23 yanvar 2024-cü il tarixdə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının iclası keçirilmişdir. İclasda iki məsələ müzakirəyə çıxarılmışdır.
İlk olaraq, FM radio yayımının aparılması üçün ölkə ərazisində boş olan və istifadəyə yararlı radiotezliklər barədə Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin Dövlət Radiotezliklər İdarəsindən alınmış məlumatlar nəzərdən keçirilmiş və bu məlumatlar əsasında yeni lisenziya əsasında ümumölkə yerüstü radio yayımı fəaliyyətinin aparılmasının mümkünlüyü müzakirə olunmuşdur. Müzakirələrdən sonra Audiovizual Şura ümumölkə yerüstü radio yayımçısı lisenziyasının verilməsi üçün müsabiqənin elan olunması barədə qərar qəbul etmişdir. Müsabiqə ilə bağlı şərtlər Audiovizual Şuranın rəsmi veb-saytında yerləşdiriləcək və ölkənin rəsmi qəzetində dərc olunacaqdır.
İclasda, həmçinin, Qubadlı rayonu ərazisində yayım infrastrukturunun yenilənməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin Dövlət Radiotezliklər İdarəsindən və "Radio Televiziya Yayımı və Peyk Rabitəsi" İstehsalat Birliyindən alınan məlumatlara əsaslanaraq həmin ərazidə açıq (ödənişsiz) rəqəmsal yerüstü televiziya yayımının və analoq FM yayımının genişləndirilməsi məsələsi müzakirə olunmuşdur. Bu kontekstdə, "Azərbaycan Radiosu" və "İctimai Radio"nun həmin ərazidə yayımının təmin olunması ilə bağlı müvafiq olaraq "Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri" QSC-dən və "İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti"ndən Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasına daxil olmuş məktublara da baxılmışdır. Alınmış Qərara əsasən Qubadlı rayonu ərazisində yerləşən "Balasoltanlı" RTYS-dan 43-cü TV yayım kanalı açıq (ödənişsiz) rəqəmsal yerüstü televiziya yayımının aparılması üçün "Radio Televiziya Yayımı və Peyk Rabitəsi" İstehsalat Birliyinin istifadəsinə ayrılmışdır. Həmçinin, həmin stansiyadan 89.5 MHs radiotezliyi "Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri" QSC-nin və 96.9 MHs radiotezliyi "İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti"nin istifadəsinə ayrılmışdır.

Состоялось первое заседание Аудиовизуального Совета в 2024 году
23 января 2024 года состоялось заседание Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики. На заседании были вынесены на обсуждение два вопроса.
Вначале были рассмотрены данные, полученные от Государственного Управления Радиочастот Министерства Цифрового Развития и Транспорта Азербайджанской Республики, о свободных и пригодных к использованию радиочастотах на территории страны, для осуществления FM-радиовещания. Далее, на основе этих данных была обсуждена возможность осуществления общенациональной наземной радиовещательной деятельности на основе новой лицензии. После обсуждения Аудиовизуальный Совет принял решение об объявлении конкурса на выдачу лицензии общенационального наземного радиовещателя. Условия конкурса будут размещены на официальном сайте Аудиовизуального Совета и опубликованы в официальной газете страны.
На заседании, также, обсуждался вопрос о расширении открытого (бесплатного) цифрового наземного телевизионного вещания и аналогового FM-вещания на территории Губадлинского района, на основании информации об обновлении инфраструктуры вещания в этом районе, полученной от Государственного Управления Радиочастот и ПО "Радио-Телевизионное Вещание и Спутниковая Связь" Министерства Цифрового Развития и Транспорта Азербайджанской Республики. В этом контексте, были рассмотрены письма, поступившие в Аудиовизуальный Совет Азербайджанской Республики от ЗАО "Азербайджанское Телевидение и Радиовещание" и Общественной Телерадиовещательной Компании в связи обеспечением вещания "Азербайджанского радио" и "Общественного радио" на данной территории. На основании принятого решения 43-й канал ТВ вещания от РТВС "Баласолтанлы", расположенной на территории Губадлинского района, выделен в пользование оператора инфраструктуры - ПО "Радио-Телевизионное Вещание и Спутниковая Связь" для осуществления открытого (бесплатного) цифрового наземного телевизионного вещания. Также радиочастота 89,5 МГц от этой станции была выделена в пользование ЗАО "Азербайджанское Телевидение и Радиовещание", а радиочастота 96,9 МГц – Общественной Телерадиовещательной Компании.