“Audiovizual media: Normalar, reallıqlar və çağırışlar” mövzusunda onlayn media subyektləri ilə dəyirmi masa keçirilmişdir
04 iyun 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının təşkilatçılığı ilə "Audiovizual media: Normalar, reallıqlar və çağırışlar" mövzusunda onlayn media nümayəndələrinin iştirakı ilə dəyirmi masa keçirilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Audiovizual Şuranın aparat rəhbəri Fazil Novruzov bildirmişdir ki, dəyirmi masanın məqsədi onlayn media subyektləri ilə kommunikasiyanın genişləndirilməsi, həmçinin audiovizual media, onun tənzimlənməsi və Şuranın fəaliyyəti ilə bağlı media nümayəndələrinə daha geniş məlumatın çatdırılmasıdır. Şuranın ümumi fəaliyyəti, o cümlədən son zamanlar həyata keçirilən işlər barədə geniş açıqlama verən Fazil Novruzov qeyd etmişdir ki, Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası tərəfindən bütün ümumölkə yayımçılarının monitorinqi mütəmadi əsasda, digər yayımçıların monitorinqi vaxtaşırı olaraq və şikayət əsasında həyata keçirilir.
Aparat rəhbəri əlavə etmişdir ki, 2023-cü ildə bir sıra pozuntulara görə yayımçılara 6 dəfə xəbərdarlıq verilmiş, 4 dəfə yayımın dayandırılması sanksiyası tətbiq olunmuşdur. Həmçinin, 2024-cü ilin əvvəlindən bugünədək 1 dəfə yayımın dayandırılması sanksiyası tətbiq olunmuşdur.
Bundan sonra Audiovizual Şura aparatının Hüquq və beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Nemət Cavadov Azərbaycanda audiovizual media və onun tənzimlənməsi normaları haqqında geniş təqdimatla çıxış etmişdir. Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi, beynəlxalq təcrübə, media sahəsində dövlətin vəzifələri, media azadlığı, təkzib, düzəliş və cavab vermək hüququ, audiovizual media subyektləri və digər mövzular barədə media nümayəndələrinə ətraflı məlumat verilmişdir.
Audiovizual Şura aparatının Kommunikasiya sektorunun müdiri Taleh Quliyev Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü ilə əlaqədar Audiovizual Şura tərəfindən çap etdirilmiş "Audiovizual mediada uşaq hüquqlarının qorunması" kitabçası barədə ətraflı məlumat vermişdir. Bildirilmişdir ki, uşaq mövzusu, xüsusilə uşaqların zərərli informasiyalardan qorunması məsələsi Audiovizual Şuranın fəaliyyətində prioritet təşkil edir. Şura audiovizual media subyektlərinin maarifləndirilməsi istiqamətində mütəmadi olaraq tədbirlər, o cümlədən seminar, dəyirmi masa və təlimlər həyata keçirir.

Состоялся круглый стол с представителями субъектов онлайн-медиа на тему “Аудиовизуальные медиа: нормы, реалии и вызовы"
04 июня 2024 года состоялся круглый стол с участием представителей субъектов онлайн-медиа на тему “Аудиовизуальные медиа: нормы, реалии и вызовы”, организованный Аудиовизуальным Советом Азербайджанской Республики.
Открывая мероприятие вступительным словом, руководитель Аппарата Аудиовизуального Совета Фазиль Новрузов отметил, что целью круглого стола являются расширение коммуникации с субъектами онлайн-медиа, а также предоставление представителям медиа более широкой информации об аудиовизуальных медиа, их регулировании и деятельности Совета. Широко освещая деятельность Совета, в том числе работу, проделанную за последнее время, Фазиль Новрузов отметил, что Аудиовизуальный Совет Азербайджанской Республики на регулярной основе осуществляет мониторинг всех общенациональных вещателей, а мониторинг остальных вещателей осуществляется периодически и на основании жалоб.
Руководитель аппарата добавил, что в 2023 году за ряд нарушений вещателям было вынесено 6 предупреждений, 4 раза вводились санкции о прекращении вещания. Также с начала 2024 года по сегодняшний день 1 раз вводилась санкция о прекращении вещания.
Далее заведующий отделом права и международного сотрудничества Аппарата Совета Неймат Джавадов выступил с обширной презентацией об аудиовизуальных медиа и нормах их регулирования в Азербайджане. Представителям медиа была представлена подробная информация о законодательстве Азербайджанской Республики, международной практике, функциях государства в области медиа, свободе медиа, праве на опровержение, исправление и ответ, а также о субъектах аудиовизуальных медиа и прочих темах.
Заведующий сектором Коммуникаций Совета Талех Гулиев подробно рассказал о буклете “Защита прав детей в аудиовизуальных медиа”, изданном Аудиовизуальным Советом по случаю Международного дня защиты детей. Было отмечено, что тема детей, в частности вопрос защиты детей от вредной информации, является приоритетной в деятельности Аудиовизуального Совета. Совет регулярно проводит мероприятия, в том числе семинары, круглые столы и тренинги по повышению осведомленности субъектов аудиовизуальных медиа.