Kişinyov şəhərində Avropa Şurasının Regional Forumu keçirilmişdir.
6-7 dekabr 2023-cü il tarixlərində Moldovanın Kişinyov şəhərində Avropa Şurasının İnformasiya Cəmiyyəti Departamenti tərəfindən “Hekayənin formalaşdırılması: müharibə zamanı ifadə azadlığı” mövzusunda regional forum təşkil olunmuşdur.
Forumun məqsədi Azərbaycan, Ermənistan, Gürcüstan, Moldova və Ukraynadan olan media nümayəndələri, media tənzimləyiciləri, media inkişaf agentlikləri və media təşkilatlarını bir araya gətirərərək medianın tənzimlənməsinə dair islahatlar, mediada dezinformasiyaya qarşı mübarizə və regional jurnalistlərin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi ilə bağlı müzakirələrin aparılması olmuşdur.
Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının aparat rəhbəri Fazil Novruzov və Medianın İnkişafı Agentliyinin Beynəlxalq əlaqələr işçi qrupunun rəhbəri Rasim Bağırov forumda iştirak etmişlər. “Dezinformasiyaya qarşı mübarizə: dövlətlər dezinformasiyanı necə həll edir və tənzimləyir?” adlı panel sessiyada Audiovizual Şuranın aparat rəhbəri çıxış etmiş, Azərbaycanın son illər, xüsusən 2-ci Qarabağ müharibəsi dövründə, ondan sonrakı post-müharibə mərhələsi zamanı, həyata keçirilən antiterror tədbirlərinin gedişində ölkəmizin qarşılaşdığı dezinformasiya və saxta xəbər hücumlarından, onlara qarşı həyata keçirilmiş tədbirlərdən, bu sahədə Medianın İnkişafı Agentliyi və Audiovizual Şuranın fəaliyyətindən bəhs etmişdir. Ölkənin informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunmasında vətəndaşların, o cümlədən, media subyektlərinin (redaksiyalarının) nümayənədlərinin, jurnalistlərin, vətəndaş cəmiyyəti təmsilçilərinin media savadlılığının inkişaf etdirilməsinin zəruriliyi, bu istiqamətdə son illər aparılan fəaliyyətin əhəmiyyəti vurğulanmışdır.

В Кишиневе состоялся Региональный Форум Совета Европы
6-7 декабря 2023 года в столице Молдовы, в городе Кишинев, состоялся региональный форум на тему "Формирование истории: свобода выражения мнений во время войны", организованный Департаментом по вопросам информационного общества Совета Европы.
Целью форума было собрать вместе представителей медиа, медиа регуляторов, агентств развития медиа и медиаорганизаций из Азербайджана, Армении, Грузии, Молдовы и Украины для проведения дискуссий касательно реформ регулирования медиа, борьбы с дезинформацией в медиа и обеспечения безопасности региональных журналистов. В работе форума приняли участие руководитель аппарата Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики Фазиль Новрузов и руководитель рабочей группы по международным связям Агентства Развития Медиа Расим Багиров.
На панельной сессии "Борьба с дезинформацией: как государства решают и регулируют дезинформацию?" выступил руководитель аппарата Аудиовизуального Совета, рассказал о дезинформации и фейковых новостных атаках, с которыми Азербайджан столкнулся в последние годы, особенно во время 2-й Карабахской войны, на послевоенном этапе, в ходе проводимых антитеррористических мероприятий, о предпринятых против этого мерах, а также о деятельности в этом направлении Агентства по Развитию Медиа и Аудиовизуального Совета.
Была подчеркнута необходимость развития медиаграмотности граждан, в том числе представителей медиа-субъектов, журналистов, представителей гражданского общества, в обеспечении информационной безопасности страны, а также важность мероприятий, проводимых в этом направлении в последние годы.