Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası “Space TV”-yə xəbərdarlıq etmişdir.
09 oktyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının onlayn formatda iclası keçirilmişdir. İclasda Şuranın Audiovizual proqramların monitorinqi və təhlili şöbəsinin mütəmadi həyata keçirdiyi monitorinq nəticəsində "Space TV"-nin efirində aşkarlanmış qanun pozuntusu faktı müzakirə olunmuşdur.
Belə ki, "Space Müstəqil Televiziya və Radio Şirkəti" MMC-nin "Space TV" televiziya redaksiyasının efirində 04 oktyabr 2023-cü il tarixində "Yaxşıya doğru" proqramının yayımı zamanı (saat 12.19-da) proqramın aparıcısı hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən şübhəli şəxs qismində istintaqa cəlb edilmiş vətəndaş barədə "... cinayətkardır..." ifadəsini işlətmişdir ki, bununla da, "Media haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununun 14.1.14-cü maddəsinin tələbi (məhkəmənin qərarı olmadan şəxsin təqsirli olması barədə məlumatların dərc edilməsinə (yayımlanmasına) yol verilməməlidir) pozulmuşdur.
Aparılan müzakirələrdən sonra Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası "Space Müstəqil Televiziya və Radio Şirkəti" MMC-yə bir daha belə halın təkrarlanacağı təqdirdə inzibati sanksiya tətbiq ediləcəyi ilə bağlı xəbərdarlıq etmişdir.

Аудиовизуальный Совет Азербайджанской Республики вынес предупреждение телевизионному каналу “Space TV”.
09 октября 2023 года состоялось заседание Аудиовизуального Совета Азербайджанской Республики в онлайн формате. На заседании обсуждался факт нарушения закона в эфире телевизионного канала "Space TV", выявленного в результате регулярного мониторинга, проводимого отделом мониторинга и анализа аудиовизуальных программ Аудиовизуального Совета.
Так, 04 октября 2023 года в эфире телевизионного канала "Space TV" ООО "Независимая Телерадиокомпания Space", во время трансляции программы "Yaxşıya doğru", ведущий программы высказался (в 12.19) о гражданине, привлеченном правоохранительными органами к дознанию в качестве подозреваемого "…он преступник..." чем нарушил требование статьи 14.1.14 (недопустима публикация (вещание) информации о виновности лица без решения суда) Закона Азербайджанской Республики "О Медиа".
После состоявшихся обсуждений Аудиовизуальный Совет Азербайджанской Республики вынес предупреждение ООО "Независимая Телерадиокомпания Space" о том, что в случае повторения подобного случая в отношении него будут применены административные санкции.