Audiovizual Şuranın sədri İsmət Səttarov Türkiyənin ölkəmizdəki səfirliyinin mətbuat müşaviri ilə görüşmüşdür
11 iyun 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının sədri İsmət Səttarov Türkiyə Respublikasının ölkəmizdəki səfirliyinin mətbuat müşaviri Cihangir İşbilir ilə görüşmüşdür.
Yeni təyinatı münasibətilə qonağı təbrik edən və uğurlar arzulayan İsmət Səttarov Audiovizual Şuranın fəaliyyəti, eyni zamanda audiovizual media sahəsində görülən işlər barədə ətraflı məlumat vermişdir. Ölkələrimiz arasında əlaqələrin bütün sahələrdə uğurla inkişaf etdiyini deyən Şura sədri, iki ölkənin media sektorunda fəaliyyət göstərən rəsmi qurumları arasında, xüsusilə Türkiyə Radio və Televiziya Üst Qurumu (RTÜK) ilə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası arasında əməkdaşlığın yüksək səviyyədə olduğunu diqqətə çatdırmışdır.
Şura sədri Azərbaycan və Türkiyənin audiovizual media subyektləri, o cümlədən, televiziya və radio kanalları arasında əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün böyük imkanların olduğunu qeyd etmişdir. İsmət Səttarov həmçinin, Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrin audiovizual media tənzimləyicilərini özündə birləşdirən platformanın (TBRAF) yaradılması istiqamətində müvafiq işlərin getdiyini bildirmişdir.
Türkiyə Respublikasının ölkəmizdəki səfirliyinin mətbuat müşaviri Cihangir İşbilir səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirmiş və iki qardaş ölkənin münasibətlərinin hazırki vəziyyətinin bütün istiqamətlər üzrə olduğu kimi media sahəsində də məmnunluq doğurduğunu qeyd etmişdir. Cihangir İşbilir audiovizual media subyektləri arasında əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsi üçün Səfirliyin hər cür dəstək verməyə hazır olduğunu bildrimişdir.
Görüş zamanı həmçinin, Azərbaycan və Türkiyə arasında Birgə Media Platformasının əhəmiyyəti qeyd edilmişdir. Media və kommunikasiya sektorunda əlaqələri gücləndirmək məqsədilə yaradılmış platforma çərçivəsində televiziya və kino sahəsində ortaq işlərin həyata keçirilməsi, mübadilə proqramlarının təşkil edilməsi və qarşılıqlı maraq kəsb edən digər mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılmışdır.

Председатель Аудиовизуального Совета Исмет Саттаров встретился с советником по вопросам прессы посольства Туркийе в нашей стране
11 июня 2024 года председатель Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики Исмет Саттаров встретился с советником по вопросам прессы посольства Турецкой Республики в нашей стране Джихангиром Ишбилиром.
Поздравив гостя с новым назначением и пожелав ему успехов, Исмет Саттаров ознакомил его с деятельностью Аудиовизуального Совета и подробно рассказал о работе, проделанной в области аудиовизуальных медиа. Отметив, что отношения между нашими странами успешно развиваются во всех областях, председатель Совета особо подчеркнул высокий уровень сотрудничества между официальными структурами двух стран, действующими в сфере медиа, в частности, между Высшим Советом Туркийе по Радио и Телевидению (RTÜK) и Аудиовизуальным Советом Азербайджанской Республики.
Председатель Совета указал на большие возможности для дальнейшего расширения сотрудничества между субъектами аудиовизуальных медиа Азербайджана и Туркийе, включая теле- и радиоканалы. Исмет Саттаров также рассказал, что ведется соответствующая работа по созданию платформы (TBRAF), которая объединит регуляторов аудиовизуальных медиа стран-членов Организации Тюркских Государств.
Советник по вопросам прессы посольства Турецкой Республики в нашей стране Джихангир Ишбилир выразил благодарность за теплый прием и отметил, что нынешнее состояние отношений между двумя братскими странами вызывает удовлетворение как в сфере медиа, так и по всем направлениям. Джихангир Ишбилир заявил, что Посольство готово оказать всяческую поддержку для дальнейшего укрепления сотрудничества между субъектами аудиовизуальных медиа.
В ходе встречи также было отмечено важное значение Совместной Медиа Платформы между Азербайджаном и Туркийе. Состоялся обмен идеями по реализации совместных работ в области телевидения и кино, организации обменных программ в рамках платформы, созданной для укрепления связей в сфере медиа и коммуникаций, а также по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.