Audiovizual Şura cari ilin 2-ci rübü ərzində ümumölkə yerüstü televiziya proqramlarının janr üzrə statistikasını açıqlamışdır
Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası aparatının Audiovizual proqramların monitorinqi, təhlili və kommunikasiya şöbəsi tərəfindən 2024-cü ilin 2-ci rübü ərzində (aprel, may və iyun aylarında) ümumölkə yerüstü televiziya kanallarında yayımlanmış proqramların məzmun-janr statistikası hazırlanmışdır.
Statistikaya əsasən, ümumi olaraq açıq ümumölkə yerüstü televiziya yayımında son 3 ay ərzində efirdə olmuş proqramların 24,1%-ni informasiya və analitik proqramlar təşkil etmişdir. Sıralamada daha sonra idman proqramları (16,4% ilə) və reklam məzmunlu materiallar (14,4% ilə) yer tutur. Mədəni-maarif janrlı proqramların (maarifləndirici, publisistik, tarixi-mədəni və sairə materiallar) payı bütün kanallar üzrə ümumi olaraq 9 % olmuşdur.
Yerüstü televiziya kanalları üzrə ümumi və hər bir kanal üzrə ayrılıqda statistika ilə əlavə olunmuş slaydlarda tanış olmaq olar.

Аудиовизуальный Совет опубликовал статистику по жанрам программ общенациональных наземных телевизионных вещателей за второй квартал текущего года
Отдел Мониторинга, анализа аудиовизуальных программ и коммуникаций аппарата Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики подготовил контентно-жанровую статистику программ, транслировавшийся на общенациональных наземных телевизионных каналах в течение второго квартала (апрель, май и июнь) 2024 года.
Согласно статистике, информационно-аналитические программы составили 24,1% программ, транслировавшийся в открытом общенациональном наземном телевизионном вещании в течении последних трех месяцев текущего года. Далее представлены спортивные программы (16,4%), и материалы рекламного содержания (14,4%). Доля программ культурно-просветительского жанра (просветительские, публицистические, историко-культурные и др. материалы) в целом по всем каналам составила 9%.
Общая статистика по каналам наземного телевидения и статистика по каждому каналу в отдельности представлена на прилагаемых слайдах.