01 fevral 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının onlayn iclası keçirilmiş və "Baku TV" kanalının efirində yayımlanan, sonradan həmin kanalın veb-saytında və sosial şəbəkə platformalarında yerləşdirilən, habelə digər onlayn media subyektlərinin saytlarında yayımlanaraq geniş rezonans doğuran "Arzunun vaxtı" proqramının 29 yanvar 2024-cü il tarixli buraxılışnda yer alan mövzu müzakirə olunmuşdur. Həmin proqram 16 yaşlı yeniyetmə qız və 32 yaşlı fiziki əlilliyi olduğu bildirilən gəncin evlənməsinə həsr olunmuş, onlardan müsahibə alınmışdır. Məlum olmuşdur ki, həmin yeniyetmə qız və gənc oğlan artıq bir neçə müddətdir ki, öz istəkləri ilə birgə ər-arvad münasibətlərində yaşayır və yaxın zamanlarda (qızın 17 yaşı tamam olanda) nikah bağlamalarını nəzərdə tuturlar.
Proqram zamanı onun aparıcısının bir neçə dəfə 18 yaşına çatmamış şəxsin qeyri-nikah əlaqələrində olaraq digər şəxslə birgə yaşama faktını pisləyən mesajlar verməsinə baxmayaraq, verilən suallar, həmin suallara cavablar, bu əməli etmiş şəxslər üçün yardım toplanması kampaniyasının keçirilməsi halı, əslində erkən nikahın əks-təbliği üçün nəzərdə tutulan proqramı faktiki olaraq həmin erkən nikahın təbliğinə yol açan vasitəyə çevirmişdir.
Audiovizual Şuranın mütəxəssislərinin apardıqları monitorinqlər və tərtib olunmuş hüquqi rəyə əsaslanaraq bildiririk ki, qeyd olunmuş fakt, yəni, müsahibə zamanı aparıcı və müsahiblər arasında dialoqda səsləndirilən fikirlər "Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında" Qanunun 4.2.2-ci maddəsində öz əksini tapmış "cəmiyyət əleyhinə və hüquqazidd hərəkətləri, o cümlədən cinayətləri təbliğ edən informasiya", eyni zamanda həmin Qanunun 4.2.4-cü maddəsində nəzərdə tutulmuş "ailə institutunu nüfuzdan salan informasiya" olmaqla uşaqlar arasında dovriyyəsi qadağan edilən informasiyaya aid oluna bilər. "Media haqqında" Qanunun 14.1.15-ci bəndinə əsasən, mediada dərc olunan və ya yayımlanan informasiyada "Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununda nəzərdə tutulmuş tələblərə əməl edilməlidir. Bu səbəbdən yuxarıda qeyd olunan müsahibə eyni zamanda bu müddəanın da pozulması və nəticə olaraq inzibati xəta kimi təfsir oluna bilər.
Audiovizual Şuranın üzvləri müzakirələr aparmış və ümumi mövqe o olmuşdur ki, proqramda işıqlandırılan hadisə və mövzu birtərəfli və natamam şərh olunmuş, bir sıra qanunvericilik tələbləri pozulmuşdur. "Baku TV" kanalının efirində belə halın ilk dəfə baş verməsini nəzərə alaraq Audiovizual Şuranın üzvləri yayımçıya yalnız xəbərdarlıq edilməsini dəstəkləmiş, ümumən bütün media nümayəndələrinə belə həssas hadisələrin müzakirəsi zamanı daha peşəkar olmalarını, müvafiq dövlət qurumları ilə kommunikasiya yaradaraq hadisənin daha dolğun işıqlandırmalarını, ümumən qanunvericiliyin tələblərini və ümumi qəbul olunmuş ictimai normaları əsas tutmalarını tövsiyə etmişlər.

Аудиовизуальный Совет сделал заявление по поводу программы, транслировавшийся в эфире канала "Baku TV".
01 февраля 2024 года состоялось онлайн заседание Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики, в ходе которого обсуждался выпуск программы "Arzunun vaxtı" (“Время Арзу”) от 29 января 2024 года, транслировавшийся в эфире телевизионного канала "Baku TV", а затем был размещен на веб-сайте канала, в социальных сетях, а также на веб-сайтах других онлайн-медиа субъектов и вызвал широкий резонанс. В программе было показано интервью с 16-летней девушкой, которая вышла замуж за 32-летнего мужчину с ограниченными возможностями. Стало известно, что девочка-подросток и молодой человек уже некоторое время по собственному желанию живут в отношениях мужа и жены и планируют пожениться в ближайшем будущем (когда девочке исполнится 17 лет).
Несмотря на то, что во время программы ее ведущий несколько раз делал заявления, осуждающие факт сожительства лица, не достигшего 18-летнего возраста, с другим лицом во внебрачных отношениях, задаваемые вопросы, ответы на эти вопросы, а также проведение кампании по сбору средств для лиц, совершивших этот поступок, фактически превратили программу, предназначенную для противодействия раннему браку, в средство пропаганды таких ранних браков.
На основании мониторинга, проведенного специалистами Аудиовизуального Совета, и составленного правового заключения сообщаем, что указанный факт, то есть высказывания, имевшие место в диалоге ведущего и интервьюируемых, могут быть квалифицированы как информация запрещенной к распространению среди детей, будучи, "информацией, пропагандирующей антиобщественные и противоправные действия, в том числе преступления", что отражено в статье 4.2.2 Закона "О Защите детей от вредоносной информации", одновременно, "информацией, дискредитирующей институт семьи" что отражено в статье 4.2.4 этого же Закона. Согласно статье 14.1.15 Закона "О Медиа", информация, публикуемая или транслируемая в средствах массовой информации, должна соответствовать требованиям, предусмотренным Законом Азербайджанской Республики "О Защите детей от вредной информации". По этой причине вышеупомянутое интервью может быть истолковано как нарушение данного положения и, как следствие, являться административным правонарушением.
Члены Аудиовизуального Совета провели обсуждения, и общая позиция заключалась в том, что событие и тема, освещаемые в программе, были изложены односторонне и неполно, имело место нарушение ряда требований законодательства. Учитывая, что в эфире канала "Baku TV" такое событие произошло впервые, члены Аудиовизуального Совета поддержали только вынесение вещателю предупреждения. В целом всем представителям медиа рекомендовано быть более профессиональными при обсуждении столь деликатных тем, более полно освещать событие, создавая коммуникацию с соответствующими государственными структурами, придерживаться требований законодательства и общепринятых общественных норм.