Audiovizual media subyektlərinin texniki heyəti üçün Türkiyədən olan mütəxəssislərin iştirakı ilə təlimlər keçirilir
18 dekabr 2023-cü il tarixindən etibarən Medianın İnkişafı Agentliyi, Audiovizual Şura və ADA Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə audiovizual media subyektlərinin texniki heyəti üçün iki moduldan ibarət təlimlər keçirilir.
"Televiziyada işıq və kameranın istifadəsi" modulu çərçivəsində keçirilən ilk təlimdə filmlər, teleseriallar, sənədli filmlər, xəbərlər, idman və musiqili-əyləncəli proqramlarda işıqçı kimi fəaliyyət göstərmiş, hal-hazırda isə Daxili İstehsalat İdarəsinin İşıq Xidmətində işıqlandırma üzrə dizayner və icraçı vəzifəsində çalışan Cengiz Çifci işıq və onun xüsusiyyətləri, işıqdan düzgün istifadə və onun əhəmiyyəti, işıqlandırmada texniki və bədii tələblər, işıq filtrləri və aksesuarları haqqında təlim keçir.
Modul çərçivəsində ikinci təlimi aparan Zafer Sevener müxtəlif festivallarda bir sıra sənədli filmlərin prodüser və quruluşçu rejissoru kimi mükafatlara layiq görülmüşdür və hazırda TRT-də baş operator vəzifəsində fəaliyyət göstərir. O, televiziyada işıq və kamera, kameranın əsas hissələri, linzalar, şəkilə effektlər, kamera hərəkətləri və onlar üçün istifadə olunan alətlər, əsas çəkiliş tərzləri, çərçivə qaydaları və kompozisiyadan təlim keçir.
20 dekabradək davam edəcək təlimin əsas məqsədi müxtəlif modullar üzrə televiziyada çalışan texniki komandaların yeni sistemlər və iş axınları, texnologiyalar və onların istifadə təlimatları, eyni zamanda dinamik mühitdə uğurlu komanda işinin qurulması ilə bağlı həm nəzəri, həm də təcrübi bilik qazanmalarını təmin etməkdir.

Для технического персонала аудиовизуальных медиа проводятся тренинги с участием специалистов из Туркийе
С 18 декабря 2023 года при совместной организации Агентства Развития Медиа, Аудиовизуального Совета и Университета АДА проводятся двухмодульные тренинги для технического персонала аудиовизуальных медиа субъектов.
Ченгиз Чифчи, проработавший осветителем в фильмах, телесериалах, документальных фильмах, новостных, спортивных и музыкально-развлекательных программах, а в настоящее время являющийся дизайнером по освещению и исполнителем в Службе Освещения Управления Внутреннего Производства, в рамках модуля "Использование света и камеры на телевидении" провел первый тренинг об освещении и его свойствах, правильном использовании света и его значении, технических и художественных требованиях к освещению, светофильтрах и аксессуарах.
Второй тренинг в рамках модуля провёл главный оператор TRT Зафер Севенер, который удостоен ряда наград на различных фестивалях в качестве продюсера и режиссера-постановщика документальных фильмов. Он провёл тренинг по освещению и камере на телевидении, основным частям камеры, объективам, эффектам изображения, движениям камеры и инструментам, и используемым для них инструментам, основным приемам съемки, правилам кадрирования и композиции.
Основная цель тренинга, который продлится до 20 декабря, это обеспечить, чтобы технические команды, работающие на телевидении над различными модулями, получили как теоретические, так и практические знания о новых системах и рабочих процессах, технологиях и инструкциях по их использованию, а также о том, как построить успешную командную работу в динамичной среде.