12-13 mart tarixlərində Cenevrədə BMT-nin “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında Konvensiya”sının icrasına dair Azərbaycan Hökumətinin məruzəsi təqdim edilmişdir
Bir sıra dövlət orqanlarının rəsmi şəxslərindən ibarət olan nümayəndə heyəti BMT-nin Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları üzrə Komitəsinin Cenevrə şəhərində keçirilən 30-cu sessiyasında iştirak etmişdir.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Anar Kərimovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin tərkibində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının aparat rəhbəri Fazil Novruzov da iştirak etmişdir.
Sessiyada Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Anar Kərimov BMT-nin "Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında Konvensiya"sının icrasına dair Azərbaycan Hökumətinin dövri məruzəsini təqdim etmişdir. Daha sonra Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları üzrə BMT Komitəsinin üzvləri tərəfindən verilən suallar da cavablandırılmışdır.
Audiovizual mediada əlilliyi olan şəxslərə aid məsələlərin işıqlandırılması ilə bağlı suallara cavab verən Audiovizual Şuranın aparat rəhbəri Fazil Novruzov Azərbaycanda televiziya yayımında son illər bu sahə ilə bağlı yenilikləri diqqətə çatdırmış, iki ümümölkə televiziya kanalında yayımlanan bəzi xəbər buraxılışlarının işarət dili tərcüməsinin müşayiəti ilə təqdim olunduğunu, bir çox televiziya kanallarının əsas xəbər buraxılışlarının qaçan sətir xəbərləri ilə müşayiət olunmasını, son 1 ildə Azərbaycan televiziya kanallarında əlilliyi olan şəxslərin problemlərinə həsr olunmuş 100-dən çox süjet, reportaj və ya proqramın yayımlandığını, bəzi televiziya kanallarında bu mövzuya həsr olunan və mütəmadi efirdə olan proqramların mövcudluğunu qeyd etmişdir.

12-13 марта в Женеве был представлен доклад правительства Азербайджана о выполнении “Конвенции ООН о правах граждан с ограниченными возможностями”
Делегация в составе должностных лиц ряда государственных органов приняла участие в 30-й сессии Комитета ООН по правам граждан с ограниченными возможностями, проходившей в Женеве.
В составе делегации, возглавляемой заместителем министра труда и социальной защиты населения Анаром Керимовым, также принял участие руководитель аппарата Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики Фазиль Новрузов.
На заседании заместитель министра труда и социальной защиты населения Анар Керимов представил периодический доклад правительства Азербайджана о выполнении Конвенции ООН о правах граждан с ограниченными возможностями. Затем были даны ответы на вопросы, заданные членами Комитета ООН по правам граждан с ограниченными возможностями.
Руководитель аппарата Аудиовизуального Совета Фазиль Новрузов, отвечая на вопросы, связанные с освещением в аудиовизуальных медиа проблем, касающихся лиц с ограниченными возможностями, отметил нововведения в этой области, произошедшие за последние годы в телевизионном вещании Азербайджана, а также  указал, что некоторые выпуски новостей, транслируемые на двух общенациональных телевизионных каналах, представлены с сурдопереводом, основные выпуски новостей многих телевизионных каналов сопровождаются бегущей строкой, подчеркнул, что за последний год на азербайджанских телевизионных каналах было показано более 100 сюжетов, репортажей или программ, посвященных проблемам граждан с ограниченными возможностями, а на некоторых телевизионных каналах есть регулярно выходящие в эфир программы, посвященные этой теме.