Audiovizual media subyektlərinin texniki heyəti üçün Türkiyədən olan mütəxəssislərin iştirakı ilə təlimlər keçirilir
18 dekabr 2023-cü il tarixindən etibarən Medianın İnkişafı Agentliyi, Audiovizual Şura və ADA Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə audiovizual media subyektlərinin texniki heyəti üçün iki moduldan ibarət təlimlər keçirilir.
"Televiziyada işıq və kameranın istifadəsi" modulu çərçivəsində keçirilən ilk təlimdə filmlər, teleseriallar, sənədli filmlər, xəbərlər, idman və musiqili-əyləncəli proqramlarda işıqçı kimi fəaliyyət göstərmiş, hal-hazırda isə Daxili İstehsalat İdarəsinin İşıq Xidmətində işıqlandırma üzrə dizayner və icraçı vəzifəsində çalışan Cengiz Çifci işıq və onun xüsusiyyətləri, işıqdan düzgün istifadə və onun əhəmiyyəti, işıqlandırmada texniki və bədii tələblər, işıq filtrləri və aksesuarları haqqında təlim keçir.
Modul çərçivəsində ikinci təlimi aparan Zafer Sevener müxtəlif festivallarda bir sıra sənədli filmlərin prodüser və quruluşçu rejissoru kimi mükafatlara layiq görülmüşdür və hazırda TRT-də baş operator vəzifəsində fəaliyyət göstərir. O, televiziyada işıq və kamera, kameranın əsas hissələri, linzalar, şəkilə effektlər, kamera hərəkətləri və onlar üçün istifadə olunan alətlər, əsas çəkiliş tərzləri, çərçivə qaydaları və kompozisiyadan təlim keçir.
20 dekabradək davam edəcək təlimin əsas məqsədi müxtəlif modullar üzrə televiziyada çalışan texniki komandaların yeni sistemlər və iş axınları, texnologiyalar və onların istifadə təlimatları, eyni zamanda dinamik mühitdə uğurlu komanda işinin qurulması ilə bağlı həm nəzəri, həm də təcrübi bilik qazanmalarını təmin etməkdir.

Trainings for audiovisual media technicians have been organized with the participation of experts from Turkiye
Since December 18, 2023 two-module trainings for technical personnel of audiovisual media entities are being held with the joint organization of the Media Development Agency, the Audiovisual Council and the ADA University.
Chengiz Chifchi, a lighting designer and manager of the Lighting Service of the Internal Production Department, who has worked as a lighting technician on films, TV series, documentaries, news, sports, music and entertainment programs, conducted the first training on light and its characteristics, the correct use of light, technical and artistic lighting requirements, light filters and accessories as part of the "Use of Light and Camera on Television" module.
Zafer Sevener, a chief cameraman of TRT who has won awards at various festivals as a producer and director of photography for a number of documentaries, conducted the second training session in television lighting and camera, basic camera parts, lenses, image effects, camera movements and tools, basic shooting techniques, framing rules and composition.
The main goal of the training, which will run until 20 December, is to ensure that technical teams working on different television modules acquire both theoretical and practical knowledge of new systems and workflows, technologies and their use, as well as how to build successful teamwork in a dynamic environment.