Audiovizual Şuranın növbəti iclası keçirilmiş, bir sıra məsələlərə baxılmışdır
09 iyul 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının iclası keçirilmişdir. İclasda bir sıra məsələlərə baxılmışdır.
İlk olaraq audiovizual media sahəsində fəaliyyətlə bağlı lisenziya alınması üçün müraciətlər müzakirəyə çıxarılmış və müvafiq qərarlar verilmişdir. Belə ki, Audiovizual Şuraya daxil olan müraciətlər və həmin müraciətlərin müvafiq yoxlamaları nəticəsində "Aznet Technologies" Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinə universal platforma operatoru (operatorun xidmət adı: "Aznet" olmaqla) lisenziyası, "Metaflix" Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinə "Metaflix" xidmət adı ilə universal platforma operatoru və sifarişli yayım xidməti provayderi lisenziyaları, "Megogo" Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinə "Megogo" xidmət adı ilə universal platforma operatoru və sifarişli yayım xidməti provayderi lisenziyaları olmaqla ümumi 5 lisenziya verilmişdir.
Daha sonra iclasda Audiovizual Şuraya daxil olan müraciətlər və həmin müraciətlər əsasında aparılmış monitorinqlər nəticəsində müstəsna yayım hüququnun pozulması ilə bağlı təsbit olunmuş faktlar müzakirə olunmuşdur. Monitorinqlər nəticəsində "ATV" televiziya redaksiyasının (kanalının) efirində 18 aprel 2024-cü il tarixdə saat 05.29-06.38 aralığında, "ARB" televiziya redaksiyasının (kanalının) efirində 21 may 2024-cü il tarixdə saat 03.05-04.33 aralığında, "ARB Günəş" televiziya redaksiyasının (kanalının) efirində 13 iyun 2024-cü il tarixdə saat 18.25-19.29 aralığında Azərbaycan Respublikası ərazisində müstəsna yayım hüququ digər audiovizual yayımçıya məxsus olan proqramların (bədii və cizgi filmlərinin) icazəsiz yayımlanması faktları öz təsdiqini tapmışdır. Şura üzvlərinin bu məsələnin diqqətdə saxlanılması ilə bağlı yayımçıları əvvəlki dövrlərdə xəbərdar etməsi və müvafiq tövsiyələr verməsini nəzərə alaraq bu dəfə həmin televiziya yayımçılarının ("ARB 24" MMC-nin "ARB" kanalının, "Azad Azərbaycan" Müstəqil Teleradio Kompaniyasının "ATV" kanalının və "RTV" MMC-nin "ARB Günəş" kanalının) proqramlarının yayımının 11 iyul tarixində 3 saatlıq dayandırılması barədə müvafiq qərarlar qəbul olunmuşdur.

Состоялось очередное заседание Аудиовизуального Совета, в ходе которого был рассмотрен ряд вопросов
9 июля 2024-го года состоялось заседание Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики, на котором был рассмотрен ряд вопросов.
В первую очередь были рассмотрены заявки на получение лицензий, связанных с деятельностью в области аудиовизуальных медиа, и приняты соответствующие решения. Так, в результате обращений, полученных Аудиовизуальным Советом, и проведения по этим обращениям соответствующих проверок, ЗАО "Аznet Technologies" была выдана лицензия оператора универсальной платформы (название услуги оператора: "Aznet"), ООО "Metaflix" были выданы лицензия оператора универсальной платформы и лицензия провайдера услуг вещания по запросу (название услуг: "Metaflix"), ООО "Megogo" были выданы лицензия оператора универсальной платформы и лицензия провайдера услуг вещания по запросу (название услуг: "Megogo"). В общей сложности было выдано 5 лицензий.
Затем на заседании были рассмотрены поступившие в Аудиовизуальный Совет обращения и факты нарушения исключительного права на трансляцию, выявленные в результате мониторинга, проведенного на основе этих обращений. В результате мониторинга, в эфире телевизионного канала "ATV" 18 апреля 2024 года с 05.29 до 06.38, в эфире телевизионного канала "ARB" 21 мая 2024 года с 03.05 до 04.33 и в эфире телевизионного канала "ARB Günəş" 13 июня 2024 года в период с 18.25 до 19.29 нашли свое подтверждение факты несанкционированной трансляции программ (художественных и анимационных фильмов), исключительное право на трансляцию которых на территории Азербайджанской Республики принадлежит другому аудиовизуальному вещателю. Принимая во внимание тот факт, что члены Совета ранее предупреждали вещателей быть осмотрительными в этом вопросе и давали соответствующие рекомендации, на сей раз были приняты соответствующие решения о приостановлении вещания программ этих телерадиовещателей (канала "ARB" ООО "ARB 24", канала "ATV" Независимой Телерадиокомпании "Azad Azərbaycan" и канала "ARB Günəş" ООО "RTV") 11 июля на 3 часа.