Azərbaycan nümayəndə heyəti Daşkənddə keçirilən seminarda iştirak edir
Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının sədri İsmət Səttarov, Azərbaycan Respublikası Medianın İnkişafı Agentliyinin icraçı direktoru Əhməd İsmayılov, Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Vüqar Əliyev, həmçinin bir sıra dövlət qurumlarının məsul şəxslərindən ibarət nümayəndə heyəti Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərində təşkil olunan "İnformasiya xidmətləri 2024: milli və beynəlxalq təcrübə" adlı seminarda iştirak edirlər.
Özbəkistanın İnformasiya və Kütləvi Kommunikasiya Agentliyi tərəfindən təşkil olunan tədbirdə Türk Dövlətləri Təşkilatı ölkələrinin müvafiq qurumları arasında səmərəli kommunikasiyanın qurulması, qarşılıqlı informasiya mübadiləsi və dialoqun aparılması əsas mövzulardandır. Türk dövlətləri yalnız iqtisadi və mədəni əlaqələrin möhkəmləndirilməsi istiqamətində deyil, həmçinin informasiya sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsinə maraqlıdır. Buraya, feyk xəbərlərlə və dezinformasiya ilə birgə mübarizə, qurumlar arasında operativ dialoq daxildir. Bu məqsədlə üzv ölkələrin media və dövlət qurumlarının nümayəndələri mütəmadi olaraq Azərbaycan, Türkiyə və Qazaxıstanda keçirilən tədbirlərdə (seminar, treninq, forum və sairə) iştirak edirlər.
Seminarda Azərbaycan Respublikası Medianın İnkişafı Agentliyinin departament müdiri Rasim Bağırov Azərbaycanda KİV-lər, medianın inkişafı tendensiyaları, dövlət qurumları ilə media arasında əlaqələr barədə təqdimatla çıxış etmişdir. Bundan başqa, Türkiyə, Qazaxıstan və Özbəkistanın müvafiq qurumlarının nümayəndələrinin məruzələri dinlənilmişdir. Tədbir may ayının 30-dək davam edəcəkdir.

Делегация Азербайджана принимает участие в семинаре, проходящем в Ташкенте
Делегация в составе председателя Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики Исмета Саттарова, Исполнительного Директора Агентства Развития Медиа Азербайджанской Республики Ахмеда Исмайлова, Председателя Правления Государственного Информационного Агентства Азербайджана Вугара Алиева, а также ответственных лиц ряда государственных структур принимает участие в семинаре на тему "Информационные услуги 2024: национальный и международный опыт", проходящем в столице Узбекистана, Ташкенте.
Основными темами мероприятия, организованного Агентством Информации и Массовых Коммуникаций Узбекистана, являются налаживание эффективной коммуникации, взаимный обмен информацией и ведение диалога между соответствующими структурами стран Организации Тюркских Государств. Тюркские государства заинтересованы не только в укреплении экономических и культурных связей, но и в расширении сотрудничества в информационной сфере. Это включает в себя совместную борьбу с фейковыми новостями и дезинформацией, а также оперативный диалог между структурами. С этой целью представители медиа и государственных структур стран-членов регулярно принимают участие в мероприятиях (семинарах, тренингах, форумах и т.д.), проводимых в Азербайджане, Туркийе и Казахстане.
На семинаре руководитель департамента Агентства Развития Медиа Азербайджанской Республики Расим Багиров выступил с презентацией о медиа, тенденциях развития медиа в Азербайджане и связях между государственными структурами и медиа. Кроме того, были заслушаны доклады представителей соответствующих структур Туркийе, Казахстана и Узбекистана. Мероприятие продлится до 30 мая.