Audiovizual Şura 2024-cü ilin ilk rübü ərzində ümumölkə yerüstü televiziya yayımçılarının proqramlarının janr üzrə statistikasını açıqlamışdır
Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası aparatının Audiovizual proqramların monitorinqi və təhlili şöbəsi tərəfindən 2024-cü ilin birinci rübü ərzində (yanvar, fevral və mart aylarında) ümumölkə yerüstü televiziya kanallarında yayımlanmış proqramların məzmun-janr statistikası hazırlanmışdır.
Statistikaya əsasən, ümumi olaraq açıq ümumölkə yerüstü televiziya yayımında ilin ilk üç ayı ərzində efirdə olmuş proqramların 23,5%-ni informasiya və analitik proqramlar təşkil etmişdir. Sıralamada daha sonra idman proqramları (15,2%), musiqili və əyləncəli formatda proqramlar (13,9%) və reklam məzmunlu materiallar (12%) yer tutur. Mədəni-maarif janrlı proqramların (maarifləndirici, publisistik, tarixi-mədəni və sairə materiallar) payı bütün kanallar üzrə ümumi olaraq 9,4% olmuşdur.
Yerüstü televiziya kanalları üzrə ümumi və hər bir kanal üzrə ayrılıqda statistika ilə əlavə olunmuş slaydlarda tanış olmaq olar.

Аудиовизуальный Совет опубликовал статистику по жанрам программ общенациональных наземных телевизионных вещателей за первый квартал 2024 года
Отдел Мониторинга и анализа аудиовизуальных программ аппарата Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики подготовил контентно-жанровую статистику программ, транслировавшийся на общенациональных наземных телевизионных каналах в течение первого квартала 2024 года (январь, февраль и март месяцы).
Согласно статистике, информационно-аналитические программы составили 23,5% программ, транслировавшийся в бесплатном общенациональном наземном телевизионном вещании в течение первых трех месяцев текущего года. Далее представлены спортивные программы (15,2%), программы музыкального и развлекательного форматов (13,9%) и материалы рекламного содержания (12%). Доля программ культурно-просветительского жанра (просветительские, публицистические, историко-культурные и др. материалы) в целом по всем каналам составила 9,4%.
Общая статистика по каналам наземного телевидения и статистика по каждому каналу в отдельности представлена на прилагаемых слайдах.