Mingəçevirdə "Audiovizual mediada ictimai maraqların qorunması" mövzusunda dəyirmi masa təşkil olunmuşdur.
1 dekabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının təşkilatçılığı ilə Mingəçevir şəhərində "Audiovizual mediada ictimai maraqların qorunması" mövzusunda dəyirmi masa keçirilmişdir. Görüşdə Audiovizual Şuranın, Mingəçevir Şəhər İcra Hakimiyyətinin, Medianın İnkişafı Agentliyinin nümayəndələri, bir sıra qeyri-hökumət təşkilatlarının təmsilçiləri, həmçinin regional audiovizual media subyektlərinin məsul şəxsləri iştirak etmişlər. Görüşün təşkil olunmasında məqsəd audiovizual yayımda qanunvericiliyin tələblərinə riayət olunması, bu sahədə mövcud olan nöqsanların aradan qaldırılması istiqamətində regional yayımçıları maarifləndirmək, bununla da audiovizual mediada ictimai maraqların qorunması işinə töhfə verməkdir.
Dəyirmi masa iştirakçılarını salamlayan Audiovizual Şura sədrinin köməkçisi Haşim Əliməmmədzadə regional medianın inkişafının vacibliyindən, regional yayımçıların öz fəaliyyətlərində ictimai maraqların qorunması məsələsini diqqətdə saxlamasının əhəmiyyətindən, bu məqsədlə Audiovizual Şuranın həyata keçirdiyi fəaliyyətdən danışmışdır.
Görüşdə Mingəçevir Şəhər İcra Hakimiyyətinin baş məsləhətçisi Azər Hüseynov hər bir sahədə olduğu kimi, audiovizual media sahəsində də maarifləndirmə işlərinin əhəmiyyətindən danışmış, Mingəçevirdə belə tədbirin keçirilməsinə görə Audiovizual Şuraya təşəkkür etmişdir.
Daha sonra Audiovizual Şuranın hüquq xidmətinin əməkdaşları Ayxan Sadıqlı və Kamran Əliyev "Audiovizual mediada ictimai maraqların qorunması" mövzusunda maarifləndirici  təqdimatla çıxış etmişlər.
Medianın İnkişafı Agentliyinin nümayəndəsi Səbinə Seyidova audiovizual mediada ictimai maraqların qorunması sahəsində əsas diqqətin dezinformasiya ilə mübarizəyə yönəldilməsinin vacibliyini vurğulamış, media subyektlərinin sağlam mühitdə fəaliyyətinin təmin olunmasının zəruriliyini qeyd etmişdir.
QHT nümayəndələri mediada ictimai maraqlar, uşaq hüquqlarının müdafiəsi və digər sosial-ictimai əhəmiyyət kəsb edən mövzulara toxunmuşlar.
Görüşdə iştirak edən regional televiziya və radio yayımçılarının nümayəndələri bu sahədə qarşılaşdıqları çətinliklərdən danışmış, media savadlılığının və bu istiqamətdə keçirilən tədbirlərin əhəmiyyətini vurğulamışlar. Qarşılıqlı fikir mübadiləsi və müzakirə formatında keçən görüşün sonunda Audiovizual Şuranın nümayənədləri yayım zamanı ictimai maraqların qorunması və qanunvericiliyə əməl olunması istiqamətində yayımçıları maraqlandıran sualları cavablandırmışlar.

A roundtable on "Protection of public interests in audiovisual media" was held in Mingachevir
On December 1, 2023 a roundtable on "Protection of public interests in audiovisual media" organized by the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan was held in Mingachevir city. The roundtable was attended by the representatives of the Audiovisual Council, Mingachevir City Executive Authority, the Media Development Agency, the representatives of a number of non-governmental organizations, as well as responsible persons of the regional audiovisual media entities. The purpose of the meeting was to inform regional broadcasters on compliance with legislative requirements in the field of audiovisual broadcasting, eliminate the shortcomings in this area, and thus to contribute to the work aimed at protecting public interests in audiovisual media.
In his welcoming speech, Hashim Alimammadzadeh, Assistant to the Chairman of the Audiovisual Council, emphasized the significance of regional media's development and the need to prioritize public interest protection in their activities. He further highlighted the activities carried out by the Audiovisual Council to this end.
Azer Huseynov, Senior Advisor of the Mingachevir City Executive Authority highlighted the significance of educational work in the audiovisual media industry and conveyed his appreciation to the Audiovisual Council for hosting such an event in Mingachevir city. Then, Ayhan Sadigli and Kamran Aliyev, representatives of the legal service of the Audiovisual Council made a presentation on "Protection of Public Interests in Audiovisual Media", which had an educative nature.
Sabina Seyidova, representative of the Media Development Agency, stressed the importance of focusing on combating disinformation in the field of protection of public interests in audiovisual media, and noted the need to ensure the activities of media entities in a healthy environment.
NGO representatives discussed public interests in the media, protection of children's rights and other socially important issues.
Representatives of local television and radio broadcasters shared the issues they have experienced and acknowledged the significance of initiatives promoting media literacy and the activities taken in this direction. At the conclusion of the meeting, which took the form of a mutual exchange and discussion, the representatives of the Audiovisual Council answered questions from the field of public interest and and compliance with legislation during broadcasting.