Audiovizual Şurada televiziya redaksiyalarının əməkdaşları üçün təlim-seminar keçirilmişdir
14 dekabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası və Azərbaycan Respublikası Narkomanlığa və Narkotik Vasitələrin Qanunsuz Dövriyyəsinə Qarşı Mübarizə üzrə Dövlət Komissiyasının İşçi Qrupunun birgə təşkil etdiyi "Narkomanlıq və onun fəsadları barədə mediada daha dolğun məlumatların, müəllif yazılarının hazırlanması məqsədilə narkomanlığın spesifik cəhətləri ilə bağlı televiziya jurnalistləri üçün təlim" keçirilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Audiovizual Şuranın aparat rəhbəri Fazil Novruzov bəşəriyyətin ən böyük  bəlasına qarşı mübarizədə media sahəsinin üzərinə də mühüm məsuliyyət düşdüyünü və bu baxımından belə tədbirlərin keçirilməsinin önəmindən danışmışdır. O bildirmişdir ki, bu istiqamətdə görülən tədbirlərin gücləndirilməsi və koordinasiyası məqsədi ilə yaradılmış Azərbaycan Respublikası Narkomanlığa və Narkotik Vasitələrin Qanunsuz Dövriyyəsinə Qarşı Mübarizə üzrə Dövlət Komissiyasının İşçi Qrupu ilə Audiovizual Şuranın, habelə medianın əlaqəli fəaliyyəti xüsusi qeyd olunmalıdır.
Narkomanlığa və Narkotik Vasitələrin Qanunsuz Dövriyyəsinə Qarşı Mübarizə üzrə Dövlət Komissiyasının İşçi Qrupunun sektor müdiri Raqif Allahverdiyev işçi qrupun fəaliyyətindən və media ilə sıx təmaslardan, mediada bu mövzuların işıqlandırılmasının həssas məsələlərindən söz açmış, belə maarifləndirmə tədbirlərinin müntəzəm təşkil olunduğunu və əhəmiyyətini vurğulamışdır.
Daha sonra Daxili İşlər Nazirliyinin Baş Narkotiklərlə Mübarizə İdarəsinin Təhqiqat qrupunun rəhbəri Nəcəf Aydınoğlu, Səhiyyə Nazirliyi Respublika Narkoloji Mərkəzinin psixoloqu Ramin Allahverdiyev, İşçi qrupun nümayəndəsi Şahin İsmayılov təlim mövzuları ilə çıxış etmişlər. Onlar narkomaniya, onun fəsadları, gətirdiyi faciələr, yeniyetmə və gənclərin  zərərli vərdişlərdən qorunması və bu istiqamətdə ölkədə həyata keçirilən işlərdən danışmışlar. Media nümayəndələrinə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərənacamına əsasən "Narkotik vasitələrin, psixotrop maddələrin və onların prekursorlarının qanunsuz dövriyyəsinə və narkomanlığa qarşı mübarizəyə dair 2019-2024-cü illər üçün Dövlət Proqramı"nın əsas məqsədləri haqqında ətraflı məlumat verilmiş, ölkəmizdə "ağ ölüm"ə qarşı mübarizənin gücləndirilməsi üçün antinarkotik təbliğatın, maarifləndirici tədbirlərin əhəmiyyəti  barədə də söhbət açılmışdır.

В Аудиовизуальном Совете состоялся тренинг-семинар для сотрудников телевизионных каналов
14 декабря 2023 года состоялся "Тренинг для телевизионных журналистов по конкретным аспектам наркомании с целью подготовки более полной информации в медиа и авторских проектов о наркомании и ее последствиях", организованный Аудиовизуальным Советом Азербайджанской Республики совместно с рабочей группой Государственной Комиссии Азербайджанской Республики по Борьбе с Наркоманией и Незаконным Оборотом Наркотических Средств.
Открывая мероприятие вступительным словом, руководитель аппарата Аудиовизуального Совета Фазиль Новрузов отметил, что на средствах медиа также лежит большая ответственность в борьбе с величайшим бичом человечества, и в этом плане подчеркнул важность проведения подобных мероприятий. Он заявил, что следует особо отметить соответствующую деятельность Рабочей Группы Государственной Комиссии по Борьбе с Наркоманией и Незаконным Оборотом Наркотических Средств, созданной с целью усиления и координации, принимаемых в этом направлении мер, а также Аудиовизуального Совета и медиа.
Заведующий сектором Рабочей Группы Государственной Комиссии по Борьбе с Наркоманией и Незаконным Оборотом Наркотических Средств Рагиф Аллахвердиев рассказал о деятельности рабочей группы и тесных контактах с медиа, деликатных вопросах освещения этих тем в медиа, а также подчеркнул важность и значимость регулярной организации таких просветительских мероприятий.
Далее по темам тренинга выступили руководитель следственной группы Главного Управления по Борьбе с Наркотиками МВД Наджаф Айдыноглу, психолог Республиканского Наркологического Центра Министерства Здравоохранения Рамин Аллахвердиев, а также представитель рабочей группы Шахин Исмаилов. Они говорили о наркомании, ее последствиях, трагедиях, которые она собой несет, о защите подростков и молодежи от вредных привычек и о работе, проводимой в стране в этом направлении. Представителям медиа была предоставлена подробная информация об основных целях "Государственной программы по борьбе с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров на 2019-2024 годы" удтвержденным Распоряженим Президента Азербайджанской Республики, а также был поднят вопрос важности антинаркотической пропаганды, просветительских мероприятий для усиления борьбы с "белой смертью" в нашей стране.