятельности медиа субъектов на выборах в Милли Меджлис и повышение их осведомленности, завершило свою работу после разъяснения интересующих журналистов вопросов.