Rotterdam şəhərində Avropa audiovizual media tənzimləyicilərinin platforması olan EPRA-nın 59-cu Toplantısı keçirilmişdir
Niderland Krallığının Rotterdam şəhərində 5-8 iyun 2024-cü il tarixlərində Tənzimləyici Orqanların Avropa Platformasının (EPRA) 59-cu Toplantısı keçirilmişdir. Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasını toplantıda Şura Aparatının rəhbəri Fazil Novruzov təmsil etmişdir.
Qeyd edək ki, Avropanın ən nüfuzlu audiovizual media tənzimləyicilərinin şəbəkəsi olan EPRA-nın bu toplantısına 47 Avropa dövlətindən 50 audiovizual media üzrə tənzimləyici orqanın rəhbərləri və nümayəndələri, həmçinin, Avropa Komissiyasının, Avropa Şurası tərkibində fəaliyyət göstərən Media Bölümünün, Avropa Audiovizual Rəsədxanasının müşahidəçiləri daxil olmaqla 140-dan çox nümayəndə və ekspert qatılmışdır.
Tədbir çərçivəsində keçirilən plenar sessiyalarda "Media savadlılığı və seçkilər" və "Süni zəka və media tənzimləyicisi" mövzularının müzakirəsi aparılmışdır. Son illər süni zəkanın tətbiqi ilə bağlı yaranan imkanlar və çağırışlar, habelə tənzimləyici qurumların bu yeniliklərə hazır olmaları üçün zəruri alətlər və mexanizmlər EPRA çərçivəsində geniş diskussiyaların predmetidir. Toplantı zamanı, həmçinin, audiovizual media tənzimlənməsi sahəsində Avropada baş verən son yeniliklər barədə ölkələrin qısa məlumatları dinlənilmişdir.
Plenar sessiyalardan əvvəl EPRA-nın 2024-cü il büdcəsinin həyata keçirilməsi ilə bağlı İdarə heyətinin hesabatı dinlənilmiş, EPRA İdarə Heyətinin bir üzvünün istefa verməsindən sonra yaranan vakant üzv yerinə seçkilər keçirilmiş və Albaniyanın tənzimləyiqi qurumu olan AMA-nın sədri xanım Armela Krasniqi İdarə Heyətinə yeni üzv seçilmişdir.
Platformanın növbəti toplantısı cari ilin oktyabr ayında Kipr Respublikasının Radio-Televiziya Qurumunun dəvəti və təşkilatçılığı ilə Nikosiya şəhərində keçiriləcəkdir.

59th Meeting of EPRA, the platform of European audiovisual media regulators, held in Rotterdam
The 59th Meeting of the European Platform of Regulatory Authorities (EPRA) held from 5 to 8 June 2024 in Rotterdam, in the Netherlands. The Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan was represented at the meeting by Fazil Novruzov, head of the Council's Office.
It should be noted that more than 140 representatives and experts, including heads and officials of 50 audiovisual media regulatory bodies from 47 European countries, as well as observers from the European Commission, the Media Division operating within the Council of Europe, and the European Audiovisual Observatory participated in the EPRA meeting, which is the most influential network of audiovisual media regulators in Europe.
The participants discussed the topics "Media literacy and elections" and "AI and media regulators" in the plenary sessions held within the framework of the event. In recent years, opportunities and challenges related to the application of AI, as well as the necessary tools and mechanisms of regulatory bodies for these innovations, are the subject of extensive discussions in the EPRA platform. During the meeting, brief information about the latest developments in Europe in the field of audiovisual media regulation were also heard.
Prior to the plenary sessions, elections were held for the vacant member position after the resignation of a member of the EPRA Executive Board, and Ms. Armela Krasniqi, the Chairperson of Albania’s Audiovisual Media Authority, was elected as a new member.
The next meeting of the platform will be held in Nicosia with the invitation and organization of the Radio-Television Agency of the Republic of Cyprus in October of this year.