Bərabər seçkiqabağı təşviqat imkanları və media subyektlərinin seçkilərdə fəaliyyətinin əsaslarına dair görüş keçirilmişdir
11 yanvar 2024-cü il tarixində Mərkəzi Seçki Komissiyası, Medianın İnkişafı Agentliyi, Audiovizual Şura və Mətbuat Şurasının birgə təşkilatçılığı bərabər seçkiqabağı təşviqat imkanları və media subyektlərinin seçkilərdə fəaliyyətinin əsasları mövzusunda görüş keçirilmişdir. Görüşün məqsədi media subyektlərinin Prezident seçkilərindəki sərbəst fəaliyyətinin daha da təkmilləşdirilməsi və məlumatlılıq səviyyəsinin yüksəldilməsi olmuşdur. .
Tədbir Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Məzahir Pənahov, Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov, Audiovizual Şuranın sədri İsmət Səttarov və Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcidin açılış nitqləri ilə başlamışdır.
Sonra Mərkəzi Seçki Komissiyasının üzvləri "Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərində seçkiqabağı təşviqata dair ümumi tələblər, seçkiqabağı təşviqat subyektləri, onların hüquq və vəzifələri", "Ödənişli və ödənişsiz əsaslarla aparılan seçkiqabağı təşviqat prosesində media subyektlərinin rol və vəzifələri" mövzularında çıxış etmişlər. Təqdimatlar zamanı görüş iştirakçılarına seçki prosesinin ictimailəşdirilməsi, aşkarlığın və şəffaflığın təmin olunması, eləcə də seçkiqabağı təşviqat mərhələsində və səsvermə günü medianın rol və vəzifələri barədə də ətraflı məlumat verilmişdir.
Aparıcı media subyektlərinin rəhbərlərinin və nümayəndələrinin iştirak etdiyi görüş mövzu ətrafında fikir mübadiləsi və sual doğuran məsələlərin müzakirəsi ilə davam etmişdir.

A meeting was held on the possibilities of equal election campaigning and the role of media entities during elections
On January 11, 2024 a meeting dedicated to equal election campaigning and the role of media entities in the presidential election, was held by joint organization of the Central Election Commission, the Media Development Agency, the Audiovisual Council and the Press Council. The objective of the meeting was to enhance the free functioning of media and raise awareness.
The event started with the opening speeches of Mazahir Panahov, the Chairman of the Central Election Commission, Ahmed Ismayilov, Executive Director of the Media Development Agency, Ismat Sattarov, the Chair of the Audiovisual Council and Rashad Majid, the Chair of the Press Council.
Then the members of the Central Election Commission spoke on the topics of "General requirements for pre-election campaigning in the presidential election of the Republic of Azerbaijan, pre-election campaign entities, their rights and duties" and "Role and duties of media entities in the paid and free pre-election campaigning process". During the presentations, detailed information was provided to the participants on the coverage of the electoral process, ensuring transparency, and the role and tasks of the media during the pre-election campaign and on the voting day.
The meeting, attended by the heads and representatives of leading media entities, continued with an exchange of views and discussion of issues requiring clarification.