Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasında multipleks və platforma operatorlarının rəhbər şəxsləri ilə görüşlər keçirilmişdir
Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası tərəfindən 20-22 sentyabr 2023-cü il tarixlərində Azərbaycan Respublikasında fəaliyyət göstərən multipleks və platforma operatorlarının rəhbər şəxsləri ilə görüşlər təşkil olunmuşdur.
Görüşlərin əsas mövzusu kimi Azərbaycan Respublikasında lisenziya alaraq fəaliyyət göstərən operatorların işinə ciddi maneə yaradan, müvafiq qeydiyyat keçmədən və lisenziya almadan, Azərbaycan Respublikası qanunvericiliyinə zidd olaraq xarici televiziya kanallarının retranslyasiya xidməti göstərən, domen ünvanları digər ölkələrə məxsus veb-saytların bu sahədə sağlam rəqabətə xələl gətirən fəaliyyəti müzakirə olunmuş, bu halların son illər kəskin artmasından narahatlıq ifadə olunmuş və bu cür qanunsuz sahibkarlıq fəaliyyətinin qarşısının alınması üçün zəruri addımların atılmasının vacibliyi vurğulanmışdır. Audiovizual Şuranın, digər müvafiq dövlət orqanlarının və operatorların birgə olaraq belə pirat fəaliyyətə qarşı mübarizə həyata keçirməyi zəruri hesab olunmuşdur.
Görüşdə, həmçinin, "Media haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun qəbul olunmasınan sonra həyata keçirilən lisenziyaların yenilənməsi, yeni operatorlara lisenziyaların verilməsi, operatorlar tərəfindən zəruri məlumatların Şuraya təqdim olunması prosedurları barədə ətraflı məlumat verilmişdir. Bir sıra operatorların fəaliyyətində mövcud çatışmazlıqlar onların diqqətinə çatdırılmış, operatorları maraqlandıran məsələlər müzakirə olunmuşdur.
Operator fəaliyyətinin Azərbaycan Respublikası qanunlarına uyğun düzgün təşkil edilməsi, tənzimləyici orqan olaraq Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının operatorlarla operativ və səmərəli kommunikasiyasının qurulması məqsədilə belə görüşlərin və qarşılıqlı təmasların mütəmadi keçirilməsi nəzərdə tutulur.

В Аудиовизуальном Совете Азербайджанской Республики прошли встречи с руководителями операторов мультиплексов и платформ
20-22 сентября 2023 года Аудиовизуальный Совет Азербайджанской Республики провёл встречи с руководителями операторов мультиплексов и платформ, действующих в Азербайджанской Республике.
Основной темой встреч стала деятельность веб-сайтов, доменные адреса которых принадлежат другим странам и предоставляют услуги ретрансляции зарубежных телеканалов без прохождения соответствующей регистрации и получения лицензии, в нарушение законодательства Азербайджанской Республики, чем создают серьезные препятствия для работы операторов, действующих в Азербайджанской Республике на основании лицензии, и подрывают здоровую конкуренцию в этой сфере. Была выражена обеспокоенность по поводу резкого увеличения подобных случаев в последние годы, а также подчеркнута важность принятия необходимых мер для предотвращения такой незаконной предпринимательской деятельности. В ходе встречи была подчеркнута необходимость совместной борьбы Аудиовизуального Совета, соответствующих государственных органов и операторов против подобной пиратской деятельности.
На встрече также была представлена подробная информация о процедурах, связанных с обновлением лицензий, выдачей лицензий новым операторам и представлением Совету необходимой информации, осуществляемых после принятия Закона Азербайджанской Республики "О Медиа". Участникам были предоставлены данные об имеющихся недостатках в деятельности ряда операторов, а также обсуждены вопросы, представляющие интерес для операторов.
Предусматривается регулярное проведение подобных встреч и взаимных контактов, в целях правильной организации операторской деятельности в соответствии с законодательством Азербайджанской Республики и установления оперативной и эффективной коммуникации между Аудиовизуальным Советом Азербайджанской Республики, являющимся регулирующим органом и операторами.