Mingəçevirdə "Audiovizual mediada ictimai maraqların qorunması" mövzusunda dəyirmi masa təşkil olunmuşdur.
1 dekabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının təşkilatçılığı ilə Mingəçevir şəhərində "Audiovizual mediada ictimai maraqların qorunması" mövzusunda dəyirmi masa keçirilmişdir. Görüşdə Audiovizual Şuranın, Mingəçevir Şəhər İcra Hakimiyyətinin, Medianın İnkişafı Agentliyinin nümayəndələri, bir sıra qeyri-hökumət təşkilatlarının təmsilçiləri, həmçinin regional audiovizual media subyektlərinin məsul şəxsləri iştirak etmişlər. Görüşün təşkil olunmasında məqsəd audiovizual yayımda qanunvericiliyin tələblərinə riayət olunması, bu sahədə mövcud olan nöqsanların aradan qaldırılması istiqamətində regional yayımçıları maarifləndirmək, bununla da audiovizual mediada ictimai maraqların qorunması işinə töhfə verməkdir.
Dəyirmi masa iştirakçılarını salamlayan Audiovizual Şura sədrinin köməkçisi Haşim Əliməmmədzadə regional medianın inkişafının vacibliyindən, regional yayımçıların öz fəaliyyətlərində ictimai maraqların qorunması məsələsini diqqətdə saxlamasının əhəmiyyətindən, bu məqsədlə Audiovizual Şuranın həyata keçirdiyi fəaliyyətdən danışmışdır.
Görüşdə Mingəçevir Şəhər İcra Hakimiyyətinin baş məsləhətçisi Azər Hüseynov hər bir sahədə olduğu kimi, audiovizual media sahəsində də maarifləndirmə işlərinin əhəmiyyətindən danışmış, Mingəçevirdə belə tədbirin keçirilməsinə görə Audiovizual Şuraya təşəkkür etmişdir.
Daha sonra Audiovizual Şuranın hüquq xidmətinin əməkdaşları Ayxan Sadıqlı və Kamran Əliyev "Audiovizual mediada ictimai maraqların qorunması" mövzusunda maarifləndirici  təqdimatla çıxış etmişlər.
Medianın İnkişafı Agentliyinin nümayəndəsi Səbinə Seyidova audiovizual mediada ictimai maraqların qorunması sahəsində əsas diqqətin dezinformasiya ilə mübarizəyə yönəldilməsinin vacibliyini vurğulamış, media subyektlərinin sağlam mühitdə fəaliyyətinin təmin olunmasının zəruriliyini qeyd etmişdir.
QHT nümayəndələri mediada ictimai maraqlar, uşaq hüquqlarının müdafiəsi və digər sosial-ictimai əhəmiyyət kəsb edən mövzulara toxunmuşlar.
Görüşdə iştirak edən regional televiziya və radio yayımçılarının nümayəndələri bu sahədə qarşılaşdıqları çətinliklərdən danışmış, media savadlılığının və bu istiqamətdə keçirilən tədbirlərin əhəmiyyətini vurğulamışlar. Qarşılıqlı fikir mübadiləsi və müzakirə formatında keçən görüşün sonunda Audiovizual Şuranın nümayənədləri yayım zamanı ictimai maraqların qorunması və qanunvericiliyə əməl olunması istiqamətində yayımçıları maraqlandıran sualları cavablandırmışlar.

В Мингячевире состоялся круглый стол на тему "Защита общественных интересов в аудиовизуальных медиа"
1 декабря 2023 года в городе Мингячевир состоялся круглый стол на тему "Защита общественных интересов в аудиовизуальных медиа", организованный Аудиовизуальным Советом Азербайджанской Республики. Во встрече приняли участие представители Аудиовизуального Совета, Исполнительной Власти города Мингячевир, Агентства Развития Медиа, представители ряда неправительственных организаций, а также ответственные лица региональных аудиовизуальных медиа субъектов.
Целью организации встречи является просвещение региональных вещателей в направлении соблюдения требований законодательства в области аудиовизуального вещания, устранение имеющихся в этой сфере недостатков, тем самым содействие  работе, направленной на защиту общественных интересов в аудиовизуальных медиа.
Помощник председателя Аудиовизуального Совета Гашим Алимамадзаде в своей приветственной речи рассказал о важности развития региональных медиа, о значимости сохранения в своей деятельности внимания к вопросу защиты общественных интересов, а также о деятельности, осуществляемой с этой целью Аудиовизуальным Советом.
На встрече главный советник Мингячевирской Городской Исполнительной Власти Азер Гусейнов подчеркнул важность просветительской работы в области аудиовизуальных медиа, а также выразил благодарность Аудиовизуальному Совету за проведение такого мероприятия в городе Мингячевир. Затем сотрудники юридической службы Аудиовизуального Совета Айхан Садыглы и Камран Алиев выступили с презентацией, на тему "Защита общественных интересов в аудиовизуальных медиа", носящей просветительский характер.
Представитель Агентства Развития Медиа Сабина Сеидова подчеркнула важность сосредоточения внимания на борьбе с дезинформацией в сфере защиты общественных интересов в аудиовизуальных СМИ, а также отметила необходимость обеспечения деятельности медиа субъектов в здоровой среде.
Представители НПО затронули такие темы, как  общественные интересы в медиа, защита прав детей и прочие социально значимые темы.
Присутствовавшие на встрече представители региональных телевизионных и радиовещательных компаний поведали о трудностях, с которыми они сталкиваются в этой сфере, отметили важность медиаграмотности и проводимых в этом направлении мероприятий. В завершение встречи, прошедшей в формате взаимного обмена мнениями и обсуждения, представители Аудиовизуального Совета ответили на вопросы, представляющие интерес для вещателей относительно защиты общественных интересов и соблюдения законодательства во время вещания.